2008 08 07

Vieniems – menas, kitiems – chuliganizmas

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose daugėja ant kelio ženklų, pastatų priklijuotų meniškų lipdukų. Juos klijuojantys jaunuoliai tai vadina saviraiškos būdu, o policija vertina kaip chuliganizmą ir teigia, kad su tokiais menininkais kovojama vis griežčiau.
Kelio ženklas
Kelio ženklas / „Scanpix“ nuotr.

Kelio ženklai, autobusų stotelės ir lietvamzdžiai – šios vietos lipdukus kuriantiems menininkams atrodo idealios saviraiškai. Dienraštis L.T. pasidomėjo stikeriais (nuo angliško žodžio „sticker“ – lipdukas) pasivadinusių jaunų žmonių pomėgiu.

Idėją perteikia netiesiogiai

„Lipdukai yra idėja, kuria siekiama pranešti visuomenei apie socialines, ekonomines ar politines problemas“, – dienraščiui L.T. pasakojo lipdukus kurianti Dailės akademijos trečiakursė, prisistačiusi Anee slapyvardžiu.

Anot jos, auksinė lipdukus kuriančių žmonių taisyklė – idėją perteikti netiesiogiai. Piešinys turi priversti susimąstyti, o ne tiesiai šviesiai atsakyti į klausimus. „Tarkime, vaizduojamas animacinis personažas. Jam galima suteikti netikėčiausių savybių. Įdėkime Pepei ilgakojinei į rankas ginklą. Turėsime politinio teroro prieš visuomenę išraišką“, – kalbėjo mergina.

Pareigūnai baustų

Tiesa, pareigūnams nerūpi – menas tai ar ne. Policija, pastebėjusi tokius veiksmus, gali neapsiriboti įspėjimu. „Šie miesto estetikai kenkiantys chuliganai gali būti nubausti iki 2 tūkst. litų bauda“, – dienraščiui L.T. aiškino savivaldybės Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus vyresnysis specialistas Gintaras Mažintas.

Tačiau baudos jaunuolių nesustabdo. „Jokio bendro judėjimo nėra, tačiau kartais su draugais susėdame ir kartu piešiame, dalijamės patarimais“, – pasakojo Anee.

Tiesa, ji pripažino, kad paprastai vadinamieji stikeriai vengia vietų, kuriose įrengtos stebėjimo kameros, arba stengiasi jas pergudrauti. „Vieni maskuojasi apranga, kiti darbuojasi tik naktį“, – aiškino mergina.

Porą metų lipdukus kurianti Anee su policija dar nesusidūrė. „Nei aš, nei mano draugai dar nepakliuvo į jų nagus, nors klijuojame savo darbus ir naktį, ir dieną“, – laiminga patirtimi dalijosi mergina.

Savi neskriaudžia

Kur klijuoti lipdukus, išsirenkama spontaniškai. Labiausiai vertinami tušti, kitų darbais neapklijuoti plotai.

Rizikingoje Anee veikloje pasitaikė ir kuriozų. „Buvo juokingiausia, kai lipduką bandžiau priklijuoti šalia Dailės akademijos. Nors pro šalį praėjo bent du dėstytojai, vis tiek pavyko atlikti savo darbą iki galo. Netrukus paaiškėjo, kad šioje teritorijoje filmuojama. Tačiau nesupakavo. Savų, matyt, neskriaudžia. Menininkai šią veiklą supranta“, – linksmesnį nuotykį priminė šio akademijos trečiakursė.

Tarsi darbų paroda

Klijuoti lipdukus – menas. Užsiimantys šia veikla teigia patiriantys didelį malonumą. „Kiekvienas menininkas didžiuojasi, kai yra atidaroma jo darbų paroda. Tuomet džiaugiesi, kad daug kas gali pamatyti bei įvertinti tavo idėjas. Tarsi palieki dalelę savęs. Su lipdukais lygiai taip pat. Tik čia paroda nemokama, be to, rengiama visame mieste“, – pasakojo Anee.

„Stikeriai“ nesibaimina, kad jų paliekami ženklai liks nesuprasti. Šie darbai skirti tam tikram ratui žmonių, kurie tuo domisi. „Juk ne visi supranta meną ir jį mėgsta“, – apibendrino mergina.

„Labai kenkia miestui“

Eismo valdymo poskyrio vyriausias specialistas Eduardas Garbovskis:

Jokių abejonių, tokia veikla yra chuliganiška. Būna, kad kelio ženklus apklijuoja ir necenzūriniais užrašais. Tokie lipdukai kenkia estetiniam miesto įvaizdžiui. Pablogėja kelio ženklo matomumas, ypač tamsiuoju paros metu. Tėvai turėtų skatinti vaikus taip nesielgti. Policija pastaruoju metu griežčiau žiūri į tokius menininkus. Todėl problemos mastas gerokai sumažėjęs.

Užsienyje – populiaru

Ši meno rūšis labai populiari įvairiose Europos šalyse, ypač Anglijos sostinėje Londone. Nuo šių kraštų neatsilieka ir JAV, jos laikomos lipdukų meno kilmės šalimi. Lietuvoje lipdukų menas pradėtas maždaug nuo 2000 metų.

Baudos ir draudimai:

Įstatymais uždrausta: rašinėti, braižyti, piešti ar kitaip terlioti ant pastatų, tvorų ir kitų statinių, išskyrus Savivaldybės patvirtintas vietas. Taip pat negalima tvirtinti skelbimų ar kitokios informacijos ant medžių, stulpų, pastatų ir statinių bei kitose šiam tikslui nenumatytose vietose.
Asmuo, pažeidęs minėtas taisykles, gali būti įspėjamas arba jam skiriama bauda nuo 10 iki 2000 litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai