Priekaištų turėjo tik kalbininkė
Plakatai, skirti kitą šeštadienį sostinėje planuojamoms ir daug aistrų keliančioms eitynėms „Už lygybę“, nors juose apie tai net neužsiminta, dešimtyse viešojo transporto stotelių įvairiuose Vilniaus rajonuose buvo iškabinti antradienį. Juose po vaivorykštės spalvų širdimi, simbolizuojančia meilę ir seksualines mažumas, parašyta: „Tai žmogaus teisė“.
Po poros dienų UAB „JCDecaux Lietuva“, kuri valdo šiuos laiko reklamos stendus, sulaukė savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus atstovo. Šis esą pareiškė, kad reklama pasirodė be savivaldybės leidimo, nes buvo netinkamai suderinta. Pagal galiojančią tvarką, visai išorinei reklamai Lietuvoje reikia gauti atitinkamo miesto savivaldybės leidimą.
Plakatas už žmogaus teises |
Kaip portalui 15min.lt teigė „JCDecaux“ advokatas Gediminas Pranevičius, bendrovė, kaip visus kartus iki šiol, plakato maketą nusiuntė į savivaldybės duomenų bazę, kad atsakingi asmenys galėtų jį įvertinti. Pastabą pateikė tik kalbininkė – paprašė ištaisyti vieną klaidą. Tai buvo padaryta, o plakatai, kaip suplanuota, iškabinti stenduose.
Pastabą reklamai pateikė tik kalbininkė – paprašė ištaisyti vieną klaidą. Tai buvo padaryta.
G.Pranevičių valdininko vizitas nustebino. Mat iki šiol, jei būdavo problemų dėl kokios nors lauko reklamos, pranešimas apie tai ir prašymas pateikti paaiškinimą ateidavo paštu. „Keista, kad pats pareigūnas atėjo. Tai rodo ypatingą skubėjimą, kad atsitiko kažkas labai reikšmingo“, – svarstė pašnekovas.
Administratorė svečiui paaiškino, kad reklama buvo suderinta įprasta tvarka. Tačiau to nepakako – penktadienį vidurdienį G.Pranevičius sulaukė skambučio – Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojas pakvietė 14 val. ateiti į savivaldybę, nes bendrovei gresia atsakomybė už nesuderintos reklamos paskelbimą. Kokia tiksliai sankcija bus skirta, jis nenurodė. Anot teisininko, panašiais atvejais įmonės vadovui skiriama administracinė bauda, paprastai – apie 500 litų.
Skambutis G.Pranevičių nustebino ne mažiau nei valdininko apsilankymas: „Niekada tokiu būdu nebendraujame. Visą laiką siunčiami raštai ir taip būname kviečiami į susitikimą.“ Be to, paprastai duodama laiko parengti paaiškinimams, svarstymo metu leidžiama pateikti savo poziciją, o dabar savivaldybė išsyk nusprendė, kad bendrovė bus baudžiama.
Teisininkas prisiminė telefonu iš pašnekovo išgirdęs, kad buvo gautas nurodymas. Jis taip pat atsiprašė taip greitai negalėsiantis atvykti į savivaldybę.
„15 metų verčiuosi advokato praktika. Visi šaukimai būna raštiški. Todėl pasakiau: ačiū, ne, parašykite raštu, – kalbėjo G.Pranevičius. – Kažkoks skubėjimas… Norima parodyti, kad miestas neleido reklamos, nesutiko su jos turiniu.“
Plakatas už žmogaus teises |
Svarstydamas, kuo plakatai užkliuvo valdininkams, advokatas gūžčiojo pečiais: „Širdelė, frazė apie meilę… Nekalbama apie jokį paradą. Net formaliai negali būti pagrindo neleisti.“
G.Pranevičius taip pat pabrėžė, kad iškabinti plakatus paprašiusi eitynių organizatorė Lietuvos gėjų lyga (LGL) bendrovei pasirodė visiškai tinkama klientė, ji jau apmokėjo sąskaitą.
Naudodamasis proga, teisininkas sukritikavo galiojančią reklamos derinimo tvarką. Jam atrodo nepagrįsta gauti leidimą reklamai, kuri demonstruojama viešai ir visada gali kažkam nepatikti. „Norime reguliavimo, kad, jei reklama pažeidžia normą, būtų taikoma atsakomybė, o ne įpareigojimo su kiekvienu miestu kalbėti kaip su atskiru feodalu“, – pažymėjo pašnekovas.
Leidimą būtų davę, bet tik kitą savaitę?
Kaip portalą 15min.lt informavo savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Savickienė, plakatus pirmiausia įvertinusi kalbininkė turėjo pastabų, į kurias buvo atsižvelgta. Vėliau plakatai pasiekė savivaldybės specialistus, kurie, pagal galiojančią tvarką, atsakymui pateikti turi penkias dienas.
„Mūsų žmonės pasiliko tas penkias dienas atsakymui duoti. Jokių dviprasmiškų paveiksliukų jie nematė. Viskas buvo atsiųsta ir leidimas būtų buvęs duotas, bet paskubėta iškabinti plakatus“, – aiškino ji.
Anot D.Savickienės, terminas leidimui išduoti baigiasi ateinantį pirmadienį.