Tai, kas iki tol buvo tik graži svajonė, jau pamažu virsta tikrove: Dvasinės pagalbos onkologijos centras pamažu kyla.
Vis daugiau žmonių suvienijanti akcija šv. Pranciškaus onkologijos centro statyboms jau padėjo surinkti daugiau nei 400 tūkst. Lt. Vakar keliolika tūkstančių litų paskyrė ir koncerto „Vivaldi in Rock“ žiūrovai. Centro, teiksiančio dvasinę pagalbą visiems onkologiniams ligoniams, statybas ketinama pradėti birželį. Šalia Klaipėdos universiteto Onkologijos departamento atsirasiančio Dvasinės pagalbos onkologiniams ligoniams centro teritorijoje jau baigiama statyti koplyčia. Kitais metais duris atverti turėtų ir Informacijos bei meno terapijos centras.
Kasmet vis paaugantis „Vilties bėgimas“ artėjantį sekmadienį ketina sulaukti daugiau dalyvių nei praėjusiais metais, kai miesto gatvėmis iki Vasaros estrados bėgo maždaug 5 tūkst. žmonių. Į brolių pranciškonų aktyviai palaikomą akciją įsilieja ir mokiniai, ir vyresnio amžiaus žmonės, ir mamos su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais, ir neįgalieji, judantys tik sėdėdami vežimėliuose.
Anot brolio pranciškono, „Vilties bėgimo“ akcijos vadovo Benedikto Jurčio, tikras stebuklas, kad ši labdaros iniciatyva taip išaugo. Po kruopelytę surenkamos lėšos padės pastatyti centrą, kokio neturi nė viena Baltijos šalis.
Šiųmetinis „Vilties bėgimas“ ir vėl bus kitoks – pernai trankiai per televiziją nuskambėjusi akcija šiemet didesnį dėmesį skirs sportininkams. Kartu su „Vilties bėgimu“ vyks ir prestižinis sporto renginys – atviras Lietuvos 10 kilometrų bėgimo plentu čempionatas. Į tarptautinį sporto renginį jau užsiregistravo 400 bėgikų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Kanados, Didžiosios Britanijos. Bėgikai, startavę prie prekybos centro BIG, finišuos Vasaros estradoje.
„Pats gyvenimas padiktuoja naujus dalykus, šiemet į mūsų renginį įsiliejo čempionatas, dalyvauti panoro ir dviratininkai. Praėjusių metų vasarą iniciatyvos sulaukėme iš motociklininkų, keliavusių per Lietuvą ir dalijusių mūsų lankstinukus. Labai gera, kai sulaukiame iniciatyvų iš žmonių“, – šypsodamasi kalbėjo šv.Pranciškaus onkologijos centro direktorė Aldona Kerpytė.
Parama – iš Europos Sąjungos
Šį birželį prasidėsiančios Informacijos ir meno terapijos centro statybos atsieis apie 1,2 mln. Lt. Finansavimą skirs Europos Sąjungos struktūriniai fondai. Užbaigti statybas norima kitų metų rudenį. Kitąmet norima pradėti statyti ir pastatą, kur galės apsistoti ligoniai, jų artimieji. Jo statyboms, skaičiuojama, prireiks apie 4,5 mln. Lt. Šio pastato, gebančio apgyvendinti apie 40 žmonių, statybas norima užbaigti po trejų metų.
„Visas surinktas aukas mes taupome – jų labai prireiks, kai reikės supirkti baldus, įrangą, instrumentus terapijoms“, – teigė A.Kerpytė.
Gyvenimas diagnoze nesibaigia
Anot brolio Benedikto, labai svarbu ne tik tokio centro statybos, bet ir tai, kad per pastaruosius keletą metų pavyko išsklaidyti daug mitų apie vėžį. „Mes įrodėme, kad ši liga nėra užkrečiama, kad daugeliu atveju sėkmingai pagydoma, o stiprus tikėjimas gali padaryti stebuklus“, – teigė jis.
A.Kerpytė, diagnozę – vėžys – išgirdusi 2000-aisiais, pasakojo, jog tuomet kaip niekada reikėjo pagalbos, kad kas patartų, pamokytų kaip elgtis. „Labai reikėjo, kad kažkas parodytų kelią, puldinėjau visur klausinėdama, bet mažai kas norėjo kalbėtis. Psichologijoje dar nebuvo onkopsichologijos“, – pasakojo šv. Pranciškaus onkologijos centro vadovė.
Tuomet susibūrė moterų, sergančių onkologinėmis ligomis, draugija – „Zunda“. Universitetinėje ligoninėje gavusi patalpas organizacija vis augo. „Pamatėme, kad informacijos apie vėžį nebepakanka, tai nenuramina, tada ėmėme lankytis pas brolius pranciškonus Kretingoje, ten ieškodami pagalbos“, – pasakojo A.Kerpytė. Pasidomėjusi ji sužinojo, kad Vakarų Europoje jau seniai veikia savanorystės idėja paremti dvasinės paramos centrą sergantiems vėžiu.
„Savanorystė gali būti labai paprasta – nuo apsilankymo ir arbatos išvirimo iki nugabenimo ir pargabenimo į ligoninę. Pasaulyje tai jau seniai įprasta – padėti kitam“, – teigė A.Kerpytė.
„Vilties bėgimas“ per ketverius metus taip pat užsiaugino savo savanorius. Šiemet bėgimą organizuoti ir simbolines plytas pardavinėti padės per 150 savanorių.
Susirgimų vis daugiau
„Šis dvasinės pagalbos centras – tikrai reikalingas. Esame pasirašę bendradarbiavimo sutartį ir mes remiame šį Onkologijos centrą, kiek galėdami“, – teigė Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis.
Anot vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai Eugenijaus Zalagėno, Klaipėdos universitetinėje ligoninės Onkologijos departamente kasmet gydosi apie 2,5 tūkst. žmonių, dar apie 6 tūkst. tiesiog atvyksta susileisti vaistų.
Skaičiuojama, kad Vakarų Lietuvoje kiekvienais metais užfiksuojama apie 4–4,5 tūkst. naujų atvejų. Klaipėdos mieste – apie 1–1,2 tūkst. susirgimų.
„Žmogui reikia pagalbos ir prieš, ir po gydymo. Todėl toks dvasinis centras – būtinas. Labai svarbu, kai žmonės gali drauge suremti pečius ir padėti vienas kitam. Taip yra susibūrę ir sergantieji artritu, skleroze, diabetu, Parkinsonu ir kitomis ligomis. Ligoniams norisi pabendrauti, vienam kitą palaikyti“, – teigė medikas.
Parama didėja
Parama, kurią „Vilties bėgimas“ surenka, vis auga.
Per pirmąjį „Vilties bėgimą“ surinkta 17 tūkst. Lt, per antrąjį – 50 tūkst., trečiąjį, kai kartu vyko ir TV3 paramos akcija, – apie 360 tūkst. Lt.
Paremti „Vilties bėgimą“ galima dalyvaujant renginyje ir sumokant simbolinį 2 Lt dalyvio mokestį, nusiperkant 10 Lt kainuojančius „Vilties bėgimo“ marškinėlius, įsigyjant 5 Lt kainuojančią popierinę „Vilties plytą“ ar pervedant lėšas tiesiogiai.