2014 04 27

Valdančiąją koaliciją skaldo dilema – kompensuoti ar ne mirusiųjų pensijas?

Ar valdžia taupys mirusiųjų pensininkų sąskaita? Toks klausimas kamuoja į pensiją išėjusius senukus. Senjorai nerimauja, nes, atrodo, kad politikai neketina mirusių pensininkų palikuonims grąžinti nurėžtos pensijos dalies, praneša TV3 laida „Svaitės komentarai“.
Senjorai
Senjorai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Premjeras Algirdas Butkevičius tikina, kad pensija nepaveldima. Tuo tarpu Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas premjerui kerta iš peties – atsiskaityti reikia ne tik su gyvaisiais, bet ir su mirusiais. Kitaip V.Upsaskichas grasina rengti referendumą.

Koalicija nesutaria

Galutinio sprendimo kol kas nėra. Turime galvoti apie paveldėjimo klausimą, kad tai būtų socialiai teisinga, – teigė A.Pabedinskienė.

„Tai labai neteisinga. Valdžia sau pasikelti atlyginimams surado pinigų, o nuskriaustiems pensininkams bus gerai ir taip“, – apmaudo neslėpė pensininkė Bronė Gebavičienė.

Sumažintų pensijų kompensavimą parlamentarai vadina garbės reikalu, tačiau kalba pasikeičia vos pasiteiravus apie pinigus, kurie priklauso mirusiojo pensininko palikuonims. Galvosūkis, ar verta taupyti mirusių pensininkų sąskaita, kiršina ir valdančiosios koalicijos lyderius.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algimanta Pabedinskienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algimanta Pabedinskienė

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė pripažįsta, kad kompensacijų išmokėjimas ne tik gyviesiems, bet ir mirusiesiems yra socialiai teisingas. „Galutinio sprendimo kol kas nėra. Turime galvoti apie paveldėjimo klausimą, kad tai būtų socialiai teisinga. Tam reikės keisti įstatymus“, – sakė ji.

Grasina dar vienu referendumu

Šiuo metu yra teisininkų išaiškinimas, kad mirusių asmenų pensijos nebus kompensuojamos, – sakė A.Butkevičius.

Teisininkai mirusiųjų pensininkų artimiesiems vilčių nepalieka. Teiginys „Nėra žmogaus – nėra problemos“ lengvai išsprendžia kompensacijų galvosūkį. Premjeras A.Butkevičius taip pat remiasi galiojančių įstatymų nuostatomis.

„Šiuo metu yra teisininkų išaiškinimas, kad mirusių asmenų pensijos nebus kompensuojamos, nors esame diskutavę. Tada sakiau, kad reiktų kompensuoti ir paveldėtojams, bet galutiniam priimtame sprendime nurodyta, kad ši pensijų dalis nėra paveldima“, – paaiškino vyriausybės vadovas.

BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Premjeras Algirdas Butkevičius
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Premjeras Algirdas Butkevičius

Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas su tokia nuomone nesutinka: „Pensija yra žmogaus nuosavybė. Tai, kas buvo atimta, privaloma kompensuoti. Ši dalis turi būti atiduota giminėms. Jeigu taip nebus, būsiu vienas iš iniciatorių organizuoti referendumą, kad tokie įstatymai būtų priimti.“

Skolas lengva pamiršti

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra 600 tūkst. pensininkų, kurių kompensacijoms išmokėti valdžia ieško apie 400 mln. litų. Nesulaukę savo pinigų per 4 metus anapilin jau iškeliavo apie 120 tūkst. pensininkų. Vienam anapilin išėjusiam pensininkui valstybė skolinga apie 1 tūkst. litų.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Ekonomistas Romas Lazutka
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Ekonomistas Romas Lazutka

Ekonomistas Romas Lazutka tvirtina, kad valstybė stokoja ne pinigų pensijų kompensacijoms, o moralės: „Iš „Sodros“ gaunamos pensijos nėra paveldimos. Jos mokamos tam, kad žmogus turėtų iš ko gyventi. Kita vertus, jos buvo sumažintos, kol žmogus buvo gyvas. Valstybė jam įsiskolino.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai