2018 08 30

Vasaros stovykla Dainų šventės stiliumi – kelios dešimtys vaikų miegojo vienoje patalpoje

Šiaulietė su pasibaisėjimu papasakojo apie tai, kokioje stovykloje jos vaikui teko praleisti kelias dienas. Atsiėmė vaiką dar stovyklai nepasibaigus. Stovyklos direktorė neneigė, kad situacija buvo virtusi nevaldoma. Netrukus paaiškėjo, kodėl taip nutiko ir kodėl to nebūdavo anksčiau. Šiaulių savivaldybė 50 vaikų iš rizikos grupės šeimų atsiuntė paskutinėmis minutėmis.
Stovykla
Stovykla

Šiaulietė nusprendė viešai prabilti apie vasaros stovyklą, iš kurios vaiką ji atsiėmė tą pačią dieną, kai tik pavyko su juo susisiekti – po keturių dienų.

„Esu rizikos šeimų sąrašuose. Gavau pasiūlymą rugpjūčio viduryje dukrą nemokamai išleisti į dešimties dienų stovyklą. Apsidžiaugiau, nes ji ten nėra buvusi. Kai vaikas išvyko, jau tą pačią dieną nebegalėjau susisiekti – iš vaikų buvo paimti telefonai“, – pradėjo pasakojimą moteris.

Ketvirtą stovyklos dieną vaikas paskambino – verkė ir prašėsi namo: „Iškart sėdau į taksi ir nuvažiavau. Mano vaikas patyrė patyčias, o kai tai pasakiau vadovams, jie pasakė – nieko negalime padaryti.“

Šiaulietė teigia, kad jos vaikas vienas sėdėjo didžiuliame kambaryje su daugybe lovų. Kelios dešimtys lovų, o už sienelės – valgomasis. Kai čia nevalgoma, tada vyksta užsiėmimai.

Stovykla
Stovykla

Moterį šokiravo, kad daugybė įvairaus amžiaus berniukų ir mergaičių miegojo vienoje patalpoje. Mergaitėms persirengti teko kitoje patalpoje. Dėl šio priekaišto motina išgirdo pasiteisinimą – grūdina vaikus ir dėl to problemų nemato.

Kokios buvo patyčios? „Dukra po nakties pabudo flomasteriais išpieštu veidu. Kažkas pripiešė vyriškų lytinių organų. Tas pats nutiko ir keliems kitiems vaikams. Vadovai tik juokėsi. Mergaitė buvo pravardžiuojama įvairiais žodžiais“, – pasakojo šiaulietė.

Dukra vėliau mamai pasakojo, kad stovykloje buvo vaikų ir iš globos įstaigų, ir rizikos grupės šeimų, ir paprastų šeimų, kurios pačios už stovyklą susimokėjo. Anot vaiko, pastarieji gyveno atskirai.

Dainų šventės variantas

Stovyklą „Draugai“ jau daugelį metų organizuoja VšĮ vaikų ir jaunimo centras „Džiaugsmo slėnis“. Stovyklai vadovaujanti direktorė Jūratė Gineitienė sako, kad šią vasarą stovyklos vyko viena po kitos – vaikai keitė vaikus. Paskutinėje grupėje, kurioje dalyvavo ir šiaulietės vaikas, kilo iki šiol nepatirtų sunkumų.

Stovykla
Stovykla

„Labai vėlai pasirašėme sutartį su Šiaulių miesto administracija. Iki paskutinio momento nežinojome, kiek vaikų stovykloje dalyvaus. Vietos stovyklose jau buvo užimtos. Iki paskutinės minutės svarstėme, ar priimsime dar 50 vaikų, ar darysime „dainų šventės“ variantą“, – kalbėjo direktorė.

Tas variantas reiškia, kad papildomi vaikai iš rizikos šeimų turės pulku miegoti palapinėse arba atskiroje tam ne visai pritaikytoje patalpoje. Palapinių dėl didžiulio karščio atsisakyta. Apie sprendimą savivaldybė buvo informuota. Vaikai buvo įsodinti į autobusą ir atvežti.

