Apdovanojo medikus
Prezidentas Gitanas Nausėda Valstybės dienos proga pirmadienį įteikė valstybinius apdovanojimus pusšimčiui Lietuvai nusipelniusių asmenų.
Valstybinių apdovanojimų sulaukė Respublikinės Panevėžio ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus vadovas Rimvydas Tumas, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Laboratorinės medicinos centro vadovas Dalius Vitkus.
Taip pat apdovanoti Kauno klinikų Ambulatorinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas Šarūnas Mačinskas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro direktoriaus pavaduotojas Rokas Abraitis, Nacionalinio vėžio instituto Genetinės diagnozės laboratorijos mokslo darbuotoja Kristina Daniūnaitė.
Apdovanoti ir pirmuosius COVID-19 atvejus suvaldyti padėję Ukmergės ligoninės gydytojas psichiatras Donatas Miezenas ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios pagalbos-priėmimo skyriaus skubiosios pagalbos koordinatorius Marius Ellikas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto direktoriaus pavaduotoja, subūrusi savanorių komandą COVID-19 mėginiams tirti.
Apdovanojimais pagerbti ir sportininkai, menininkai, mokslininkai, mecenatai ir kiti žinomi Lietuvos bei užsienio visuomenės veikėjai.
Tarp jų – Europos ir pasaulio čempionė penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Jai skirtas aukščiausias ordinas – Gedimino ordino Komandoro didysis kryžius.
Valstybės dienos proga apdovanojimų sulaukė ir operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Nigro, Nobelio ekonomikos premijos laureatas Robertas Shilleris, rašytojas, vertėjas ir dailėtyrininkas Alfonsas Andriuškevičius, Klaipėdos universiteto profesorius archeologas Vladas Žulkus.
Apdovanojimai skirti ir Lietuvos mokslų akademijos prezidentui Jūrui Baniui, verslininkui ir mecenatui Ramūnui Garbaravičiui, dailėtyrininkei Rūtai Janonienei, aktoriams Liubomirui Laucevičiui, Jūratei Onaitytei, aktoriui ir režisieriui Valentinui Masalskiui, choreografei ir režisierei Andželikai Cholinai, kino kūrėjui Arūnui Mateliui, kompozitoriui Kiprui Mašanauskui, poetui Aidui Marčėnui bei kitiems.
Apdovanotųjų sąraše – ir pirmojo lietuviško vienaragio startuolio „Vinted“ įkūrėjai Justas Janauskas, Mantas Mikuckas bei Milda Mitkutė.
Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanotas Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnas Žygimantas Kaminskas, pernai rugpjūtį Baltijos jūroje išgelbėjęs skendusius dešimtmetį berniuką ir keturis vyrus.
Žymiems ir Lietuvai nusipelniusiems asmenims Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga liepos 6-ąją prezidentas apdovanojimus skiria kasmet.
„Ką reiškia šiandien garsinti šalies vardą? Ne kiekvienas tai sugeba. Vien noro nepakanka – veikiau atvirkščiai, nes kryptingos pastangos neretai baigiasi nesėkme. Brangios įvaizdžio formavimo strategijos negali pakeisti ilgalaikio sunkaus žmogaus darbo jam mieloje srityje. Tokia veikla vieną dieną, jam ar jai netikėtai, duoda saldžių vaisių: kūrybinės sėkmės, naujų atradimų, didelių laimėjimų. Taip pat ir asmeninio bei visos šalies žinomumo“, – iš S.Daukanto aikštės kalbėjo G.Nausėda.
Pasak G.Nausėdos, nors vargu ar tai buvo jo tikslas, karalius Mindaugas plačiai pagarsino Lietuvą.
„Iki Lietuvos karaliaus krikšto ir karūnavimo mažai kas Europoje žinojo mūsų šalies vardą. Mindaugas didelėmis pastangomis sukūrė valstybę, kad vėliau jo pėdomis galėtų žengti Gediminas, Vytautas, Jogaila ir kiti Lietuvos didieji kunigaikščiai. Jie, be jokios abejonės, pakėlė Lietuvos žinomumą iki europinio lygmens. Dar daugiau laiko prireikė, kol Lietuva ėmė garsėti kitose – mokslo, meno, sporto – srityse“, – sakė G.Nausėda.
Pasak G.Nausėdos, Lietuvos vardą labiausiai garsina tie, kurie savo talentus nukreipia tinkama kryptimi, kurie kuria ir skleidžia kultūrą, kurie nebijo būti kitokie, kartais net rizikuoti savo gyvybe.
„Nėra ir negali būti baigtinio nuopelnų Lietuvai sąrašo, nes kiekvienas atvejis yra – ir privalo būti – unikalus. Taip pat ir šiandien mes čia matome daugybę įvairiausių veiklos rūšių atstovų, kurių nuopelnai – aiškūs, neginčijami, išskirtiniai“, – sakė G.Nausėda.
„Įvertinę jų darbus, dėkojame aukščiausio lygio pasaulio scenos žvaigždėms, žymiems Lietuvos ir užsienio valstybių mokslininkams, jaunimo švietėjams, istorijos tyrėjams ir puoselėtojams, meno kūrėjams, kultūros veikėjams. Dėkojame išskirtinį proveržį pasiekusiems verslininkams, veikliems visuomenės veikėjams, svarbių pilietinių ir socialinių iniciatyvų autoriams, tvirtų ryšių tarp draugiškų tautų mezgėjams, kūrėjams. Dėkojame daugkartinei sporto čempionei, savo pavyzdžiu įkvėpusiai ištisą jaunųjų sportininkų kartą, policijos komisarui, savo gyvenimą skyrusiam kovai su korupciniais nusikaltimais, ir jaunam kariūnui, viskuo rizikavusiam dėl kitų žmonių gyvybių“, – tęsė Prezidentas.
Didžiausią padėką G.Nausėda teigė reiškiantis medikams ir kitiems, skubėjusiems į pagalbą koronaviruso pandemijos metu.
„Prisimindami šiuometinį sukrėtimą, kai visai šaliai teko sutelkti jėgas koronaviruso pandemijos akivaizdoje, reiškiame didžiausią padėką mūsų medikams, stovėjusiems pirmosiose nelengvos kovos gretose, ir visiems tiems, kurie skubėjo į pagalbą tada, kai to labiausiai reikėjo“, – sakė prezidentas.
„Šią Valstybės dieną sutikome ne tik nenugalėti, bet ir sustiprėję. Įsitikinome, kiek daug galime padaryti, veikdami išvien. Tegul tai tampa įkvėpimu ateities darbams, kurie stiprins Lietuvą ir toli už jos ribų skleis mūsų šalies garsą. Sveikinu visus su Valstybės gimimo diena!“, – taip kalbą baigė Prezidentas.