Naujai išrinktos valdžios atstovams prabilus apie tokį taupymo planą, kai kuriose uostamiesčio mokyklose kilo tikra tėvų ir pedagogų pasipiktinimo banga. Panašus nepasitenkinimas buvo kilęs ir vos įvedus naująją sistemą, nes ugdymo įstaigos negalėjo tinkamai jai pasiruošti.
Klaipėdos švietimo įstaigų vadovai jaučiasi vedžiojami už nosies – įvedus nemokamą visų pradinukų maitinimą ne vienoje mokykloje pritrūko vietos, kurioje būtų galima pavalgydinti visus pradinukus, neužteko ir darbuotojų, o kai kur ir inventoriaus maisto gaminimui. Kritikos sulaukė ir tai, kad daug maisto išmetama tiesiog į šiukšlių konteinerius, nes neretai vaikai atsisako valgyti valdišką maistą. Atsirado ir tokių mažųjų gudruolių, kurie nemokamą valgį parduodavo vyresniems moksleiviams.
Nors ne vienam Klaipėdos mokyklos vadovui naujoji sistema atrodė absurdiška, naujos valdžios ketinimai jos atsisakyti taip pat nesulaukė teigiamos reakcijos.
Klaipėdos Hermano Zudermano vidurinės mokyklos direktorės Jolitos Andrijauskienės manymu, toks valdžios poelgis yra pasityčiojimas iš žmonių. „Tai, ką visai neseniai davė – dabar atims. Tai sukels labai daug pykčio. Tie mėnesiai, kai buvo įvestas nemokamas pradinukų maitinimas, buvo tikras cirkas, nervų gadinimas. Ar buvo verta tai daryti?“, – retoriškai klausė mokyklos vadovė J.Andrijauskienė.
Valdiškas maistas patinka ne visiems mažiesiems.
Jau įvedant naująją sistemą, direktorė ją vertino neigiamai. Anot jos, geriau jau tie pinigai būtų skirti socialiai remtinų šeimų vaikams – tiek maistui, tiek mokyklinėms prekėms. Iš kitos pusės, ši reforma „dovanojo“ nemenką krūvį ir valgyklų darbuotojams. Jiems ženkliai padidėjo biurokratinio darbo. „Kitas reikalas – daug maisto tiesiog iškeliauja į konteinerius. Yra tokių vaikų, kurie nevalgo nemokamo maisto“, – teigė pašnekovė.
Jai pritarė ne vienas uostamiesčio mokyklų vadovas, teigęs, kad valdiški pinigai švaistomi veltui, nes nesuvalgytą maistą tenka mesti į šiukšliadėžes arba sušerti gyvūnams. Anot jų, jau geriau nemokamam maitinimui skirti pinigai pasiektų vargingai gyvenančius vaikus.
„Verdenės“ pagrindinės mokyklos vadovė Julytė Baltrušaitienė taip pat neigiamai vertino tiek nemokamo maitinimo įvedimą, tiek ketinimą jo atsisakyti. „Dabar mes turėsime atsisakyti naujai priimtų darbuotojų. O pradžioje tikrai buvo rūpesčių – virtuvės įrenginiai pasenę, nespėjome gaminti maisto“, – sakė mokyklos direktorė.
Anot jos, valdiškas maistas vilioja ne visus vaikus. Pastaruoju metu buvo renkamos paraiškos iš tų vaikų tėvų, kurie norėjo atsisakyti nemokamo valgio. „Ko vaikai nesuvalgydavo, keliaudavo į konteinerius. Tai tiesiog pinigų švaistymas“, – kalbėjo J.Baltrušaitienė.
Tačiau kai kurios mokyklos džiaugėsi galimybe visus pradinukus valgydinti nemokamai. Klaipėdos Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojos Genovaitės Grigienės teigimu, jų įstaigoje sudarytos pakankamai geros sąlygos tokiam maitinimui, o ir vaikai nesiskundžia maistu. „Žinoma, pasitaiko pradinukų, kurie nesuvalgo visko. Bet tokių vaikų nedaug“, – sakė pašnekovė. Todėl esą būtų gaila, jei valdžia atsisakytų skirti nemokamą maitinimą visiems pradinukams.
Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Ceplienė sutiko, kad tokiam maitinimui nebuvo iš anksto paruošta tinkama bazė – trūko vietos, gaminimo įrankių, darbuotojų. „Savivaldybė dešimčiai mokyklų skyrė daugiau nei šimtą tūkstančių litų nusipirkti būtiniausiems įrenginiams“, – sakė valdininkė. Anot jos, ir atsisakius nemokamo maitinimo, šie pinigai nebus išleisti veltui. Maistas ir toliau bus gaminamas socialiai remtiniems vaikams ar moksleiviams, kurie perka pietus.