„Valstybininkų“ tema vėl kyla į viršų
Kalbos apie atgimstantį „valstybininkų“ klaną vėl kilo į viešumą iškilus Pranešėjo istorijai, kai buvęs Valstybės saugumo departamento aukštas pareigūnas Tomas Gailius VSD vadovybę apkaltino neskaidria veikla.
Dalis opozicijos politikų ėmė kalbėti, kad VSD veikia „valstybininkų“ klano atstovai, kurie bando skaldyti departamentą.
Vėl apie „valstybininkų“ klaną garsiai prabilta, kai Prezidentūra ir valdantieji konservatoriai viešai susikirto dėl nepaskiriamų ambasadorių.
Prezidentūrą socialinėje erdvėje ir viešai sukritikavo buvęs įtakingas diplomatas Albinas Januška. Prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas į tai atsakė: „Tai, kas vyksta dabar, įvardyčiau kaip paskutinį „valstybininkų“ klano bandymą užvaldyti valstybei svarbias pozicijas“.
„Sprendžiant iš kai kurių pasisakymų socialinėje žiniasklaidoje, 15 metų praeityje buvę vadinamieji valstybininkai bando grįžti į atsakingas pareigybes Užsienio reikalų ministerijoje ir diplomatinėje tarnyboje“, – tvirtino patarėjas.
Anot jo, „suįžūlėta iki to, kad feisbukuose bandoma nurodyti, kokius asmenis skirti ambasadoriais, tuo darant spaudimą Vyriausybei, o per ją ir prezidentui“, – BNS perduotame komentare teigė jis.
„Jei kas nors mano, kad „valstybininkai“ gali diktuoti diplomatines tarnybos politiką, smarkiai klysta“, – BNS sakė F. Jansonas.
„Jei kas nors mano, kad tokiu būdu gali paspausti prezidentą, klysta dvigubai“, – pridūrė jis.
F.Jansono retoriką sukritikavo premjerė Ingrida Šimonytė. „Man yra labai gaila, labai apmaudu ir gėda, kad tai situacijai kažkaip paaiškinti jau reikėjo išsitraukti netgi „valstybininkų fantomą“ ir kažką pabandyti pagąsdinti“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė premjerė.
Ne taip seniai „valstybininkai“ buvo laikomi ne fantomu, o realia grėsme, o ją akcentavo tuometiniai tos pačios partijos - konservatorių - lyderiai.
Kas buvo „valstybininkų“ klanas?
Vadinamojo „valstybininkų“ klano interesai paviešinti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui 2006 metais atliekant parlamentinį tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento veiklos.
Po šio tyrimo „valstybininkais“ vadintų asmenų įtaka sumažėjo, tačiau tikinta, jog jie ir toliau bandė daryti įtaką politiniams procesams.