Amerikiečiai prognozuoja šiltesnius visus tris mėnesius
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas patvirtino, kad amerikiečiai visus rudens mėnesius prognozuoja šiltesnius, nei yra vidutinė temperatūros norma.
Rugsėjį vidutinė mėnesio temperatūra, priklausomai nuo vietovės, pas mus siekia 12–14 laipsnių, tačiau šiemet rugsėjis turėtų būti iki vieno laipsnio šiltesnis nei paprastai. Spalis, kurio vidutinė temperatūra svyruoja nuo 6,5 iki 9 laipsnių, prognozuojamas šiltesnis net iki 2 laipsnių, lapkritis – 0,5–1 laipsniu.
Klimatologiškai vasara baigiasi, kai vidutinė paros temperatūra nuolat būna žemesnė negu 15 laipsnių. Paprastai tai nutinka rugsėjo pradžioje. Tačiau rugsėjo pabaigoje dažnai sulaukiame bobų vasaros.
Tuo tarpu kritulių turėtų iškristi apie normą. Tai reiškia, kad labai šlapia būti neturėtų. Pasak specialisto, nors lapkritis mums atrodo „šlapiausias“ mėnuo, visais rudens mėnesiais paprastai iškrenta panašus kiekis kritulių, tačiau rugsėjį ir spalį krituliai būna gausesni ir retesni, o lapkritį paprastai jie krenta dulksnos pavidalu, taigi nebūna gausūs, bet įkyrūs, nes užsitęsia ilgai.
Beje, pastaruosius keletą metų rugsėjis buvo gana šiltas ir labiau priminė užsitęsusią vasarą nei rudenį. Ar galime tikėtis ko nors panašaus šiemet?
„Klimatologiškai vasara baigiasi, kai vidutinė paros temperatūra nuolat būna žemesnė negu 15 laipsnių. Paprastai tai nutinka rugsėjo pradžioje. Tačiau rugsėjo pabaigoje dažnai sulaukiame bobų vasaros. Ji paprastai būna nuo rugsėjo 20-tosios iki spalio pradžios, kartais nusikelia į spalio vidurį, bet tai jau išimtys. Staigaus perėjimo iš vasaros į rudenį paprastai nebūna, dabar metų laikai keičiasi švelniai, temperatūra krenta po truputį. Nebūna taip, kad vieną dieną vidutinė paros temperatūra siekia 20 laipsnių, o kitą dieną staiga nukrenta žemiau 15 laipsnių“, – teigė specialistas.
Rudens orai mažiau permainingi
Pasak D.Valiuko, paprastai rudens orai nėra tokie permainingi kaip vasaros, kasmet jie gana panašūs, todėl didelių kataklizmų nereikėtų tikėtis. Kita vertus, reikėtų atsiminti, kad kuo saulėtesnė rudens diena, tuo šaltesnė naktis. Taigi ryte gali būti gana šalta, o dieną – labai šilta.
Tiesa, pašnekovas įspėja, kad ilgalaikės prognozės pasitvirtina vos kiek daugiau nei 50 proc. Štai dar prieš keletą dienų spalis buvo prognozuojamas artimas klimatinei normai, o dabar šio mėnesio prognozė kardinaliai pasikeitė.
Vasarą buvo trumpesnės karščio bangos
Ar pagrįstai šiemet žmonės skundžiasi prabėgusia vasara, teigdami, kad orai nebuvo itin gražūs? Pasak D.Valiuko, ji buvo gana permaininga.
„Birželio, liepos mėnesį turėjome karščių, dabar, rugpjūčio pabaigoje, vėl karšta, nors pirma rugpjūčio pusė buvo vėsesnė nei paprastai. Taip pat šaltesnė buvo antra liepos pusė. Nors vidutinė vasaros temperatūra nebuvo žemesnė už daugiametę normą, buvo daugiau apniukusių ir lietingų dienų, o kai vasarą yra 22 laipsniai, labai svarbu, kokia diena: saulėta ar ne, ar vėjuota ar rami. Saulės šiemet, lyginant su ankstesniais metais, tikrai turėjome mažiau“, – sutiko pašnekovas.
Specialisto teigimu, per pastaruosius keletą metų pripratome prie ilgesnių karščio bangų nei buvo šiemet, labiau pietietiškų karščių nei lietuviškos vasariškos šilumos. Todėl mums ir atrodo, kad vasara buvo šaltesnė.
Saulė švietė beveik trečdaliu rečiau
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, birželio mėnesio vidutinė oro temperatūra buvo 15,8–18,1 laipsnio, t. y. 1,5–2,2 laipsnio aukštesnė už standartinę klimato normą (toliau % SKN)). Aukščiausia oro temperatūra buvo trečiąjį dešimtadienį – daug kur ji pakilo iki 31–34 laipsnių.
Tačiau turėjome labai šaltų naktų, netgi fiksuotos šalnos. Žemiausia oro temperatūra daugelyje rajonų buvo nukritusi iki 0–5 laipsnių, Varėnoje net iki minus 1 laipsnio. Tai buvo pakankamai sausas mėnuo – kritulių iškrito vos 0,4–0,8 standartinės klimato normos.
Saulė šį mėnesį Šiaurės, Rytų ir Centrinėje Lietuvoje spindėjo 275–300 val., kitur – 310–330 val. (40–50 val. ilgiau nei vidutiniškai).
Liepos mėnesio vidutinė oro temperatūra buvo 17,4–19,2 laipsnių, t. y. artima standartinei klimato normai, tik pajūryje iki 1 laipsnio aukštesnė. Aukščiausia oro temperatūra buvo mėnesio pradžioje – siekė iki 33 laipsnių. Žemiausia temperatūra – 12–14 laipsnių. Kritulių kiekis taip pat buvo artimas standartinei klimato normai, tačiau buvo daug liūčių.
Saulė šį mėnesį Rytų Lietuvoje spindėjo 175–190 val. (iki 110 val. trumpiau nei vidutiniškai), šiauriniuose ir pietvakariniuose šalies rajonuose 190–230 val., Vakarų Lietuvoje – 250 val. (apie 50 val. trumpiau nei vidutiniškai).