Seimui balsuojant dėl LRT tyrimo išvadų R.Martinėlis buvo prieš. Prieš jis balsavo ir dėl valstiečių koalicijos partnerių socdarbiečių finansavimą galėjusių užtikrinti dotacijų.
Frakciją nuolat išduodantis 54 metų Seimo narys teigia, kad pats save laiko liberalu, bet jam patinka „gera atmosfera bei nuoširdumas“ dabartinėje frakcijoje.
15min pakalbino trylika metų buvusį „Tvarkos ir teisingumo“ narį, po rinkimų prisijungusį prie valdančiųjų, ir pasiteiravo apie dažnai išsiskiriančio jo balsavimo motyvus, santykį su frakcija ir jos lyderiu Ramūnu Karbauskiu.
– Jūs dažnai balsuojate ne taip, kaip reikėtų frakcijai. Ir dėl LRT tyrimo išvadų, ir dėl dotacijos socdarbiečiams. Kodėl jūsų nuomonė taip dažnai išsiskiria?
– Principe aš turiu savo nuomonę ir jos laikausi. Nebūtinai ji turi sutapti su frakcijos. Aš tiesiog turiu visai kitokį požiūrį į tai nei partija.
– Nesulaukiate pastabų iš frakcijos lyderio Ramūno Karbauskio, kad esate toks išsišokėlis?
– Ne, ne, ne. Su manim frakcijos seniūnas... Net nebuvo kalbos apie nieką iš tikrųjų. Su frakcijos seniūnu jokios kalbos, kad kažkas tokio.
– O jūs pats nemanote, kad gal reikėtų pakeisti frakciją, jei nuomonės taip dažnai išsiskiria? Jūsų juk nesaisto partinė priklausomybė.
– Matot, aš kaip nepartinis, atėjęs į frakciją, ir du metai praėjo, tai būna visokių situacijų dėl, sakykime, požiūrio į įvairius klausimus. Tiesiog čia, kaip sakoma, niekada nesakyk niekada. Bet principe dabar aš tikrai nieko neplanuoju.
Esu pasakęs frakcijos seniūnui, kad jeigu aš kažką sugalvočiau, tai jis pirmas sužinotų, ir aš tikrai, jei kažkas būtų tokio, tai pasakyčiau frakcijos seniūnui, nes čia yra žodis mano toks pasakytas. Bet mes ir apie tai dar nešnekėjom.
Esu pasakęs frakcijos seniūnui, kad jeigu aš kažką sugalvočiau, tai jis pirmas sužinotų.
– Kokie valstiečių ir žaliųjų siūlymai jums imponuoja, kad vis dar esate jų frakcijoje?
– Principe ten yra daug gerų minčių. Sakykime, sveikatos ir socialiniuose dalykuose... Nors irgi ne viskas ten man patinka, bet suprantat, kad ir kitose frakcijose tų nuomonių įvairovė gi būna. Nebūtinai ten visi turi būt vienos nuomonės. Aš visą laiką buvau liberalas, liberalių pažiūrų. Mano požiūris toks liberalus.
– Bet jūs trylika metų buvote „Tvarkos ir teisingumo“ nariu. Sunku vadinti šią partiją liberalia.
– Ne. Matote, aš Rokiškyje dar su bendraminčiais kūriau tą Romualdo Ozolo centristų partiją. Mano pradžia tokia centristinė, liberali. Tie visi dalykai ir išplaukia iš to, tie liberalai demokratai irgi praktiškai turėjo liberalių vertybių savo programoje. Tai aš čia nuo liberalizmo nelabai ir atsitraukiau. Čia (valstiečių ir žaliųjų frakcijoje) gal daugiau tos kairės, bet yra ir centristinių pažiūrų, tai mane ta situacija tenkina.
– Sunku ir valstiečius žaliuosius pavadinti liberalia politine jėga. Ar jūs ten matote liberalizmo?
– Ne, ne, ne, nedaug ten to liberalizmo (juokiasi). Bet praktiškai galima bent jau savo nuomonę reikšti, kažką šnekėtis. Atmosfera frakcijoje man tikrai patinka, žmonės nuoširdūs, kompetentingi. Ten viskas yra gerai, atmosfera yra draugiška, visi diskutuoja apie viską, nuomonių įvairovė yra.
– Iš šalies gali pasirodyti, kad jūsų pažiūros nesutampa, bet tiesiog norite būti tarp valdančiųjų.
– Ne, žinokite, dėl buvimo valdančiuosiuose tai aš nematau jokių pliusų šiuo metu. Prieš tai buvusiose sesijose buvo ir įvairūs pasiūlymai, socialinės krypties, socialiai orientuoti, bet pati valstiečių frakcija tuos mano siūlymus atmetė balsuodama, kai buvo priėmimo stadija.
Ir Sveikatos reikalų komitete mano siūlymus, kai jau buvo balsavimas dėl jų posėdžių salėje, vis tiek atmetė. Nors komitetas ir buvo šimtu procentu pritaręs. Net tie patys komiteto nariai, kurie prieš tai komitete balsavo, kad siūlymai buvo geri, balsavo prieš.
Ką aš noriu pasakyti, kad tas buvimas valdančiojoje daugumoje tai nieko nereiškia, mano tie siūlymai nepraeina. Tai aš visiškai to privalumo dėl buvimo valdančiojoje daugumoje nematau jokio absoliučiai.
Aš visiškai to privalumo dėl buvimo valdančiojoje daugumoje nematau jokio absoliučiai.
– Tai kodėl jūs taip save kankinate, pone Martinėli, ir esate toje valstiečių žaliųjų frakcijoje, su kuria ir pažiūros nesutampa, nes save laikote liberalu, ir pasiūlymai jūsų atmetami?
– O jūs man pasakykit, kas dabar su tais liberalais darosi? Ta niša dabar tiek marga... Kuo toliau, tuo labiau čia darosi su tomis liberaliomis partijomis problemos jų pačių viduje ir visur. Šitoje situacijoje aš ten nematau irgi kažko tokio.
Jau gal net Artūro Zuoko Lietuvos laisvės sąjunga būtų kažkiek įdomesnė nei visa kita iš tos liberalios srities. O šiaip tai sakau, va tokia situacija pas mane – privalumų tas mano buvimas daugumoje neduoda. O ateitis... Čia laikas parodys, nes visko gali atsitikti.