Paprastai šioje stovykloje vaikai miega senuose mūriniuose stovyklos pastatuose, kambariuose po kelis pasiskirsto pagal amžių ir lytį.

Paprastai vaikui dešimties dienų stovykla čia kainuoja apie 180 eurų. Gal papildomi vaikai reiškia ir papildomus pinigus?

„Iš tiesų pinigai čia nebuvo svarbiausia. Mes ir taip esame kone pigiausia stovykla, kur vaikai valgo kiek tik nori. Manau, kad tokio varianto daugiau niekada nekartosime – visi vaikai turi gyventi kartu. Negalima rizikos grupės vaikų jokiais būdais atskirti. Mes tai žinome, tačiau šįkart viskas taip susidėliojo“, – atsakė stovyklos vadovė.

Pamoka, kai pralaimėjo visos pusės

Direktorė dabar gali pasakyti, kad šioje stovyklos grupėje tiesiog susidarė per didelė koncentracija „silpnų vaikų, kurių tėvai taip pat yra silpni“. Turėjo omenyje vaikus iš rizikos šeimų.

Stovykla
Stovykla

Stovykla „Draugai“ pirmiausia ir būdavo skirta tik vaikams iš tokių šeimų, tačiau ilgainiui paaiškėjo, kad socialinę naudą stovyklos teikia tik tuomet, kai joje dalyvauja vaikai ir iš įprastų šeimų: „Pusė tokių ir pusė tokių – ir jokių problemų. Niekas jų neskirsto, nesimato, kas iš kur. Visi po stovyklos lieka laimingi.“

Direktorė nesako, kad prabilusi mama neteisi, tačiau pabrėžia, jog vadovai tikrai negalėjo nė vienam įvykiui užbėgti už akių, o jei būtų palaikymas iš tėvų, situacija galėjo būti geresnė.

„Viena naktį, paryčiais, kelios mergaitės blogai pasielgė – išpaišė miegančių vaikų veidus. Daugiau tai nesikartojo. Nieko neteisinu, tačiau reakcijų buvo įvairių. Vienos tiesiog nusiplovė, kitos grasino atkeršyti. O kažkas padarė iš to didžiulį dramblį, dėl ko tėvai atsiėmė vaikus iš stovyklos“, – kalbėjo direktorė.

Direktorės manymu, pralaimėjo visi. Vaikai nepabendravo, nepakeitė aplinkos, tėvai nepamatė savarankiško vaiko ir neleido jam tokiam būti, o stovykloje liko slogi nuotaika.

Direktorė pabrėžia, kad stovykla po poros metų turės savo naujas patalpas ir turi senas tradicijas. Čia dirba keletas buvusių auklėtinių, kurie augo globos namuose: „Mes tuo labai didžiuojamės. Šie žmonės kone labiausiai padėjo valdyti situaciją, nes patys daug ką patyrę.“

Vadovė teigia, kad telefonus iš vaikų trims dienoms paima ne be reikalo: „Per daugelį metų matėme begales situacijų. Yra tėvų, kurie visaip stengiasi kartu su mumis padėti vaikui. Kaip manote, kodėl nuo seno turime taisyklę telefonu leisti naudotis tik ketvirtą dieną?

Visi žinome, kad vaikų naudojimasis telefonais ir kompiuteriais yra didžiulė problema, tačiau priežastis vaikai. Anksčiau tėvai pirmą vakarą masiškai patys skambindavo vaikui ir sakydavo, kad jo labai pasiilgo, klausdavo, ar viskas gerai, ar pavalgė? Vaikai myli tėvus – susigraudina, apsiverkia. Tėvai išgirsta verksmą ir tą pačią dieną su triukšmu atsiima vaikus. Jei jau palikote vaiką, pasitikėjote, tai palaikykite mus.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų