Lietuvos energetikos viceministras Romas Švedas tikino, kad jau prasidėjo pirminės konsultacijos su kaimynėmis šalimis – Estija, Latvija ir Lenkija, o partnerės jau patvirtino savo interesą dalyvauti, pirmadienį rašo „Verslo žinios“.
„Dabar reikia žiūrėti, kokia forma jie norėtų tai daryti. Iki metų pabaigos ketiname baigti konsultacijas ir paskelbti konkursą dėl strateginio investuotojo. Kai paskelbsime konkursą dėl strateginio investuotojo, turėsime susiderėti su juo, tuomet pasirinkti technologiją, tada bus nuspręsta dėl reaktorių ir galios ir po to prasidės statybos. Mes skubam maksimaliai greitai ir tikiu, kad 2010 metais pradėsime statybas“, – teigė R.Švedas.
Stanfordo universiteto profesorius D.Warneris Northas praėjusią savaitę Vilniuje vykusiame seminare apie energetinį saugumą teigė, kad Lietuva turi sėkmingo Ignalinos atominės elektrinės (AE) valdymo patirties ir kad Lietuvos galimybėmis pasistatyti ir valdyti naują atominę jėgainę neturėtų būti abejojama.
„Pagrindinis klausimas yra laikas. Ar nauja AE tikrai bus pastatyta iki 2018-ųjų, 2020-ųjų?“ – retoriškai klausė D.W.Northas.
Pasak jo, nors dar nėra numatyta tiksli data, kada bus baigta nauja AE Lietuvoje, kad ir kokia ji būtų, jėgainės statybas greičiausiai teks atidėti dėl statant iškylančių nesklandumų ir dėl pasaulinės recesijos, smarkiai apribojusios finansavimo išteklius.
Seminare dalyvavęs Estijos energijos tyrimų instituto direktorius Ylo Rudi galimybę Estijai dalyvauti statant AE Lietuvoje vertino skeptiškai. Lenkijos Energetikos ekonomikos instituto atstovė Lidia Gawlik teigė, kad lenkai pirmą savo AE reaktorių galėtų baigti iki 2020 metų.
Baltarusiai tikisi, kad pirmas naujos AE blokas pradės veikti 2016-aisiais. Tais pačiais metais turėtų pradėti veikti ir nauja AE Kaliningrado srityje. Baltarusijos energijos inžinerijos instituto direktorius Aliaksanderis Michalevičius seminare sakė, jog Baltarusija pasirengusi bendradarbiauti tiekiant elektrą Lietuvai.