Eisena-vaidinimas „Signatarai eina fotografuotis” simbolizuoja įvykį, kai 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašę signatarai traukia fotografuotis chrestomatinei nuotraukai, kuri anuomet buvo padaryta Vilniaus Gedimino prospekte įsikūrusioje Aleksandros Jurašaitytės fotoateljė.
Kaip skelbia sumanytojai, gatvės teatro projektas pirmą kartą pristatytas 2018 m vasario 16 d., minint Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Susidomėjimas teatralizuota „signatarų“ eisena-vaidinimu pranoko organizatorių lūkesčius. Šis „Senųjų menų studijos“ projektas Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“ buvo išrinktas tarp geriausiųjų iniciatyvų. Projekto kūrėjams Prezidentūroje iškilmingai įteikta Lietuvos Valstybės trispalvė. Pernai vasario 16-ąją projektas „Signatarai eina fotografuotis” pakartotas Vilniuje ir Trakuose.
Šiemet buvo norima „signatarus“ fotografuoti Klaipėdoje Vasario 16-osios švenčių metu. Planus koregavo COVID-19 pandemija, todėl paruoštas projektas Klaipėdoje buvo filmuojamas ir įrašas transliuojamas internetu. Šios idėjos organizatoriai – Kultūros centras Žvejų rūmai ir VšĮ „Senųjų menų studija“.
Pasipiktino būriu vyrų
15min pasiekė klaipėdiečio laiškas, kuriame šis tikina pats matęs, kaip būrys juodai apsirengusių vyrų miesto centre rengė pasirodymą.
„Kreipiuosi į Jus su prašymu išaiškinti man paprastam piliečiui tokį dalyką: Vasario 16 proga gauja juodai apsirengusių aktorių (apie 30 vyrų) šlaistėsi po Klaipėdos senamiestį. Jie garsiai rėkavo, trikdė eismą, stovėjo ant perėjos, pozavo fotografams. Praeiviai garsiai piktinosi tokiu jų elgesiu, nes galvojo, kad tai vyksta bernvakaris. Jie nesilaikė jokio atstumo. Piktinausi ir aš, ir jau ruošiausi pranešti policijai. Juk šalyje pandemija, karantinas. Tik staiga vienas vyras man sako: netrukdykite viešo renginio. Kokio renginio, juk visi viešieji renginiai uždrausti. Grįžtu namo ir skaitau internete: Vasario 16 dienos proga Klaipėdos senamiestyje vyko viešas renginys, spektaklis „SIGNATARAI“. Organizatorius – Žvejų rūmai. Likau apstulbęs. Kai uždaryti visi muziejai, parodos net po atviru dangumi draudžiamos, organizuoja renginį neatsižvelgiant į visus karantino nurodymus ir įsakymus.
Norėčiau jūsų visų paaiškinimo, ar šie vyrai nesilaikę saugaus atstumo susimoka baudas, kaip buvo baudžiami žmonės Karklėje prie jūros? Ar mes su kaimynais galime atsinešti savo kolonėlę ir pasidaryti diskoteką? Jei kas klaus, prisistatyti signatarais? Ir kas iš to, kad jie darėsi testus, tai pasidarai testus ir gali būriuotis?” – piktinosi klaipėdietis.
Norėčiau jūsų visų paaiškinimo, ar šie vyrai nesilaikę saugaus atstumo susimoka baudas, kaip buvo baudžiami žmonės Karklėje prie jūros?
Nieko nekvietė
Žvejų rūmų vadovas Alvydas Lenkauskas 15min sakė, kad jį jau pasiekė žinia, jog iš pat ryto situacija domėjosi Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius.
„Projekte dalyvavo Klaipėdos menų fakulteto studentai, sienų nekirtinėjo ir visi testus pasidarė. Tikslas buvo padaryti filmuotą medžiagą, įkelti į kompiuterį ir visiems pasidžiaugti. Tai nebuvo viešas renginys, niekas nebuvo kviestas. Niekas nežinojo, kur aktoriai eis. Penktadienį darė koronaviruso testus specialiai. Nežinau nei kaip elgtis... – kalbėjo vadovas. – Prisiminėm grąžų vilnietišką projektą, sakom pafilmuojam, pavaikščios aktoriai ir įdedam į socialinius tinklus. O kuo čia baigsis... Žiauriai liūdna. Galvojom, šalta, žmonių nėra, pasifilmuos, eina atstumais. Koks čia renginys... O negali nė to daryt. Galvoju, sankcijų kokių sulauksiu... Žmonės jautrūs.“
A.Lenkauskas teigė, jog niekas nė nepagalvojo, kad žmonės taip jautriai sureaguos į karantiną.
„Nesąmonė įvyko. Dabar baus Žvejų rūmų direktorių. Prie Vasaros estrados gyvenu, vaikai su vaikais žaidžia, o čia 20 vyrų eina atstumu, su kaukėm, lauke. Žmonių svetimų aplink nėra, patikrinti visi.
Man ir kolegos sakė: „Nebijokit, juk lauke, praeis aktoriai, bus gražus produktas.“ Jei būtume įspėję viešai, kad vyks, būtų dar blogiau“, – kalbėjo A. Lenkauskas. Leidimo filmavimui vadovas sako neprašęs, nes aktoriai tiesiog judėjo gatve, vaikščiojo senamiesčio erdvėmis.
Rėmėsi „Netflix“ praktika
VšĮ „Senųjų menų studija“ vadovė Jūratė Širvytė-Rukštelė, kurios studija ir įgyvendino projektą, kalbėdama su 15min prisiminė jai sakytus žodžius, kad „geri dalykai privalo kainuoti“.
„Tai buvo kaina šio projekto. Mes repetavome dvi dienas, rūpinomės saugumu, pagal ministro įsakymą, galima repetuoti esant projektinei veiklai, kurios neįmanoma atidėti, o Vasario 16-osios neatidėsi. Prieš kiekvieną repeticiją aktoriai buvo testuojami, viso saugumo ėmėmės. Rėmiausi „Netfilix“ filmavimo praktika, jie leidimus gauna. Atėjo mintis, kad būtų apmaudu man, kaip menininkei, kad komerciniu pagrindu vykstantys renginiai galėtų vykti, o mūsų renginys, kuris iš esmės labai saugus, nedarėm viešo renginio, negalėtų vykti. Žvejų rūmai pasiūlė nufilmuoti ir įdėti į socialinius tinklus, padaryti klaipėdiečiams šventę. Mums buvo didžiausia rizika ir atsakomybė. Kaip man jaustis prieš repeticiją, jei nors vienas teigiamas testas? Protokolavom testus, su sertifikuotu mediku dirbome, didelę įtampą turėjome. Rezultatą turime, esame laimingi, bet visada bus žmonių, kurie nepatenkinti, tokia visuomenė, nieko negali padaryti. Gaila, visiems neįtiksi“, – sakė J. Širvytė-Rukštelė.
Moteris pasakojo, jog apie dvi dešimtys aktorių po senamiestį keliavo nebyliai, išskyrus porą vietų, kur vyrai plojo vėliavai. Vadovė svarstė, kad būtent šiuose epizoduose ir galėjo kilti nesusipratimas dėl skleidžiamo garso.
„Tikriausiai turi būti ir žmogiškas veiksnys vertinant aplinkybes. Būtų nesmagu, jei gautų sankciją dėl kažko... Vaikščiojom po senamiestį, kontakto su žmonėm neturėjom. Studentės vaidybos katedros buvo įtrauktos, testuojamos. Viskas labai apgalvota. Keletą kartų policija mus sustabdė, paklausė, kas čia vyksta ir palinkėjo gero darbo, sėkmės. Tai mus nuteikė optimistiškai“, – kalbėjo vadovė.
Pasirodyme dalyvavę aktoriai buvo pasirašę atmintines, jog privalės testuotis, projekto metu vengti bet kokių kontaktų su kitais asmenimis. Vaizdo įraše matyti aktoriai dėvintys kaukes, tai, anot kūrėjų, irgi pademonstravo, kokiu laikmečiu įamžintas šis sumanymas.
Aiškinsis situaciją
Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Marius Poimanskis 15min teigė, jog situaciją specialistai aiškinsis, tad kol kas aplinkybės dar nelabai žinomos. Jo žiniomis, leidimas nebuvo gautas.
„Bendra tvarka aiškinsimės. Jei tai kaip renginys, o dabar negali vykti renginys, pagal vieną straipsnį atsakomybė, o dėl atstumų nesilaikymo, kaukių dėvėjimo – pagal kitą. Aiškinsimės. Gavome skundą, privalome reaguoti“, – sakė M. Poimanskis.