2022 06 15

Viceministras: Lietuva JEF formate galėtų teikti Ukrainos kariams reabilitaciją ir mokymus

Lietuva galėtų prisidėti prie sužeistų Ukrainos karių reabilitacijos bei jų mokymų, sako krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius.
Margiris Abukevičius
Margiris Abukevičius / A.Gedrimo nuotr.

Jis Norvegijoje susitiko su Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) šalių gynybos ministrais bei aptarė paramą ir jos tęsimą Ukrainai bei JEF vaidmenį užtikrinant Švedijos ir Suomijos saugumą iki kol šalys taps visateisėmis NATO narėmis, pranešė Krašto apsaugos ministerija.

„Lietuva remia ir rems Ukrainą visais įmanomais būdais. Matome ir kitas tris kryptis, kuriose Jungtinių ekspedicinių pajėgos galėtų atlikti savo vaidmenį ir prie kurių Lietuva prisidėtų, tai – sužeistų karių reabilitacija, Ukrainos karių ir instruktorių bei išminavimo specialistų rengimo mokymai“, – pranešime sakė M.Abukevičius.

Jis kartu su kitų JEF šalių – Danijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Islandijos, Latvijos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos – gynybos ministrais dalyvavo politinio lygmens stalo pratybose, kurių metų praktiškai išbandytas JEF vaidmuo, reaguojant į eskaluojamą krizę, taip pat JEF ir NATO bendradarbiavimas tokio scenarijaus atveju.

Viceministras susitikime padėkojo už gegužės mėnesį dislokuotą JEF vadavietę Lietuvoje. Pasak M.Abukevičiaus, šis sprendimas priimtas pačiu laiku.

„JEF pajėgas matome kaip vienas pirmųjų, galinčių reaguoti greitai mūsų regione kritiniu atveju. Žinoma, visaverčiam veikimui itin svarbi sąveika su NATO ir aiškių planų sukūrimas, kaip pajėgos veiktų bendroje gynyboje, dėl ko turime rasti sprendimus ir kuo greičiau“, – teigė viceministras.

Susitikime kalbėta apie dabartinius saugumo iššūkius, įskaitant Rusijos neteisėtos invazijos į Ukrainą padarinius. Svarstyta JEF plėtrą ateityje, siekiant užtikrinti, kad pajėgos ir toliau veiksmingai prisidėtų prie saugumo ir stabilumo Baltijos jūros regione, Tolimojoje Šiaurėje ir Šiaurės Atlante.

Visiems JEF gynybos ministrams tvirtai pritariant Suomijos ir Švedijos prašymams tapti NATO narėmis, aptarta, kaip pajėgos gali paremti ir užtikrinti šių šalių saugumą pereinamuoju laikotarpiu.

Jungtinės ekspedicinės pajėgos yra brigados dydžio aukštos parengties tarptautinis kovinis vienetas. Jį sudaro dešimties Šiaurės Europos šalių partnerių – Danijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Švedijos, Suomijos ir Islandijos – skiriami jūrų, oro, sausumos pajėgumai.

Šios pajėgos visų pirma yra skirtos greito reagavimo operacijoms, vykdomoms po Europos Sąjungos, NATO ar Jungtinių Tautų vėliava. Jų padaliniai galėtų būti panaudojami ir NATO 5 straipsnio operacijoms. Viena iš pagrindinių JEF veiklos formų – dalyvavimas bendrose JEF pratybose ir operacijose.

JEF pratybomis Baltijos regione siekiama pasiruošti greitai reaguoti į iškilusiais grėsmes ir bendrai planuoti procedūras, vieningai atsakyti į hibridinius veiksmus Baltijos jūros regione, Tolimojoje Šiaurėje ir Šiaurės Atlanto regione.

Gegužę beveik mėnesį laiko pirmą kartą Lietuvoje buvo dislokuotas JEF Nuolatinis jungtinių pajėgų štabas, kurio pagrindinis uždavinys buvo vykdyti tarptautinės vadaviečių pratybos, siekiant išbandyti ir sustiprinti ryšio kanalus tarp Lietuvos, Latvijos ir JEF operacinio štabo Nortvude.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų