2020 06 04

Valdžios išreklamuota išmoka bedarbių sąskaitų nepasiekia: iš ko gyventi dabar?

Siekiant padėti darbo neturintiems žmonėms, iki pusės metų yra planuojama mokėti iki 200 eurų per mėnesį galinčias sudaryti išmokas. Tačiau be darbo ir kitokių pajamų likę žmonės jų dar tik gali tikėtis ir laukti. Išmoką gauti norintis vilnietis kreipėsi į Užimtumo tarnybą, bet esą sužinojo, kad kol kas dėl jų mokėjimo niekas neaišku. „Tai iš ko gyventi dabar, laukiant karantino pabaigos?“ – stebėjosi jis.
Naujosios Vilnios vaizdai
Naujosios Vilnios vaizdai/Asociatyvi nuotr. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pernai vasarą darbo netekusiam vilniečiui Sauliui iki gegužės vidurio buvo paskirta ir mokama nedarbo išmoka.

Baigiantis jos mokėjimui vyras kreipėsi į Užimtumo tarnybą, teiraudamasis apie galimybę pretenduoti į vadinamąją darbo paieškos išmoką.

Ji gali siekti iki 200 eurų ir iki metų pabaigos būti mokama registruotiems bedarbiams, nedalyvaujantiems užimtumo priemonėse.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Užimtumo tarnyba
Arno Strumilos / 15min nuotr./Užimtumo tarnyba

Panašiai kaip su pensininkais

Tačiau iš Užimtumo tarnybos konsultantės Saulius pirmadienį išgirdo, kad dėl šios išmokos mokėjimo esą dar niekas neaišku.

„Man buvo paaiškinta, kad, nors įstatymas dėl šių išmokų ir priimtas, dar nėra jo įgyvendinimo tvarkos. Esą pati Užimtumo tarnyba kol kas nežino, kaip ir kam būtų mokamos darbo paieškos išmokos“, – pasakojo Saulius.

Man buvo paaiškinta, kad, nors įstatymas dėl šių išmokų ir priimtas, dar nėra jo įgyvendinimo tvarkos.

Be to, anot jo, konsultantė akcentavo, kad šios išmokos būtų mokamos tik pasibaigus karantinui.

Kol kas karantinas galioja iki birželio 16 dienos. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau užsiminė, kad jis gali būti nebetęsiamas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilnius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilnius

„Taigi iki šiol nėra aišku, kada žmonės galėtų tikėtis gauti darbo paieškos išmokas – liepą, rugpjūtį ar dar vėliau, nes nežinia, gal karantinas vis dėlto bus pratęstas. Tai iš ko tada darbo šiuo sudėtingu metu rasti negalinčiam ir kitų pajamų neturinčiam žmogui gyventi?“ – stebėjosi vyras.

Taigi iki šiol nėra aišku, kada žmonės galėtų tikėtis gauti darbo paieškos išmokas – liepą, rugpjūtį ar dar vėliau, nes nežinia, gal karantinas vis dėlto bus pratęstas.

Taip pat Saulius iš Užimtumo tarnybos konsultantės teigė išgirdęs, kad dėl minėtų išmokų skyrimo reikės rašyti atskirą prašymą.

Tačiau jie iki šiol nepriimami.

Vyras nerimavo, kad užplūdus žmonių prašymams dėl darbo paieškos išmokų skyrimo, apskritai neaišku, kada pinigai pasieks sąskaitas.

15min.lt nuotr/Klaipėdos darbo biržoje
15min.lt nuotr/Klaipėdos darbo biržoje

„Gali susidaryti kelių mėnesių laikotarpis, kai asmuo turės gyventi neturėdamas jokių pragyvenimo šaltinių. Skambiai valdančiųjų išreklamuotas pažadas pasirūpinti darbo nerandančiais žmonėmis realybėje tampa miražu.

Kodėl karantino metu bent jau nepriimami prašymai skirti išmokas? Akivaizdu, kad valdžios žingsniai buvo nukreipti į viešuosius ryšius ir teigiamą visuomenės nuomonės formavimą. Panašiai, kaip ir su pensininkais, kuriuos vienkartinės išmokos kažkodėl pasieks tik rugpjūtį“, – piktinosi Saulius.

Akivaizdu, kad valdžios žingsniai buvo nukreipti į viešuosius ryšius ir teigiamą visuomenės nuomonės formavimą. Panašiai, kaip ir su pensininkais, kuriuos vienkartinės išmokos kažkodėl pasieks tik rugpjūtį.

Leistų mokėti ir per karantiną

Anksčiau Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė buvo svarsčiusi, kad prašymai išmokai gauti galėtų būti pradėti priiminėti ne anksčiau kaip birželio 1 dieną.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio patarėjos ryšiams su visuomene Eglės Samoškaitės teigimu, pagal galiojantį įstatymą laikina darbo paieškos išmoka gali būti pradedama mokėti pasibaigus karantinui.

Tačiau ketvirtadienį Seimas turėtų pritarti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytai pataisai, kad išmoka galėtų būti mokama ir per karantiną.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė

„Prašymai išmokai gauti galės būti pradėti teikti iškart pasirašius prezidentui ir įsigaliojus įstatymui“, – nurodė E.Samoškaitė.

Prašymai išmokai gauti galės būti pradėti teikti iškart pasirašius prezidentui ir įsigaliojus įstatymui.

Pasak jos, šią išmoką galės gauti visi bedarbiai, kurie yra registruoti Užimtumo tarnyboje ir kurie nedalyvauja aktyviose darbo rinkos priemonėse.

Tai yra nedalyvauja profesiniame mokyme, pameistrystės, įdarbinimo subsidijuojant programose ir panašiai.

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiuo metu registruota daugiau nei 200,7 tūkst. darbo neturinčių asmenų.

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiuo metu registruota daugiau nei 200,7 tūkst. darbo neturinčių asmenų.

Iš jų beveik trečdalis gauna nedarbo socialinio draudimo išmoką, nes turi sukaupę reikiamą nedarbo socialinio draudimo stažą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bedarbystė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bedarbystė

Kaip sakė E.Samoškaitė, kai bedarbis gauna nedarbo išmoką (nes turi sukaupęs stažą), laikina darbo paieškos išmoka sudarys 42 eurus.

Tokių asmenų gali būti apie 70 tūkstančių.

Kai bedarbis negauna nedarbo išmokos (nes neturi stažo arba jos mokėjimas jau pasibaigęs), laikina darbo paieškos išmoka sudarys 200 eurų.

Tokių asmenų gali būti apie 130 tūkstančių.

Sprendimas – per dešimt darbo dienų

Anot E.Samoškaitės, Užimtumo tarnyba sprendimą dėl darbo paieškos išmokos skyrimo priims ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo registracijos Užimtumo tarnyboje dienos.

Tačiau ne anksčiau nei nuo pataisos, sudarančios sąlygas gauti išmoką per karantiną, įsigaliojimo.

Kaip minėta, pataisa Seime turėtų būti priimta ketvirtadienį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja patikino, kad Užimtumo tarnyba yra pasiruošusi išmokėti išmokas, kai tik bus priimta pataisa ir teisės aktą pasirašys prezidentas.

„Užimtumo tarnyboje jau registruoti bedarbiai, norintys gauti darbo paieškos išmoką, galės pateikti prašymą trimis būdais: elektroniniu paštu atsiunčiant užpildytą formą savo konsultantui, paprastu paštu ar apsilankius Užimtumo tarnybos skyriuje“, – aiškino E.Samoškaitė.

Užimtumo tarnyboje jau registruoti bedarbiai, norintys gauti darbo paieškos išmoką, galės pateikti prašymą trimis būdais.

Nauji klientai, norintys gauti darbo paieškos išmoką, turės registruotis per išorinį Užimtumo tarnybos portalą arba tiesiogiai atvykę į skyrių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis