Kandidato į Varėnos rajono merus Vido Mikalausko komanda grubiu pažeidimu apkaltino Varėnos rajono rinkimų apygardos komisiją, kuri nepaisydama nustatytos tvarkos stebėtojų pažymėjimus išdavė kandidatams į savivaldybės tarybą, į rinkimus ėjusiems su perrinkimo siekiančio mero Algio Kašėtos sąrašu ir kitų partijų atstovams.
VRK patvirtintoje Stebėtojo atmintinėje nurodoma, kad stebėtojas negali būti rinkimų komisijos narys ir kandidatas.
Varėnos rajono apygardos rinkimų komisijos vadovas stebisi, kad akivaizdus pažeidimas gali būti aktualus. Jis ramiai aiškino nemanantis, kad tai turėjo kokios nors įtakos rinkimų rezultatams.
Kilo klausimas, ar ne klastotė
Lietuvos centro partijos Varėnos skyriaus atstovai aiškino, kad pasibaigus pirmajam rinkimų turui kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) su paklausimu, ar kandidatai į rajono tarybą po pirmojo rinkimų turo gali gauti stebėtojų pažymėjimus. Esą jiems atsakyta, jog tokios teisės jie neturi, kol nebus patvirtinti rinkimų rezultatai.
Tačiau, pasak V.Mikalausko, jo konkurento A.Kašėtos sąrašo kandidatės Varėnos rajone aktyviai dalyvauja kaip stebėtojos. Esą Varėnos globos namuose stebėtoja buvo Rasa Tamulienė, o Merkinės slaugos ligoninėje ir Merkinės globos namuose – Jurgita Keršienė. Pastaroji, kaip teigiama, išvakarėse minėtose įstaigose lankėsi agitaciniais tikslais.
Abi šios politikės dalyvavo rinkimuose į Varėnos rajono savivaldybę su A.Kašėtos komanda. Tačiau mandatų nelaimėjo.
„Pagrįstai kyla klausimas ar „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“ kandidatams į rajono tarybą išduoti stebėtojų pažymėjimai nėra klastotės, o gal rinkimų komisija sąmoningai pataikauja Varėnos mero komandai? Dėl minėto ir kitų pažeidimų Lietuvos centro partijos atstovė Varėnos apygardai VRK pateikė du skundus“, – sakoma V.Mikalausko komandos išplatintame pranešime.
Dėl minėto ir kitų pažeidimų Lietuvos centro partijos atstovė Varėnos apygardai VRK pateikė du skundus.
Konkurentų trukdymas
V.Mikalauskas teigė, kad stebėtojų pažymėjimus vietos apygardos rinkimų komisija taip pat išdavė „tvarkiečių“ ir konservatorių kandidatams į savivaldybės tarybą.
„Vakar jie kaip tik siautė ir visur trukdė, sakykime, balsavimą. Jie provokavo mūsų stebėtojus, darė žingsnius, kad mūsų ne taip gausias pajėgas eliminuotų, kad atimtų pažymėjimus. Jie aktyviai rašė, kad mūsų stebėtojai trukdė jiems“, – tikino centristas.
V.Mikalauskas aiškino pirmiausia apie tokią situaciją norintis informuoti visuomenę, nes VRK į panašius pažeidimus, esą vykusius ir per praėjusius Seimo rinkimus rajone, visiškai nereaguoja.
„Nustumia, numeta. Ir dabar kiek buvo visokių pranešimų, sakykime, sąmoningų, kurie, manau, tikrai pažeidė ir rinkėjų teises, ir tvarkas, jie nereaguoja“, – piktinosi jis.
„Nu, ar čia aktualu“?
Varėnos rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkas konservatorius Juozas Šilanskas iš pradžių nelabai norėjo atskleisti, kokiam skaičiui kandidatų buvo suteiktas stebėtojo statusas. „Nu, ar čia yra aktualu?“ – klausė jis.
Atsakius, kad aktualu, nes tai galimas rinkimų pažeidimas, jis sakė: „Nu, taip, čia galima pripūst burbulo kiek nori“, – kalbėjo politikas.
Nu, taip, čia galima pripūst burbulo kiek nori.
Po to J.Šilanskas informavo, kad rinkimų stebėtojo statutas buvo suteiktas 12 savivaldos rinkimuose dalyvavusių kandidatų: Liberalų sąjūdžio atstovams, kurie į rinkimus ėjo su A.Kašėtos visuomeninio rinkimų komiteto sąrašu, bei „tvarkiečiams“.
Esą, pagal gautus skundus, iš 12 kandidatų rinkimų stebėjime dalyvavo du. „Kadangi buvo tik balsavimas specialiuose punktuose. Tai reiškia, Merkinėje ir Varėnoje“, – sakė jis. Išankstinį balsavimą rinkimuose „nelegalūs stebėtojai“ galėjo stebėti vieną dieną.
Nemano, kad turėjo įtakos rezultatams
J.Šilanskas tikino, kad situacija dėl stebėtojų-kandidatų į savivaldybės tarybą buvo sutvarkyta ketvirtadienį.
„Sistemoje panaikinome statusą, informavome partijų atstovus, kad tų asmenų statusas panaikintas kaip stebėtojo ir informavome visų mūsų rajono apylinkių komisijų pirmininkus, kad jau yra panaikintas tų stebėtojų statusas. Didžiąją dalį stebėtojų pažymėjimų iš tų asmenų susigrąžinome pas save“, – aiškino jis.
Susiklosčiusios situacijos J.Šilanskas nesureikšmino. „Kadangi, aš nemanau, kad tai turėjo kokios nors įtakos rinkimų rezultatams. Tuo labiau, kad balsuojančių tose vietose buvo keli desėtkai. Stebėjo, jeigu turite atkreipti dėmesį, ne vien tos dvi ponios, o buvo ir V.Mikalausko stebėtojai“, – kalbėjo jis.
Klausiamas, kaip atsitiko, kad komisija suteikė stebėtojų pažymėjimus minėtiems politikams, J.Šilanskas teigė, kad koją pakišo netikslus reglamentavimas. Esą pirmame ture politikai buvo kandidatais.
„Baigėsi pirmas turas, ten partijos pateikė per sistemą keletą, kad nori būti stebėtojais. Jie ir bus stebėtojais, išdavėme pažymėjimus, nes nebuvo aišku. Pagalvojome, kad rinkimai jiems jau baigėsi“, – kalbėjo J.Šilanskas.
Kodėl VRK neklausė, kaip elgtis, jis aiškino, kad praktiškai informacinė sistema turėjo nepraleisti „tokių dalykų“ ir dėl to klausimų nekilo.
„Ji praleido. Nes įvedinėja pačios partijos tuos kandidatus, atstovai prie rinkiminės apygardos“, – dėstė Varėnos rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkas.
VRK penktadienį posėdžio metu patvirtino, kad kandidatai į savivaldybės tarybą pirmajame ture negali būti stebėtojais antrajame merų ture.
Esą Varėnos rajono rinkimų apygardos komisija priėmė nekorektišką sprendimą, bet didelė žala nebuvo padaryta. VRK priėmė sprendimą, kad kandidatais buvusiems politikams suteikti stebėtojų pažymėjimai negalioja.