2021 03 05

Viešieji pirkimai – gelbėjimosi ratas nukentėjusiam verslui: kaip dalyvauti?

Verslo ribojimai karantino metu neabejotinai apkartino gyvenimą daugeliui verslų, o kai kuriems neliko nieko kito, kaip užsidaryti. Artėjant pavasariui ir pamažu gerėjant pandeminei situacijai Lietuvoje, vidutinio ir smulkaus verslo atstovai dėliojasi išlikimo ir atsigavimo po krizės planus.
Susitarimas
Susitarimas / 123RF.com nuotr.

Kaip vieną iš galimybių verslams išsigelbėti nuo žlugimo, įmonės „Konsultacijos verslui“ vadovė Inesa Girštautienė įvardija galimybę dalyvauti valstybės organizuojamuose viešuosiuose pirkimuose. Pasak jos, tai gali tapti ne tik tvirtu ramsčiu, bet ir proga augti.

Viešieji pirkimai – būdas užsitikrinti finansinį stabilumą

Viešieji pirkimai neretai atbaido verslininkus dėl sudėtingų procedūrų, griežto teisinio reguliavimo ir administracinės naštos, tačiau I.Girštautienės teigimu, visa tai verta pastangų: „Viešieji pirkimai – tai galimybė parduoti daugiau, jie užtikrina užsakymus ir, tinkamai įvykdžius sąlygas, garantuoja apmokėjimą, kas ypač svarbu šiuo sunkiu metu. Be to, dabar yra nemaža rizika teikiant paslaugas kitoms verslo įmonėms apmokėjimo išvis negauti.“

Verslo konsultacijų specialistė ragina neišsigąsti iš pirmo žvilgsnio sudėtingų viešųjų pirkimų procedūrų, o tiesiog bandyti dalyvauti, gilintis, kadangi kompetencija bei žinios ateina tik su patirtimi. „Jei pirmą kartą nepavyks, bent jau sužinosite savo klaidas, kurių antrą kartą nekartosite“, – drąsina verslininkė.

Kaip sužinoti apie viešuosius pirkimus?

Pirmiausia I.Girštautienė rekomenduoja apsilankyti Centriniame viešųjų pirkimų portale ir išnagrinėti ten skelbiamą informaciją: „Kiekvienais metais iki kovo 15 d. perkančiosios organizacijos privalo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) ir savo tinklapyje paskelbti einamaisiais metais planuojamų viešųjų pirkimų planus, kuriuose matoma, kokias prekes ar paslaugas ketinama įsigyti, kas yra perkančioji organizacija, kokia pirkimo apimtis, kiekis, kada planuojamas pirkimas“.

Jeigu jus sudomino nedidelės vertės pirkimas – verta pranešti apie savo ketinimus perkančiajai organizacijai, kadangi ne visi viešųjų pirkimų konkursai skelbiami viešai. Dažniausiai nedidelės vertės pirkimai (perkant prekes ir paslaugas – iki 58 000 Eur be PVM, užsakant darbus – iki 145 000 Eur be PVM) vykdomi apklausos būdu, siunčiant kvietimus dalyvauti tik konkretiems tiekėjams.

„Norint, kad ir jūsų įmonė gautų kvietimą dalyvauti, reikėtų apie savo vykdoma veiklą paskelbti CVP IS ir perkančiajai organizacijai nusiųsti informaciją, kuri leistų suprasti, kad esate tinkamas kandidatas dalyvauti konkurse,“ – pataria konsultacijų įmonės vadovė.

Vienas svarbiausių dalykų – pirkimo sąlygos

Objektyviai įvertinkite savo galimybes: ar esate pajėgus dalyvauti pasirinktame pirkime ir įgyvendinti visas sąlygas savarankiškai.

„Jeigu matote, kad vienas konkurso neįstengsite laimėti, o sąlygas įgyvendinti bus sudėtinga, verta apsvarstyti galimybę ieškoti partnerių, kurie sutiktų bendradarbiauti ir dalintis savo resursais“, – siūlo ekspertė.

Taupantiems laiką ir vengiantiems streso – ekspertų pagalba

Vien tik dalyvauti – nepakanka. Anot verslo konsultacijų įmonės vadovės, svarbu tinkamai pasiruošti, įvertinti konkursą skelbiančios organizacijos poreikius ir savo galimybes: „Atidžiai išnagrinėkite ne tik skelbimą ir sąlygas, bet ir priedus – juose gali būti svarbių detalių, kurios gali būti lemtingos“. Deja, netinkamas dokumentų užpildymas ar terminų praleidimas gali lemti, kad jūsų paraiška bus atmesta.

Jei visgi žengti pirmuosius žingsnius savarankiškai šioje srityje nedrąsu, visada galima kreiptis į verslo konsultacijų įmones, teisininkus, dirbančius šioje srityje, ar kitus viešųjų pirkimų ekspertus.

„Tokie specialistai pakonsultuos, įvertins pirkimo dokumentus ir pateiks išvadas, netgi padės paruošti ir pateikti pasiūlymus pagal pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus. Kai kuriose įmonėse netgi yra teikiamos nemokamos pirminės konsultacijos“, – teigia Inesa Girštautienė.

Kol siaučia pandemija ir didelė dalis verslų balansuoja ant išlikimo ribos, daugeliui verslininkų tai ypač palankus metas dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir bent iš dalies užtikrinti pajamų stabilumą.

„Kalbant apie smulkųjį ir vidutinį verslą, pasidomėti planuojamais pirkimais vertėtų įmonėms, pavyzdžiui, teikiančioms reprezentacinių priemonių gamybos, vaizdo klipų filmavimo, projektų rengimo paslaugas. Taip pat dažnai ieškomi ir auditavimo ar sąmatininkų paslaugų tiekėjai“, – įžvalgomis dalinasi konsultacijų verslui specialistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų