2016 10 27

„Valstiečių“ politinės pažiūros: kur sutaria, o kur nuomonės išsiskiria?

Priešinimasis Astravo atominei elektrinei ir alkoholio pardavinėjimas specializuotose valstybinėse parduotuvėse – klausimai, kuriais Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) sutaria. Tuo tarpu požiūris į tos pačios lyties partnerysčių įteisinimą ar į minimalios algos didinimą partijos viduje stipriai išsiskiria. Vieni „valstiečiai“ pasisako už tos pačios lyties partnerystes, kiti ne, vieni sutinka su minimalios algos kėlimu, kiti mano, kad tai pakenktų verslui.
Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Interneto svetainėje www.manobalsas.lt prieš rinkimus visi kandidatai į Seimą galėjo deklaruoti savo pažiūras, užpildydami 30 klausimų anketą. Anketoje buvo užduoti įvairūs su ekonomika, užsienio politika, žmogaus teisėmis ir kitomis sritimis susiję klausimai.

Į anketos klausimus atsakė 23 „valstiečiai“, kurie po to buvo išrinkti į Seimą, tarp jų ir abu partijos vedliai – Ramūnas Karbauskis bei Saulius Skvernelis. Iš viso į Seimą buvo išrinkti 56 LVŽS atstovai.

LVŽS Seimo narių atsakymų analizė parodo, kad partijos narių nuomonės beveik visiškai sutampa kalbant apie užsienio politiką bei požiūrį į sovietinę praeitį, bet ekonomikoje ir žmogaus teisių klausimais jų pasaulėžiūra daug kur išsiskiria.

Suprasti akimirksniu

  • „Valstiečiai“ vieningai sutaria: šauktinių kariuomenė reikalinga, specializuotos alkoholio parduotuvės reikalingos, priešintis Astravo elektrinei būtina, sankcijos Rusijai turi tęstis, užsienio lietuviams dviguba pilietybė reikalinga
  • Dėl ko „valstiečiai“ nesutaria: ar smarkiai didinti minimalią algą, ar didinti mokesčius, ar įteisinti vienalytes partnerystes, ar leisti nelietuviškas raides asmens dokumentuose, ar siekti internetinio balsavimo

R.Karbauskis nori didinti minimalią algą, S.Skvernelis – ne

Teiginiui, kad minimalią algą Lietuvoje reikėtų smarkiai didinti, net jeigu tai blogintų verslo sąlygas Lietuvoje, pritaria arba tikriausiai pritaria 14 į Seimą išrinktų „valstiečių“, tarp jų ir partijos lyderis Ramūnas Karbauskis. Tačiau 9 „valstiečiai“, tarp jų ir kandidatu į premjerus įvardinamas Saulius Skvernelis, nurodo tokiam teiginiui nepritariantys arba tikriausiai nepritariantys.

Su tuo, kad valstybė turėtų padidinti mokesčius, kad galėtų išplėsti socialinę paramą ir paslaugas, sutinka arba tikriausiai sutinka 13 „valstiečių“, o tam prieštarauja 10. Čia abiejų partijos lyderių nuomonės sutampa: jie nurodo, kad tikriausiai pritartų mokesčių didinimui.

Teiginiui, kad viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių reikia mažinti, net jei dėl to mažėtų valstybės teikiamų paslaugų, pritarė net 17 iš 23 į anketos klausimus atsakiusių „valstiečių“. Šiam teiginiui tikriausiai pritariantys nurodė ir S.Skvernelis bei R.Karbauskis.

Didelį vieningumą „valstiečiai“ demonstruoja atsakydami į klausimą, ar derėtų mažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) maistui: tam pritaria 18 anketos respondentų, įskaitant abu lyderius, o prieštarauja tik 5 į Seimą patekę LVŽS nariai.

