Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 10 10

Valdovų rūmai skubina darbus

Prieš 6 metus pradėti atstatinėti Valdovų rūmai, susilaukę nemažos visuomenės kritikos ir prieštaringų vertinimų, jau planuoja atidarymo iškilmes. Rūmų atidarymas numatytas kitąmet liepos 6-ąją, minint Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną.
Valdovų rūmų statytojai turi paskubėti darbus baigti iki vasaros, kuomet planuojama rūmų atidarymo šventė.
Valdovų rūmų statytojai turi paskubėti darbus baigti iki vasaros, kuomet planuojama rūmų atidarymo šventė. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Už rūmų statybas atsakingi asmenys tikisi, kad iki numatytos datos Valdovų rūmai bus baigti, tačiau nei vienas to negarantuoja.

„Prezidentūra prisikvietė svečių iš užsienio Lietuvos tūkstantmečiui paminėti. Jie turėtų dalyvauti ir iškilmingame Valdovų rūmų atidaryme. Belieka tikėtis, kad statybininkai pabaigs darbus iki šios dienos“, – sakė už Valdovų ekspozicijas atsakingas architektas Vydas Dolinskas.

„Kad sienos nebūtų tuščios, turime surinkę apie 80 proc. minimalaus ekspozicijos rinkinio. Muziejininkai tikrai atliks visus jiems priklausančius darbus. Dabar viskas statybininkų ir projektuotojų rankose“, – sakė V.Dolinskas.

„Vilniaus Pilių direkcijos“, kuriai patikėti Valdovų rūmų atstatymo darbai, direktorius Saulius Andrašiūnas „15min“ teigė, kad statybos jau baigtos, šiuo metu atliekama apdaila ir įrengimas. „Daugelyje salių jau sudėtos lubos bei grindys, kitur jos klojamos. Taip pat tiesiami takeliai, dažomos sienos“, – pasakojo direkcijos vadovas.

Pasak S.Andrašiūno, grindų plytelės buvo užsakytos specialiai Valdovų rūmams ir pagamintos pagal senovinę technologiją.

Kiek kainuos bilietai į Valdovų rūmus – dar neaišku. Tačiau tikrai mažiau nei bilietas į filmą. Sakė V.Dolinskas.

Visuomenėje tvyrančią nuomonę, kad Valdovų rūmai statomi nežinant kaip jie atrodė, Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“ direktorius Eduardas Kauklys, atsakingas už Valdovų rūmų archeologiją, paneigė.

„Žmonės kalba neįsigilinę į faktus. Yra išlikę Pranciškaus Smuglevičiaus piešiniai, rūmų rūsiai, pagal kuriuos ir atstatomi Valdovų rūmai“, – sakė jis.

Rūmai bus kultūros, švietimo ir reprezentacijos centras, valstybingumo muziejus, bei turizmo traukos objektas.

Ruošiasi iškilmėms

Rūmų ekspozicijų architektas V.Dolinskas teigė, jog jau rengiamasi ir liepą vyksiančiai rūmų atidarymo šventei.

„Valdovų rūmų atidarymas bus didelis renginys ir vyks etapais. Jei atvyks daug užsienio svečių, pavyzdžiui, karalių, žinoma, visi norintys pakliūti į atidarymą, netilps“, – konstatavo V.Dolinskas. Per rūmų atidarymo šventę bus atvertos 2 pagrindinės nuolatinės ekspozicijos – rūmų istorinės raidos ir interjerų, taip pat viešos erdvės, kurios užima apie 90 proc. Valdovų rūmų teritorijos. Anot V.Dolinsko, bus atidarytos ir 3 parodos, skirtos Lietuvos tūkstantmečiui. Kiek vėliau duris atvers parodų salė, taip pat koncertinė-edukacinė salė, kurioje vyks kultūriniai renginiai.
„Valdovų rūmų paskirtis – skatinti ir skleisti kultūrą. Čia nuolat vyks koncertai, gal net opera bus pastatyta“, – sakė D.Andrašiūnas.

Kaupiama ekspozicija

Rūmuose kaupiamos eksponatų kolekcijos, kurių, anot V.Dolinsko, niekada nebus gana.
„Niekada nebus per daug gobelenų. Pavyzdžiui, Žygimantas Augustas jų turėjo apie 150. Šiuo metu Valdovų rūmams turime apie 25 gobelenus“, – sakė jis.

Anot V.Dolinsko, eksponatų ekspozicija renkama Vokietijoje, Prancūzijoje, daug eksponatų atvežama iš Italijos – iš tų pačių vietų, iš kur buvo gabenami į XIII a. statytus Valdovų rūmus.
„Yra tam tikri kriterijai, pagal kuriuos atrenkame dirbinius. Svarbu ne iš kur imamas daiktas, o jo sukūrimo istorija ir kas jį pagamino. Daiktai perkami iš privačių kolekcijų, aukcionų metu“, - teigė V.Dolinskas.

Pašnekovų teigimu, pradžioje Valdovų rūmai bus „užpildyti“ pirmine ekspozicija, tačiau prireiks ne vieno šimtmečio, kol jie prisipildys vertingų eksponatų. Anot V.Dolinsko, bus eksponuojamos ir kasinėjimų metu rastos vertybės.

„Jų rasta apie 300 tūkst., todėl ne visos iškasenos bus eksponuojamos“, – sakė rūmų ekspozicijų architektas.

Valdovų rūmų istorija

Valdovų rūmai – pirmoji Lietuvos istorijoje mūrinė pilis, statyta XIII a. viduryje medinės pilies vietoje. Mūrinės pilies statyba greičiausiai susijusi su 1251 m. Lietuvos krikštu ir didžiojo Lietuvos kunigaikščio Mindaugo karūnavimu 1253 m. 1801 m. rūmai buvo nugriauti, plytos ir akmenys parduoti, o jų pamatai ir rūsių likučiai užversti griuvenomis. Po komisijų svarstymų ir visuomenės diskusijų, 2000 m. Seimas priėmė įstatymą dėl Valdovų rūmų atkūrimo. Valdovų rūmų atstatymo darbai pradėti 2002 m.

Rūmų interjerų vertybėms įsigyti lėšos

2005 m. – 2,5 mln. Lt (iš biudžeto)
2006 m. – 2,5 mln. Lt (iš biudžeto)
2007 m. – 4 mln. Lt (iš biudžeto) ir 3,5 mln. Lt (pagal parengtą projektą iš Privatizavimo fondo)
2008 m. – 7 mln. Lt

Iš viso rūmų statybos kainavo 208 mln. Lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos