Koalicijos susitarimą pasirašė Seimo LVŽS ir DP frakcijų seniūnai Aušrinė Norkienė ir Vigilijus Jukna.
Koalicijos susitarime nurodoma, kad sutariama bendradarbiauti kartu veikiant Seimo opozicijoje.
Konkrečiai: derinti pozicijas, įstatymų projektus, opozicines darbotvarkes, vykdyti parlamentinę kontrolę, ginti ir saugoti opozicijos teises parlamente, rengti koordinacinius pasitarimus prieš plenarinius posėdžius bei „veikti kitais Seimo statute numatytais būdais, kurie koalicijos partnerių įsitikinimu jiems yra reikalingi vykdant savo įsipareigojimus Lietuvos žmonėms“.
Taip pat „valstiečių“ ir „darbiečių“ frakcijų koalicijos partneriai susitarė dėl bendros Seimo opozicijos lyderio pozicijos.
S.Skvernelis žada būti griežtas, bet teisingas
Opozicijos lyderis bus rotuojamas: LVŽS frakcijos atstovas – 5 Seimo sesijas, DP frakcijos atstovas – 3 Seimo sesijas.
Pirmiausia, dabar vykstančios pavasario sesijos metu Seimo opozicijos lyderiu bus LVŽS frakcijos atstovas. Parlamento rudens sesijoje – DP frakcijos atstovas ir t. t.
Tik paskutiniais kadencijos metais abi Seimo sesijas – tiek pavasario, tiek rudens – parlamento opozicijai vadovaus „valstietis“.
Tiesa, numatyta, kad Seimo opozicijos lyderio rotacijos tvarka, prisijungus kitoms frakcijoms bus peržiūrima ir keičiama bendru sutarimu.
Pasak A.Norkienės, LVŽS pozicija nesikeičia – jie turėjo ir turi vienintelį kandidatą į Seimo opozicijos lyderius: S.Skvernelį. Jo kandidatūra tvirtinti parlamentui bus teikiama artimiausiu metu.
Klausiamas, ko sieks, kaip Seimo opozicijos lyderis, S.Skvernelis aiškino, kad tikslai yra nurodyti susitarime.
„Tikrai mes siekiame, kad būtų principiniais klausimais labai stipri opozicija valdantiesiems. Tikrai matome galimybę sutarti esminiais klausimais ir tokiu būdu mes galėsime ir atstovėti tą dalį rinkėjų, kurie balsavo už opozicines partijas. Taip pat teisėkūroje, manau, kad turime taip pat neblogus šansus priimti reikalingus įstatymus, net ir būdami opozicijoje. Ir, aišku, labai svarbu valdžios parlamentinė kontrolė, priežiūra ir opozicijos teisių užtikrinimas“, – kalbėjo į Seimo opozicijos lyderius „valstiečių“ ir „darbiečių“ siūlomas nepartinis politikas.
S.Skvernelis juokavo, kad valdantiesiems bus griežtas, bet teisingas.
Pagrindiniai politinės darbotvarkės klausimai, jo nuomone, šiandien yra socialinė atskirtis ir ekonomika. Esą, panašu, kad pandemijos sąlygomis gyvensime dar labai ilgai.
„Dėl to turime tikrai ką pasiūlyti, ir kokius sprendimus priimti, kad būtų matomi visi Lietuvos žmonės, kurie šiandien yra nustumti ir palikti su savo problema vieni. Aš kalbu apie smulkų ir vidutinį verslą. Taip pat tie žmonės, kurie patyrė įvairiausius suvaržymus ir apribojimus pandemijos metu.
Net ir pandemijai pasibaigus reikės tų kompensacinių mechanizmų, kurie buvo pirmo karantino metu taikomi. Lygiai tas pats – mes matome iššūkį su didžiuliu įsiskolinimu, kuris dar padidėjo šiai Vyriausybei esant. Nematome jokių ryžtingų žingsnių, kaip reikės subalansuoti finansus netgi jau kitų metų biudžetą priimant“, – kritikavo S.Skvernelis.
„Valdantieji skaldo visuomenę“
A.Norkienės teigimu, su „darbiečiais“ tikimasi bendradarbiauti įvairiose srityse – ir vykdant parlamentinę kontrolę, ir aptariant Seimo frakcijų pozicijas dėl įstatymo projektų.
„Tikslas yra politinė atsvara dabartinei daugumai, nes matome, kad jų iniciatyvos skaldo visuomenę ir visgi ją reikėtų kažkaip bandyti jau vienyti, o ne skaldyti“, – kalbėjo Seimo LVŽS frakcijos seniūnė.
LVŽS šešėlinė Vyriausybė, kaip sakė A.Norkienė, dirba visai kitu formatu.
V.Jukna aiškino, kad bendrų darbų opozicijoje yra nemažai.
„Tai dėl to, kad mes galėtume tuos darbus vykdyti, konstruktyviau dirbti, opozicija atliktų savo funkcijas, mes todėl šiandien ir pasirašėme tą bendrą susitarimą“, – komentavo Seimo DP frakcijos seniūnas.
Klausiamas, kas ir „darbiečių“ galėtų tapti Seimo opozicijos lyderiu, V.Jukna aiškino, kad jų komandoje visi gali užimti šią poziciją. Tačiau dėl to esą bus apsispręsta iki rudens sesijos pradžios.
Įtrauktų ir partijų pirmininkus
Koalicijos partneriais tapę Seimo „valstiečiai“ ir „darbiečiai“ bendrai veiklai koordinuoti kuria Koalicijos tarybą.
Ją sudarys Seimo opozicijos lyderis, iki 5 LVŽS frakcijos atstovų, iki 5 DP frakcijos atstovų bei, esant partijų pirmininkų pageidavimui, lygiaverčiais pagrindais partijų, kurioms atstovauja šią sutartį sudariusios Seimo frakcijos, pirmininkai.
LŽVS vadovauja iš Seimo pasitraukęs Ramūnas Karbauskis, DP – europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.
Susitarimas numato, kad koalicijos tarybai paeiliui pirmininkaus koaliciją sudarančių frakcijų seniūnai arba jų pavaduotojai.
„Sprendimai Koalicijos taryboje priimami bendru sutarimu. Koalicijos partneriai, esant skirtingiems požiūriams į svarbius veiklos vienoje koalicijoje klausimus, nedelsiant informuoja vienas kitą ir sudaro darbo grupę kompromisui parengti“, – nurodoma dokumente.
Numatyta, kad jeigu vienas iš koalicijos partnerių inicijuoja bendradarbiavimo sutarties nutraukimą, jis privalo apie tai iš anksto, ne vėliau kaip prieš mėnesį iki nutraukimo dienos, informuoti partnerius.
„Tuomet sudaroma derinimo komisija, kuriai per mėnesį nesugebėjus surasti sutarimo, sutartis nutraukiama“, – teigiama Seimo „valstiečių“ ir „darbiečių“ koalicijos susitarime.
Seimo opozicijoje dirba ir Lietuvos Socialdemokratų partijos frakcija. Jos seniūnas Algirdas Sysas anksčiau kalbėjo:
„Mes bendradarbiaujam, bet mes nepasirašysime opozicijos susitarimo. Neformalizuosime. Taip, mes bendraujame, šiandien bendravome.“