Šios priemonės buvo neproporcingos ir nepagrįstai suvaržė žurnalisto teisę išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį. Tokie veiksmai kenkia žiniasklaidos laisvei, kuri yra viena iš demokratinės visuomenės pamatinių vertybių.
Apgailestaujame, kad Lietuvos teismai ignoravo pareigą atsižvelgti į Lietuvos konstitucinę doktriną ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką. Lietuvos teismų praktika dėl žurnalistų teisės išsaugoti informacijos šaltinį yra menka.
Lietuvos teismų praktika dėl žurnalistų teisės išsaugoti informacijos šaltinį yra menka.
Atsižvelgdami į tai, siūlome Baudžiamojo proceso kodeksą papildyti nuostatomis, kad skundus dėl ikiteisminio tyrimo teisėjo įpareigojimo atskleisti informacijos šaltinį ir taikyti prievartos priemones, kurių metu gali būti atskleistas informacijos šaltinis, nagrinėtų apygardos teismo trijų teisėjų kolegija. Siūlome nustatyti, kad apygardos teismo nutartis galėtų būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Tikėtina, kad tai padėtų suformuoti Lietuvos teismų praktiką dėl žurnalisto šaltinio apsaugos.
Verslo žurnalistų klubas remia Respublikos Prezidentės pateiktas Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisas. Manome, jog ypač reikšminga pataisa, kad žurnalistą įpareigoti atskleisti informacijos šaltinį būtų galima tik surengus teismo posėdį, kuriame galėtų dalyvauti žurnalistas su advokatu.
Siūlome apsvarstyti galimybę atskirai įtvirtinti atsakomybę už teismo įpareigojimo atskleisti informacijos šaltinį nevykdymą, kad nebūtų taikoma bendra baudžiamoji atsakomybė už teismo sprendimų nevykdymą.
Asociacija Verslo žurnalistų klubas yra nepriklausomas, nepolitinis, demokratiškas, ekonomiką ir verslą kuruojančių žurnalistų susivienijimas.
Klubui priklauso ekonomikos, verslo ir šiek tiek politikos temomis naujienas, reportažus, straipsnius ir kitą informaciją rengiantys žurnalistai iš svarbiausių nacionalinių dienraščių, televizijų, naujienų portalų, vietinių ir tarptautinių naujienų agentūrų, radijo naujienų tarnybų.