Trečiadienį Seimas susirinko į pirmąjį pavasario sesijos posėdį.
Prieš jį V.Čmilytė-Nielsen žurnalistams sakė, kad dėl alkoholio vartojimo ribojimo priemonių svarstytini keli įstatymų pakeitimai.
Pirmiausia ji išskyrė alkoholio reklamos draudimo peržiūrėjimą.
„Nes tas reklamos draudimas ir plėšymas žurnalų puslapių tikrai nėra kova su alkoholio vartojimu. Tai yra jos imitavimas. Ir tokie keli dalykai, kurie yra imitacinio pobūdžio ir neturi realaus poveikio, realaus teigiamo poveikio kovojant su alkoholizmu, bus atsisakyti“, – nurodė Seimo pirmininkė.
Be alkoholio reklamos draudimo pakeitimų, pasak V.Čmilytės-Nielsen, svarstomas amžiaus, būtino nusipirkti alkoholį, cenzo keitimas, prekybos alkoholiu laiko pakeitimai.
Seimo pirmininkė pabrėžė, kad kolegos artimiausiu metu Seime registruos konkrečius pasiūlymus.
„Yra suburta neformali darbo grupė, kuri peržiūri būtent dabar galiojančias normas, ir kompleksiškai tai daro. Matyt, bus komplektas siūlymų“, – komentavo ji.
V.Čmilytė-Nielsen minėjo negalinti konkrečiai komentuoti, ar alkoholio vartojimo ribojimo priemonės pasiekė savo tikslą – sumažino alkoholio vartojimą šalyje.
Tačiau ji teigė, kad naujausi tyrimai rodo, jog būtent tarp jaunesnių amžiaus grupių asmenų alkoholio vartojimas nemažėja.
„Kažką keisti turbūt reikia“
Premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad Seime sudaryta darbo grupė apsvarstys ir pateiks siūlymus dėl alkoholio ribojimo priemonių švelninimo.
„Kažką keisti turbūt reikia, bet iš kepurės tikrai nepostringausiu. Manau, kad reikia ne tik keisti, bet reikia pirmiausia įsivertinti ir kas veikia, kas neveikia, kas galėjo veikti geriau, ko galėjo ir iš viso nebūti“, – mano Vyriausybės vadovė.
Apie tai, kokį poveikį 2017 metais priimti konkretūs sprendimai turėjo alkoholio vartojimui, I.Šimonytės teigimu, matyt, nėra taip lengva pasakyti.
Ji priminė, kad tuo metu buvo ir tam tikri „persidengę“ akcizų politikos pokyčiai.
„Kuris poveikis buvo stipresnis, manau, kad tam reikėtų didesnių tyrimų. Buvo ekspertų vertinimų, kurie teigė, kad tie sugriežtinimai nebuvo efektyvūs alkoholio vartojimo mažinimui. Bet aš nesu ekspertė ir negalėčiau to kažkaip iš kepurės komentuoti ir nenorėčiau“, – sakė premjerė.
Prieš pokyčius
Buvęs premjeras Saulius Skvernelis nemato poreikio keisti įvestus ribojimus dėl alkoholio vartojimo mažinimo.
Juolab, kad praėjusią kadenciją esą pavyko ištaisyti „kai kurias kvailystes“.
Jis minėjo, kad buvo atšaukti apribojimai lauko kavinėse, pliažuose pardavinėti silpnąjį alkoholį.
„Tas yra ištaisyta ir daugiau kažkokių didelių ydų aš tikrai nematau. Matome, kad su reklama turbūt viskas susitvarkė. Tiesiog rastos išeitys yra, reklamuojami yra nealkoholiniai produktai ir pardavimai rodo, kad iš tikrųjų tas pasiteisino, ir vartotojas sutiko tuos produktus pakeisti galbūt iš tradicinio į nealkoholinį.
O daugiau aš tikrai nematau kažkokių esminių dalykų. Juo labiau, kad, kalbant apie amžių, kuris yra šiandien ribojamas, tai, kiek prisimenu, prieš tuos ketverius metus, kur darėme apklausas, tai vienas iš labiausiai palaikančių tarp žmonių buvo būtent amžiaus ribojimas įsigyti alkoholį“, – Seime žurnalistams sakė buvęs Vyriausybės vadovas.
Galiojanti tvarka, kad alkoholis parduotuvėse sekmadieniais parduodamas iki 15 valandos, S.Skvernelio nuomone, irgi gana logiška, niekam nesukelianti didesnių nepatogumų.
„Dabar galbūt problema yra, kadangi, jeigu tu negauni po 15 valandos alaus, tai galėjai anksčiau nueiti į kavinę, dabar negali to“, – komentavo jis.