2022 02 23

Viceministrė J.Jakštienė apie žmones su negalia darbo rinkoje: „Būtina keisti visuomenės nuostatas“

Lietuvoje yra apie 147 tūkstančiai darbingo amžiaus žmonių su negalia, kurie potencialiai galėtų dirbti, tačiau iš jų dirba tik 42 tūkstančiai. Didžioji jų dalis dirba atviroje darbo rinkoje, socialinėse įmonėse – apie 10 proc. Užimtumo tarnyboje yra užregistruota apie 13 tūkstančių asmenų su negalia, kurie ieško darbo.
Justina Jakštienė
Justina Jakštienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Siekiant užtikrinti žmonių su negalia teisę į darbą lygiai su kitais žmonėmis, pagelbėti jiems įsidarbinti ir sėkmingai dirbti, suteikiamos įvairios nemokamos darbo rinkos paslaugos, taip pat pagalba kuriant darbo vietą sau. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra parengusi naujų siūlymų, kurie padės žmonėms su negalia lengviau įsidarbinti atviroje darbo rinkoje. Numatytas labai platus priemonių spektras – nuo visuomenės nuostatų keitimo iki konkrečios darbo vietos pritaikymo.

„Šiandien tik kas trečias darbingo amžiaus žmogus su negalia dirba. Potencialiai galėtų dirbti dvigubai ar net trigubai daugiau, tik būtina jiems sukurti tinkamas sąlygas, pašalinti visą eilę kliūčių, kad žmonės su negalia galėtų lengviau ir greičiau įsitraukti į darbo rinką ir joje išlikti. Būtent to ir siekiame“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.

Pasak viceministrės J.Jakštienės, vadovaujantis Nacionaliniu pažangos planu, yra siekiama, kad iki 2025 metų atviroje darbo rinkoje dirbtų apie 39 proc. žmonių su negalia, o 2030 metais – 47 proc.

Kauno technologijos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad žmonėms su negalia aktyviai įsitraukti į darbo rinką trukdo keletas priežasčių, visų pirma – neigiamos darbdavių, darbo kolektyvų ir visos visuomenės nuostatos. Vyrauja stereotipinė nuomonė, kad žmonės su negalia bus nepajėgūs tinkamai atlikti darbo, nes jiems trukdys negalia.

„Šios nuostatos dažniausiai yra susijusios su tuo, kad mes menkai pažįstame žmones su negalia, neturime jų savo aplinkoje. Mokslininkai labai aiškiai akcentuoja, kad žmonės su negalia tinkamomis sąlygomis dirba kokybiškai, tvariai, jie yra labai lojalūs darbuotojai, nes brangina savo darbo vietą ir nori joje išlikti“, – sako viceministrė J.Jakštienė.

Viceministrei pritaria ir UAB „Stiklinimo konstrukcijos“ direktorius Vaidotas Nekiūnas. Jo įmonėje jau kelerius metus dirba šeši darbuotojai su klausos negalia.

„Ir žmonės su negalia, ir neturintys negalios – visi turime savo stiprybių ir silpnybių. Nei vienas darbdavys neįdarbins darbuotojo tokioje darbo vietoje, kuri jam netinka, kurioje pasireiškia jo silpnybės. Visada ieškome suderinamumo, žiūrime kur yra žmogaus stiprybė ir kur galime ją pritaikyti. Suradome tinkamas vietas žmonėms su klausos negalia – ir mums gerai, ir jiems“, – sako V.Nekiūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs