„Aš teigiu, kad verslo įmonės, paskui pateiksiu faktus, šiandien yra šešėlinio verslo atstovai ir ten didelė dalis toj visoj jų veikloj yra šešėlis. (…) Kai kam nepatinka ta politika, kurią mes vykdome. Jie mato, kad su Aplinkos ministerija ir ministru susitarti neišeina, lengviau atrasti Seime lobistus, permesti jiems visą veiklą ir sugrąžinti tai, kas buvo“, – iš Seimo tribūnos ketvirtadienį kaltinimus metė V.Mazuronis.
Vienu iš tokių lobistų vėliau jis be užuolankų pavadino „darbietį“ Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką Saulių Bucevičių, aiškinusį, kad Aplinkos ministerija pati elgiasi ne visai skaidriai siekdama, kad jos rankose būtų sutelkti visi sprendimai dėl žvejybos gėluose vandenyse.
Taip, gerbiamas Sauliau Bucevičiau, ir jus aš priskiriu prie būtent tokių lobistų, – rėžė aplinkos ministras.
„Jūsų rankose buvo brakonierių sugaudymas. Ar jūs tai padarėte? O norite ir kontroliuoti, ir skirstyti? Kai jūs kaltinate nesveiku lobizmu, tai ką Algimantas Salamakinas, Aplinkos komitetas, Kaimo reikalų komitetas – visi tuo užsiima?“, – piktinosi S.Bucevičius.
„Taip, gerbiamas Sauliau Bucevičiau, ir jus aš priskiriu prie būtent tokių lobistų“, – jam atrėžė V.Mazuronis.
Uždirbo juokingai mažai
Ministras aiškina, kad tokiais skambiais kaltinimais kolegų valdančiojoje koalicijoje atžvilgiu gali mėtytis dėl to, kad yra tikras, jog iki šiol galiojusi tvarka, kurią „darbiečiai“ ir socdemai siekia sugrąžinti, buvo neskaidri.
„Nustatyti, taip ar ne, gali tik teismas, bet man šis įstatymas korupcija kvepia. Kas yra lobistas? Lobistas yra aktyvus rėmėjas, vienų ar kitų interesų grupių nuomonės išsakytojas arba gynėjas. Tie Seimo nariai, kuriuos įvardinau, ir kuriuos jūs patys matote, iš tikrųjų gina, kaip matėt, krūtine gina kai kurių verslo grupių interesus. Tai yra verslinės žvejybos įmonių interesus“, – teigė V.Mazuronis.
Pasak ministro, anksčiau Žemės ūkio ministerija kvotas žvejybai daug kur dalijo nemokamai, o tokiu būdu valstybės biudžetas gaudavo keliasdešimt kartų mažesnes pajamas nei galėjo. Be to, pasak ministro, tos pačios įmonės slėpė, kiek žuvų iš tikrųjų sugauna.
Ministras vardijo, kad nė viena versline žvejyba užsiimanti įmonė nenurodo gaunanti bent minimalias išgyvenimui būtinas pajamas.
35 verslinės žuvininkystės įmonės rodo, kad per metus turi 10 tūkst. litų įplaukas, o 39 įmonės per metus nurodo tegaunančios 800 – 2,5 tūkst. litų pajamų.
Jo duomenimis, 35 įmonės rodo, kad per metus turi 10 tūkst. litų įplaukas, o 39 įmonės per metus nurodo tegaunančios 800-2,5 tūkst. litų pajamų.
„Jūs man pasakykite, kokia įmonė gali išgyventi už tokius pinigus, jei už to nėra paslėpta kažkokių kitų dalykų?“ – klausė ministras.
„Mes kalbame apie dešimt ežerų, 17 įmonių ir oficialiai deklaruojamus 30 darbuotojų. Įmokų į įžuvinimus tos įmonės sumokėjo 4000 litų, o iš žvejų mėgėjų mes jau surinkome 5 mln. litų“, – lygino V.Mazuronis.
Pasak jo, surenkamos pajamos, pavyzdžiui, Trakų Galvės ežere lyginant dabartinę ir buvusią tvarką, kurią siekia sugrąžinti „darbiečiai“, skiriasi 81 kartą.
Kaltino griaunant gyvenimus
Savo ruožtu verslinės žvejybos šalininkas socdemas Artūras Skardžius kaltino V.Mazuronį, kad jis bando sužlugdyti verslą ir žmonių, kuriems žvejyba yra vienintelis pragyvenimo būdas, gyvenimus.
Liberalas Eugenijus Gentvilas pareiškė, kad jam neatrodo, kad dabar galiojanti tvarka, kai ir limitus nustato, ir kvotas skirto, ir kontroliuoja žvejus vienintelė Aplinkos ministerija, yra skaidri.
S.Bucevičius piktinosi ir tuo, kad neigiamą Vyrausybės poziciją šio įstatymo klausimu V.Mazuronis išgavo tuomet, kai žemės ūkio ministras buvo užsienyje.
Savo ruožtu konservatoriai, išklausę visų argumentus, pasiūlė klausimo svarstyme daryti pertrauką, o per tą laiką įstatymo projektą pasiūlyti aptarti Seimo Antikorupcijos komisijoje.
Tokį konservatorių siūlymą palaikė dauguma Seimo narių. Įstatymas toliau turėjo būti svarstomas ketvirtadienio vakariniame posėdyje.
Tačiau Antikorupcijos komisijai per pietų pertrauką nepavyko priimti sprendimo dėl Žuvininkystės įstatymo pataisų skaidrumo, nes nesusirinko pakankamai komisijos narių, todėl jo svarstymas atidėtas tolesnei ateičiai.
Seimui svarstant Žuvininkystės įstatymo pataisas prie Seimo vyko žvejų piketas.