Apskritai „valstiečiai“ pritaria valstybiniam ekonomikos reguliavimui. Su teiginiu „Valstybė turėtų kiek įmanoma mažiau reguliuoti ekonomiką“ sutinkantys arba tikriausiai sutinkantys nurodė 5 į „Mano balso“ anketos klausimus atsakę „valstiečiai“. Dauguma – 18 – į Seimą išrinktų partijos narių nurodė, kad šiam teiginiui prieštarauja arba tikriausiai prieštarauja.

Prieštarauja daugelis LVŽS narių ir lengvesniam darbuotojų atleidimui, kurį numato naujasis Darbo kodeksas. Vos 3 LVŽS nariai sutiko su teiginiu, kad įmonėms turėtų būti leidžiama lengvai atleisti darbuotojus. Tiesa, vienas jų – partijos kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis. Lengvam darbuotojų atleidimui prieštarauja 20 į anketos klausimus atsakiusių „valstiečių“.

Teiginiui, kad Vyriausybė turėtų dėti daugiau pastangų stabdant klimato kaitą, pritarė 21 iš 23 LVŽS atstovų. Du – Virginijus Sinkevičius ir Jonas Jarutis – nurodė, kad šiam teiginiui prieštarauja.

Vienas klausimų, kuriais LVŽS nariai demonstruoja visišką vieningumą – tai, kad alkoholis turėtų būti parduodamas tik specializuotose valstybinėse parduotuvėse. Tam tvirtai pritaria 19 į anketos atsakiusių ir į Seimą patekusių LVŽS atstovų, dar 4 nurodė tikriausiai tam pritariantys. Prieštaraujančių neatsirado nei vieno.

Dėl nelietuviškų raidžių ir vienalyčių partnerysčių sutarimo nėra

Dėl to, ar nelietuviško raidyno raidės (pvz., „w“, „x“ ir „q“) turėtų būti leidžiamos rašyti Lietuvoje išduodamuose asmens dokumentuose, tarp LVŽS atstovų Seime vieningos nuomonės nėra. Tokių raidžių rašymui asmens dokumentuose pritaria arba tikriausiai pritaria 16 „valstiečių“, įskaitant ir S.Skvernelį, tačiau tam prieštarauja arba tikriausiai prieštarauja 7 „valstiečiai“, tarp jų ir R.Karbauskis.

13 LVŽS atstovų, atsakiusių į „Mano balso“ klausimus, teigia pritariantys arba tikriausiai pritariantys tos pačios lyties asmenų partnerystėms. Į šį sąrašą patenka ir S.Skvernelis. Tačiau 10 „valstiečių“, įskaitant ir R.Karbauskį, nurodė, kad tos pačios lyties asmenų partnerystėms nepritaria arba tikriausiai nepritaria.

Nevieningi „valstiečiai“ yra ir atsakinėdami į klausimą apie tai, ar užsimezgusi gyvybė turi būti ginama valstybės, net jei tai prieštarauja moters teisei apsispręsti aborto klausimu. 13 LVŽS atstovų su tokiu požiūriu sutinka, tarp jų ir R.Karbauskis. Tačiau 10 „valstiečių“, įskaitant ir S.Skvernelį, mano, kad moters teisė apsispręsti yra svarbiau negu užsimezgusios gyvybės gynimas.

Požiūris į imigraciją ne iš Europos Sąjungos (ES) šalių taip pat atskleidžia ryškius nuomonių skirtumus partijos viduje. 11 partijos narių, tarp jų ir R.Karbauskis, mano, kad imigracija iš ne ES šalių turėtų arba tikriausiai turėtų būti stabdoma visomis priemonėmis. 12 į „Mano balso“ anketos klausimus atsakiusių LVŽS atstovų, tarp jų ir S.Skvernelis, nurodė, kad su tuo nesutinka.

Pagal požiūrį į ES kvotas pabėgėliams partija vieningesnė. 19 LVŽS sąrašo atstovų mano, kad ES neturi teisės Lietuvai nustatyti pabėgėlių kvotų. Su tuo, kad ES tokią teisę turi, sutinka arba greičiau sutinka tik 4 LVŽS sąrašo nariai.

Dėl sankcijų Rusijai sutaria visi „valstiečiai“

Daugeliu su krašto apsauga ir užsienio politika susijusių klausimų „valstiečiai“ yra vieningi arba beveik vieningi. Pavyzdžiui, tam, kad Lietuva turi stiprinti savo karinį pajėgumą ir didinti finansavimą gynybai, net jeigu tai blogintų santykius su Rusija, pritaria visi 23 į anketos klausimus atsakę „valstiečiai“.

Neatsirado prieštaraujančių ir teiginiui, kad Lietuva turi palaikyti griežtas ekonomines sankcijas Rusijai. 16 „valstiečių“ nurodė sankcijoms pritariantys, 7 – greičiausiai pritariantys.

Vieningai LVŽS atstovai sutaria ir dėl to, kad reikia priešintis Astravo atominės elektrinės statybai. 21 „valstietis“ tam pritaria visiškai, du nurodo tikriausiai pritariantys.

Teiginiui, kad, apskritai kalbant, sovietmetis Lietuvai davė ir naudos, tikriausiai pritariantys nurodė du „valstiečiai“ – Arvydas Nekrošius ir Jonas Jarutis. Robertas Šarknickas šiuo klausimu nuomonės neturėjo, o likę 20 „valstiečių“ teiginiui prieštaravo.

Vos du „valstiečiai“ – J.Jarutis ir Tomas Tomilinas – tvirtina greičiau pritariantys teiginiui, kad Lietuva turėtų atsisakyti šauktinių kariuomenės. 21 LVŽS atstovas, įskaitant abu partijos lyderius, šauktinių kariuomenės atsisakymui nepritaria arba beveik nepritaria.

Dvigubai pilietybei – taip, Žaliojo tilto skulptūroms – ne

Žaliojo tilto skulptūrų grąžinimui tikriausiai pritartų du „valstiečiai“ – Tomas Tomilinas ir Viktoras Rinkevičius. Likę į anketos klausimus atsakę LVŽS atstovai Seime tam prieštarautų arba tikriausiai prieštarautų.

Visi į anketos klausimus atsakę „valstiečiai“ sutiko su teiginiu, kad visiems užsienyje gyvenantiems lietuvių kilmės žmonėms turi būti sudaryta galimybė turėti ne tik tos šalies, bet ir Lietuvos Respublikos pilietybę.

Pagal požiūrį į internetinį balsavimą LVŽS atstovų nuomonės išsiskyrė. 14 „valstiečių“, tarp jų ir S.Skvernelis bei R.Karbauskis, tvirtina internetinio balsavimo idėjai pritariantys arba tikriausiai pritariantys, 9 sako tam prieštaraujantys arba tikriausiai prieštaraujantys.

Pagal požiūrį į euro įvedimą partija irgi yra nevienalytė. 13 „valstiečių“, įskaitant R.Karbauskį bei S.Skvernelį, nurodo manantys, kad euro įvedimas Lietuvai neigiamų pasekmių turėjo daugiau negu teigiamų, 10 „valstiečių“ su tokiu teiginiu nesutinka.

Net 19 „valstiečių“ sutiktų arba tikriausiai sutiktų, kad Seimo nariai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose. Tam prieštarautų tik 4 LVŽS atstovai, atsakę į anketos klausimus.

Už bausmių griežtinimą nusikaltėliams pasisako 15 LVŽS atstovų, su tokia idėja nesutinka arba tikriausiai nesutinka 8. Čia S.Skvernelio ir R.Karbauskio nuomonės išsiskiria: buvęs vidaus reikalų ministras mano, kad bausmių griežtinti tikriausiai nereikia, tuo tarpu R.Karbauskis teigia, kad tikriausiai reikia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis