2016 11 08

Viešame „Šviesos“ leidyklos e.dienyno pristatyme – tikrų mokinių iš tikrų mokyklų pavardės

Naują elektroninį dienyną „Eduka“ pristatanti leidykla „Šviesa“ kaip pavyzdį demonstruoja dienyną su konkrečios mokyklos pavadinimu ir joje besimokančių mokinių pavardėmis. Taip pat dalina prisijungimus, kurie atveria kelią į kitos mokyklos elektroninį dienyną. Leidykla tvirtina, kad duomenys nėra tikri, tačiau internete patalpintame vaizdo įraše tėvai pamatė tikras savo atžalų pavardes.
Kadras iš „Šviesos“ kuriamo el.dienyno pristatymo
Kadras iš „Šviesos“ kuriamo el.dienyno pristatymo / Kadras iš pristatymo

Mokyklos vis aktyviau naudojasi elektroninių dienynų teikiamais privalumais. Savo internetinę mokymo(si) bei vertinimo platformą „Eduka“ pristato ir leidykla „Šviesa“. Kol kas dienynas, leidyklos atstovų teigimu, dar kuriamas, pildomas naujomis funkcijomis, tačiau jau yra mokyklų, kurios nori išbandyti jo funkcionalumus.

Su tikrais vardais

Mokyklų informacinių technologijų koordinatoriams, asmenims, besirūpinantiems informacinių technologijų diegimu mokyklose, šio dienyno pristatymą paskutinį spalio ketvirtadienį surengė Švietimo informacinių technologijų centras. Šio pristatymo vaizdo transliacija tapo prieinama ir visiems interneto vartotojams. Įrašą galima pamatyti ir po pristatymo praėjus beveik dviem savaitėms.

Būtent šį įrašą pamatę kai kurie tėvai nusistebėjo – jų vaikų, besimokančių Šiaulių Lieporių gimnazijoje, vardai ir pavardės atsidūrė demonstracinėje dienyno pristatymo versijoje. „Ten tikrai yra mano dukros klasiokai, mačiau ir savo dukros pavardę. Tiesa, kiti jokie duomenys lyg ir neatskleisti, tad net nežinau, ar čia kažkoks pažeidimas padarytas“, – 15min sakė vienos Šiaulių Lieporių gimnazijos moksleivės tėvas.

Kadras iš pristatymo/Kadras iš „Šviesos“ kuriamo el.dienyno pristatymo
Kadras iš pristatymo/Kadras iš „Šviesos“ kuriamo el.dienyno pristatymo

Pristatymo metu dalinti ir prisijungimų duomenys, leidžiantys susidomėjusiems mokyklų atstovams atsidaryti vieną iš dienynų ir iš vidaus susipažinti, kas jiems galėtų būti siūloma. Nors teigta, kad šie prisijungimai galios labai trumpai, tačiau, tarkim, prisijungti prie Akmenės rajono Kruopių vidurinės mokyklos dienyno ir pasidomėti, kaip sekasi jos mokiniams, buvo galima ir praėjus beveik dviem savaitėms po pristatymo.

Antradienį 15min pasinaudojo vienais iš pristatymo metu pateiktų prisijungimo duomenų ir pasidomėjo, kaip sekasi Akmenės rajono Kruopių vidurinės mokyklos mokiniams. Pamatėme, kad vienas iš jų galėtų per pamoką pasistengti labiau, kitas – stengiasi, dar viena mokinė praleido pamoką. Tiesa, skaitytojams pateikiame nuotraukas, kuriose pavardžių nebesimato.

Kadras iš pristatymo/Tokį vaizdą galima pamatyti atsidarius dienyną su „Šviesa“ viešai pateiktais prisijungimo duomenimis.
Tokį vaizdą galima pamatyti atsidarius dienyną su „Šviesa“ viešai pateiktais prisijungimo duomenimis.

Leidykla ginasi, kad viskas išgalvota, bet iš tiesų – ne

Leidykla „Šviesa“ tikina, kad pristatyme buvo rodoma testinė aplinka ir visi duomenys joje – išgalvoti.

„Duomenų saugumas mums yra labai svarbus ir klientų įrašų niekam neatskleidžiame. Todėl visuose mūsų skaitmeninių sprendimų pristatymuose demonstruojame netikrą testinę aplinką, kurioje – išgalvoti pažymiai, išgalvoti vaikų ir mokytojų vardai ir neegzistuojantys kontaktiniai duomenys. Nepaisant to, net ir pristatymo dalyvių gaunami testinės aplinkos prisijungimo duomenys veikia tik tą dieną ir vėliau nebegalioja“, – 15min užtikrino Rūta Latinytė, „Šviesos“ viešųjų ryšių vadovė.

Gali būti, kad dėl žmogiškos klaidos ekrane vietoje išgalvotų atsirado kai kurių mokinių tikri vardai ir pavardės, tačiau visi kiti duomenys yra išgalvoti ir neatitinkantys tikrovės, – teigė R.Latinytė.

Viešųjų ryšių vadovės teigimu, jeigu ir būta sutapimų, kad atsirado tikrų vardų, tai tik žmogiškoji klaida.

„Jūsų minimame pristatymo įraše taip pat matomi netikri mokytojų vardai ir neegzistuojantys kontaktai, išgalvoti pažymiai, o asmens kodai programoje iš viso nėra rodomi. Minėtame filmuke vieninteliai tikrovę atitinkantys duomenys yra atsitiktinai parinktas mokyklos pavadinimas ir gali būti, kad dėl žmogiškos klaidos ekrane vietoje išgalvotų atsirado kai kurių mokinių tikri vardai ir pavardės, tačiau visi kiti duomenys yra išgalvoti ir neatitinkantys tikrovės. Dėl klaidos esame labai susirūpinę ir vos apie tai sužinoję užtikrinome, kad ji būtų ištaisyta ir video įrašas pašalintas“, – antradienio rytą atkeliavusiame komentare teigė R.Latinytė.

Vis dėlto antradienio vakarą įrašas tebebuvo, kur buvęs. O ir pristatyme ne kartą buvo pakartota, kad dienyne atsiranda duomenys iš mokinių registro, tad jų autentiškumu sunku suabejoti.

Kadras iš pristatymo/Kadras iš „Šviesos“ kuriamo el.dienyno pristatymo
Kadras iš pristatymo/Kadras iš „Šviesos“ kuriamo el.dienyno pristatymo

Direktorė pasipiktino

Akmenės rajono Kruopių vidurinės mokyklos direktorė Asta Lipkinienė, išgirdusi pavardes, kurias buvo galima pamatyti prisijungus prie šios mokyklos dienyno „Eduka“ versijos, nustebo. Ir patvirtino: tai jos mokykloje besimokantys antrokai.

Aš neįsivaizduoju, iš kur galima paimti duomenis ir naudoti štai taip, – piktinosi A.Lipkinienė.

„O kaip čia galėjo patekti duomenys, aš nesuprantu. Mes naudojamės kitu dienynu, tai kaip čia gali būti? Aš neįsivaizduoju, iš kur galima paimti duomenis ir naudoti štai taip“, – piktinosi mokyklos Akmenės rajono Kruopiuose direktorė.

Situacija sudomino ir Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją, kuri jau yra gavusi kreipimąsi dėl „Eduka“ dienyno pristatymų.

„Dėl Jūsų paklausime aptariamo atvejo Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija yra sulaukusi kreipimųsi ir yra nuspręsta pradėti tyrimą, ar pristatant minimą dienyną nebuvo pažeistos asmenų teisės į duomenų apsaugą ir privatumą, ar nebuvo neteisėtai atskleista informacija tretiesiems asmenims, taigi tiems, kurie tokios informacijos matyti neturėjo“, – 15min informavo inspekcijos Informacijos ir technologijų skyriaus vyriausioji specialistė Raminta Sinkevičiūtė-Šečkuvienė.

Inspekcija taip pat atkreipė dėmesį, kad bendrovės, pristatančios savo produktų demonstracines versijas, privalo laikytis informacijos saugumui numatytų standartų ir informacinių sistemų bandymai ar demonstracijos neturi būti atliekami su realiais duomenimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis