Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2020 01 18

VDA studentė skundžiasi, kad už mokslą moka per klaidą, o vietoj atsiprašymo sulaukė patyčių

Vilniaus dailės akademijos studentė, grįžusi į Lietuvą po darbų užsienyje, sulaukė nemalonios staigmenos – ji tikina per dėstytojo klaidą gavusi akademinę skolą, dėl kurios nebegalėjo tęsti studijų valstybės finansuojamoje vietoje. Dabar mergina nori susigrąžinti be reikalo sumokėtus pinigus už mokslą, tačiau, pasak jos, vadovybė tik tyčiojasi ir kaltina studentę, kad ši nepasidomėjo savo rezultatais. VDA kaltę neigia ir tikina pinigų negrąžinsianti.
Vilniaus dailės akademija
Vilniaus dailės akademija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Į 15min VDA studentė Evelina kreipėsi norėdama papasakoti savo istoriją ir apsaugoti kitus akademijos studentus nuo panašių incidentų.

„Dabar esu trečio kurso studentė, visą šį laiką nemokėjau už mokslą. Šiais metais dirbau užsienyje ir man atėjo laiškas, kad esu perkelta į mokamą vietą. Pagalvojau, gal dėl pažymių, tačiau jie buvo pakankamai geri, turėjau vieną slenkstinį pažymį. Manęs paklausė, ar noriu tęsti studijas. Be abejo, norėjau, todėl atsakiau, kad taip. Gavau kelis raginimus pasirašyti sutartį, pasakė, kad, kol nepasirašysiu naujos sutarties, tol negalėsiu eiti į paskaitas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija

Nuėjau pasirašyti sutartį ir man pasakė, kad turiu pervesti pinigus už studijas, nes pradės kapsėti delspinigiai. Sumokėjau tuos pinigus ir po savaitės paaiškėjo, kad aš jau metus turiu akademinę skolą. Nieko nesupratau, nes apie tokią skolą nežinojau. Paskambinau dėstytojui, jis sako: „Na, jei rašo, kad yra, reiškia yra.“ Aš pasižiūrėjau, kad visus darbus buvau nusiuntusi laiku, viską atsiskaičiau. Paaiškėjo, kad dėstytojas tiesiog neįvertino to darbo.

Dėstytojai susinervinę, administracija susinervinusi, visą kaltę verčia man, sako, jog aš pati kalta, kad nieko nemačiau. Mane kaltino, kad išsiunčiau darbą tik po metų, nors rodžiau visus įrodymus, kad išsiunčiau laiku. Administracija patvirtino, kad pinigų man niekas negrąžins“, – karčia patirtimi dalijosi studentė.

Dėstytojas visą laiką tyčiojosi iš manęs, grasino neigiamais pažymiais.

Evelina tikina kreipusis į katedros vedėją Marių Šaliamorą, tačiau nei jis, nei kiti akademijos atstovai jokių veiksmų nesiėmė. Mergina išsiuntė laišką ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM), kuriame išdėstė savo situaciją ir patikino, kad iš jos yra tyčiojamasi, tačiau dekanas ministerijai atsakė, kad studentė tiesiog turėjo skolą ir jos neišsitaisė, todėl jos pretenzijos neturi jokio pagrindo.

„Maža to, jis pateikė ir melagingą faktą, esą man apie skolą buvo pranešta ne kartą. Mano laiškus po to dekanas tiesiog ignoravo. VDA tokius dalykus labai gražiai slepia, nes studentas neturi teisės pasisakyti. Po kiek laiko iš ŠMSM negavau jokio atsakymo, todėl pati paklausiau, ar kas nors daroma dėl tos situacijos. Jie atsiuntė tik dekano melagingą atsakymą, kuriame buvo nuslėpti svarbiausi faktai. Manęs neklausė, ar ta informacija teisinga. Dabar sumokėjau tuos 1600 eurų, o jie džiaugiasi mane apgavę“, – dėstė Evelina.

Interjero dizaino trečiakursė patikino, kad šiuo metu valstybės ji prašo advokato, nes savo tiesos reikalaus teisme. Pasak Evelinos, su ja iš akademijos atstovų jau niekas nebesikalba, net kai ši pasakė, jog istoriją paviešins. „Dėstytojas visą laiką tyčiojosi iš manęs, grasino neigiamais pažymiais. Už kaltinimus ir patyčias iki šiol niekas neatsiprašė.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija

Siūlė derybas

Po kiek laiko Evelina susisiekė ir su VDA rektore Ieva Skaurone. Ši pasakė, jog situacija jai žinoma tik porą dienų, tačiau paprašė atsiųsti įrodymą, kad merginos darbas tikrai buvo dėstytojui nusiųstas laiku. I.Skauronė patikino, kad, neradusi laiško, kuriame studentei iš anksto būtų pranešta apie skolą, galvos, kaip spręsti situaciją. Laiškų rektorė nerado, tačiau ėmėsi derybų.

„Rektorė man siūlė ne grąžinti pinigus, o garantuoti, kad likusį laiką man nereikės mokėti už mokslus. Nesupratau situacijos, todėl paprašiau dar vieno susitikimo. Šįkart į susitikimą atėjo ir dekanas. Abu vėl bandė įtikinti mane, kad tai mano klaida.

Dabar sumokėjau tuos 1600 eurų, o jie džiaugiasi mane apgavę.

Rektorė jau buvo paruošusi formą, kad atleistų mane nuo įmokų likusiems semestrams, ir visą situaciją tyliai pamirštume. Nesutikau. Noriu sąžiningai atgauti savo per klaidą sumokėtus pinigus. Patikinau, kad, jei mano studijų rezultatai bus tokie, kad turėsiu susimokėti – aš susimokėsiu sąžiningai.

Po mano atsisakymo rektorė akivaizdžiai susinervino – sakė, suplėšys prašymus, jei noriu sąžiningai, galėsim sėdėt su advokatais. Pritariau. Šioje situacijoje kitos išeities nematau. Galbūt aš ne pirmoji, atsidūrusi panašioje situacijoje, ir toli gražu ne paskutinė taip mulkinama. Nesitikėjau, jog ši situacija taip toli nueis, kad mano mokymo įstaigos darbuotojai (ne visi) studentą laiko žemiau savęs ir leidžia sau iš jo šaipytis“, – laiške 15min rašė Evelina.

Dekanas: studentė buvo informuota

Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas Marius Šaliamoras 15min komentavo, kad jį nustebino kaltinimai dėl patyčių, nes su studente yra bendraujama rimtai ir dažnai. Jis tvirtina, kad akademijos trečiakursei buvo nuolat primenama apie skolą, tačiau ji priminimus ignoravusi visus metus.

Pasakėme, kad suprantame ją žmogiškai, bet teisiškai ji neteisi.

„Ji buvo informuota apie skolą, įvyko rotacija, ir po pusės metų, kadangi ji nieko nedarė, prarado valstybės finansuojamą vietą. Tada ji buvo dar kartą apie skolą informuota, bet ji pasirašė naują sutartį su akademija, kad sutinka mokėti už mokslą. Toje sutartyje nurodyta, kad studento pareiga yra domėtis savo mokslais ir stebėti informacinę sistemą, kurioje yra jo įvertinimai. Ji, matyt, to nepadarė, skola išliko, ir ji prarado tą vietą.

Dar po pusės metų, šį rudenį, ji iškėlė tokią versiją, kad įvyko klaida ir jos darbas buvo neįvertintas. Tada mes šią grandinę patikrinome ir studentei buvo pasiūlyta tam tikra moralinė kompensacija – pasakėme, kad suprantame ją žmogiškai, bet teisiškai ji neteisi. Mes pasiūlėme kompensuoti kitas įmokas, bet ji parašė, kad atsisako tokios pagalbos“, – kalbėjo M.Šaliamoras.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ieva Skauronė ir Marius Šaliamoras
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ieva Skauronė ir Marius Šaliamoras

Dekanas tvirtina, kad studentei jokių pinigų grąžinti nereikia, negalima ir nepriklauso, nes, pasak jo, mokėjimai vyksta pagal sutartį, kurią ji pati pasirašė. Jis pabrėžia, kad, net ir įvykus klaidai, visus nesusipratimus studentas turėtų išsiaiškinti per kelis mėnesius.

„Sistemoje turėjo matytis, kad kabo skola. Ji iškėlė šią problemą tik po metų. Jeigu ji būtų iškilusi keli mėnesiai po tos deklaruojamos klaidos, nebūtų jokių pasekmių. Dėstytojas irgi tikina, kad neturi tikslo tos studentės ignoruoti.

Jeigu studentei atrodo, kad ginčą reikia tęsti, rekomenduojame jai atsivesti savo teisininką ir aiškinsimės“, – sakė M.Šaliamoras.

Tuo metu pati Evelina patikino, kad informacinėje sistemoje apie skolą pranešta nebuvo.

„Nebuvo jokių šauktukų ar raudonų užrašų. Jie manęs vis klausia „tai kodėl tu nieko nesakei?“, bet visi dalykai sistemoje pas mane įvertinti, nebuvo parašyta apie jokias skolas“, – sakė studentė.

Jeigu studentei atrodo, kad ginčą reikia tęsti, rekomenduojame jai atsivesti savo teisininką ir aiškinsimės.

VDA komunikacijos skyriaus vadovė Giedrė Grimalauskienė pateikė atsakymą, jog 2019 m. vasario mėn. pradžioje 2018-2019 m. rudens semestro dalykų įvertinimai ir akademiniai įsiskolinimai buvo įkelti į VDA informacinę sistemą.

Ties studijų dalyku informacinėje sistemoje buvo pažymėta „Ne“, t.y. neatsiskaityta. Pasak VDA atstovų, kiekvienas studentas turi prieigą prie šios sistemos ir privalo savarankiškai stebėti savo studijų rezultatus.

„Studentas, gavęs neigiamą įvertinimą ar įsiskolinimą, turi teisę vieną kartą be papildomų įmokų perlaikyti egzaminą ar kitą galutinį atsiskaitymą. Pagal VDA 2018–2019 m. m. pavasario semestro grafiką, iki 2019 m. vasario 20 d. buvo skirtas laikas akademinių įsiskolinimų likvidavimui, tačiau studentė šia galimybe nepasinaudojo.

Pasibaigus pavasario sesijai vyko rotacija, po kurios studentė neteko valstybės finansuojamos vietos. VDA VF dekanatas laišku apie tai informavo Eveliną ir ji atsakė, kad ketina tęsti studijas savo lėšomis. Studentė pasirašė Studijų sutarties pakeitimą, įsipareigodama mokėti už studijas. Mergina sutartį pasirašė laisva valia ir sumokėjo įmoką už studijas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija

Spalį Evelina užginčijo rotacijos rezultatus bei savo pareigą mokėti už studijas. Empatiškai žvelgdama į studentės situaciją VDA administracija ieškojo būdų kaip padėti studentei, tačiau studentė nesileido į kalbas“, – komentavo VDA atstovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos