Pirmasis tokio pobūdžio projektas, kai didžiulį kultūros objektą ketinama pastatyti už privačias lėšas, sulaukė tiek Kultūros ministerijos, tiek sostinės savivaldybės palaikymo. Kultūros ministras Arūnas Gelūnas įsitikinęs, kad projektas neturi precedento ir Lietuvoje vykdomas pirmą kartą nuo Valdovų rūmų sugriovimo. „Privatus kapitalas pirmą kartą ateina į kultūrą tokiu mastu ir neverčiamas, o pats apsisprendęs. Tai didelis ir kultūrinio gyvenimo, ir pilietinės visuomenės formavimo raidos įvykis“, – teigė ministras.
Konkretaus projekto, kaip atrodys Modernaus meno centras, kol kas nėra. Tačiau jau dabar yra aišku, kad centras nebus skirtas vien eksponuoti sukauptą meno kolekciją, jame vyks ir koncertai, spektakliai, kiti renginiai. Taip tikimasi išlaikyti muziejų gyvą ir lankomą.
Vadovaus pats
Projekto mecenatas, verslininkas Viktoras Butkus atskleidė, kad jau yra žinoma, kas vadovaus MMC pirmuosius penkerius metus. „Pirmus penkerius metus, kai ypač svarbūs bus vadybos klausimai, vadovausiu aš pats. Mano pavaduotoja, atsakinga už meninę programą, bus Raminta Jurėnaitė. Tačiau sakydamas „Aš“, turiu omeny ir savo žmoną Danguolę, kuri yra neatskiriama mano dalis. Aš neturiu menotyrininko išsilavinimo, o mano žmona kaip tik šį dalyką studijuoja“, – su šypsena kalbėjo verslininkas.
Įkurtuves MMC turėtų švęsti 2014 metų birželį, jeigu projektavimas, statybos darbai vyks taip, kaip numatoma. Iš viso į pastato statybas ir įrangą planuojama investuoti apie 20 mln. Lt, kolekcijos vertė turėtų siekti apie 10 mln. Lt. Kolekciją suformuoti Butkai ketina savo lėšomis, taip pat skirs ir apie 10 mln. Lt muziejaus statyboms, dar 10 mln. Lt tikimasi gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. „Statybų nepradėsime, kol neturėsime konkretaus susitarimo su Vyriausybe dėl žemės sklypo ir Struktūrinių fondų lėšų“, – teigė V.Butkus.
Sklypo detalųjį planą Vilniaus miesto savivaldybė pažadėjo parengti iki šių metų pabaigos arba, vėliausiai, iki kitų metų balandžio. Jeigu tai nebus padaryta, ketinama svarstyti galimybę muziejų statyti kitame Lietuvos mieste.
Skaičiuojama, kad kasmet MMC išlaikymui teks skirti apie 2 mln. Lt. Dalį šių lėšų sudarys muziejaus uždirbami pinigai, kažkiek tikimasi gauti iš valstybės biudžeto, kaip dotaciją. „Tai nėra labai didelė suma, tarkim, Šiuolaikinio meno centro metinis biudžetas yra 3 mln. Lt. Tačiau aš manau, kad pinigai mums neturėtų būti iš kažko atimti, neturėtume tąsyti tą pačią antklodę, o išreikalauti papildomų pinigų, nes kultūra ir menas Lietuvoje yra nepakankamai finansuojami“, – įsitikinęs V.Butkus.
Kartu su Architektų sąjunga rengiamas konkursas, po kurio ir paaiškės, kaip atrodys MMC, turėtų baigtis birželio vidury.