„Durti 25 kartus... tai turėjo užimti nemažai laiko, bet aš nieko nepamenu. Nesu į nusikaltimus linkęs žmogus. Tai, kad dūriau tiek daug kartų, rodo, kad buvau šoko būsenoje“, – kraupius įvykius prisiminė moteris.
Vilijos vyras išgyveno. Moteris buvo nuteista kalėti penkerius metus ir šiuo metu bausmę atlieka Panevėžio moterų pataisos namuose. Čia ji viena iš 70-ies panašaus likimo moterų – kentusių savo brangių žmonių smurtą tol, kol galiausiai atsidūrė už grotų.
Jautėsi vieniša
Pirmosios ašaros Vilijos akyse pasirodė mintimis sugrįžus į vaikystę. Iš Šiaulių kilusi moteris nuo pat mažumės jautė meilės stygių. „Turiu brolį dvynį, – pasakojo Vilija. – Aš buvau pirmūnė, o jis mokėsi labai prastai. Mūsų tėtis nuolat gerdavo, o sugrįžęs namo bausdavo brolį. Todėl mama jį mylėjo labiau nei mane.“
Vilija kaip įmanydama stengėsi į save atkreipti dėmesį: gerai mokėsi, su raudonu diplomu baigė vidurinę mokyklą, įstojo ir pabaigė aukštesniąją prekybos mokyklą, sportavo, dainavo ansambliuose. „Man labai trūko dėmesio“, – pasakojo Vilija.
Būdama 15-os metų ji susipažino su savo būsimu vyru Vidmantu. „Jis man buvo labai švelnus, dėmesingas, nuolat užjausdavo, – gražiais prisiminimais dalijosi moteris. – Labai prie jo prisirišau. Trejus su puse metų draugavom ir susituokėm. Labai jį mylėjau, juo pasitikėjau. Jis man buvo vienintelis žmogus.“
Dėkojau Dievui, kad nors ir gaunu į kailį, bet turiu vyrą, kuris manęs nepalieka.
Santuokinis gyvenimas klostėsi puikiai, kol po dvejų metų gimė dukrytė. „Vidmantas pradėjo pykti, kad vaiką myliu labiau nei jį, – pirmuosius šeimyninius barnius prisiminė moteris. – Bandžiau jam paaiškinti, kad tai netiesa, tačiau jis nusprendė pasirinkti ne šeimą, bet neaiškias kompanijas, pradėjo vartoti alkoholį.“
Kentė psichologinį smurtą
Kartu su alkoholio piktnaudžiavimu namuose atsirado vis daugiau beprasmių priekabių ir Vilijai itin skaudžių pastabų. „Iš pradžių vyras manęs nemušė. Bet jis naudojo žiaurų psichologinį smurtą, – šluostydamasi ant žandų riedančias ašaras pasakojo nuteistoji. – Kartais pagalvodavau, kad geriau jis man tegul trenkia, kad tik taip nežemintų.“
Vilijos sveikata nuo pat vaikystės buvo silpna. Nuosaviems namams pamažu virstant pragaru, moteris susirgo asmenybės sutrikimu ir depresija, gavo antrą invalidumo grupę. „Tada vyras pradėjo sakyti, kad aš niekam nereikalinga, vadinti mane tešlagalve, – skaudžiais išgyvenimais dalinosi Vilija. – Jis vis kartojo, kad į mane niekas nekreips dėmesio ir kad turiu džiaugtis, jog jis su manim gyvena. Netrukus jo žodžius ėmė lydėti smūgiai. Bet aš dėl jų nepykau. Dėkojau Dievui, kad nors ir gaunu į kailį, bet turiu vyrą, kuris manęs nepalieka.“
Versli moteris buvo įkūrusi savo individualią įmonę – vežė į Sibirą įvairias prekes ir išlaikė šeimą. Tačiau jos sveikata vis prastėjo, o netrukus ir verslas žlugo. „Tada jis mane išvadino nevykėle ir ėmė mylėti svetimas moteris. Vyras taip pat turėjo antrą invalidumo grupę – turėjo problemų su psichika. Viskas ėmė ristis žemyn“, – pasakojo Vilija.
Skyrėsi ir taikėsi
Iš susijaudinimo ir noro papasakoti viską, kas jai gyvenime nutiko, Vilija nerišliai šokinėjo nuo vienos minties prie kitos. „Dėl ligos aš daug ko neprisimenu, – pasiteisino ji. – Atmintyje turiu nemažai juodų duobių.“
Su vyru Vilija nuolat skyrėsi ir taikėsi. „Sykį aplankęs mane ligoninėje Vidmantas pareiškė, kad manęs nebemyli, turi kitą moterį ir dabar gyvens su ja. Buvau išvaryta iš savo pačios namų, kurį laiką glaudžiausi pas mamą. Pirmą mėnesį pragulėjau lovoj visai neturėdama jėgų“, – apie vieną iš skaudžiausių akimirkų pasakojo moteris.
Prisiminiau tas geras minutes, kai jis mane apkabindavo, paglostydavo ir aš tiesiog dėl tų penkių minučių, kad tik vėl galėčiau pajausti tą šilumą, pas jį sugrįžau.
Praėjo aštuoni mėnesiai ir Vidmantas prisiminė savo buvusią žmoną. „Jis man vėl pradėjo skambinėti, prašyti, kad jam atleisčiau ir pas jį sugrįžčiau“, – sakė Vilija. Jos mama įspėjo – jei Vilija susitaikys su Vidmantu, ji jai daugiau nebepadės. „Aš buvau labai įskaudinta, juk mane vyras išmetė iš namų, – kalbėjo moteris. – Bet prisiminiau tas geras minutes, kai jis mane apkabindavo, paglostydavo ir aš tiesiog dėl tų penkių minučių, kad tik vėl galėčiau pajausti tą šilumą, pas jį sugrįžau.“
Vilijos ryšiai su Vidmantu buvo nutrūkę tris kartus. Kai pora susitaikydavo, atrodydavo, kad viskas išties pasikeitė. Tačiau netrukus prasidėjo besaikis alkoholizmas. „Tada prasidėjo tikras košmaras, – prisiminė moteris. – Išgėręs jis elgdavosi kaip žvėris: griebdavo už plaukų ir tampydavo. Buvo labai žiaurus – man lūžo nosis, kiti kaulai... Sykį taip spyrė, kad skridau tiesiai ant unitazo ir susilaužiau subinkaulį.“
Jėgų Vidmanto rankose būta daug – vyras sportavo karatė ir boksą.
Pradėjo gerti
Po kurio laiko savo skausmą ir liūdesį alkoholyje ėmė skandinti ir pati Vilija. „Kartą mane kaimynės pamatė verkiančią ir pasiūlė išgerti taurelę. Sakė, bus lengviau, – kritimo nuo skardžio pradžią prisiminė Vilija. – Nuo to karto, kai tik žinodavau, kad Vidmantas grįš girtas, išgerdavau degtinės. Tuomet viską nebe taip imdavau į galvą.“
Po dvejų metų Vilija be alkoholio sunkiai ištempdavo net vieną dieną. „Man nebebuvo kada sustoti – jis ištisai smurtaudavo, – aiškino moteris. – Be to, Vidmantas puikiai mokėjo mane sunaikinti psichologiškai: taip nužemindavo, taip sutrypdavo, kad atrodydavo, jog vienintelis likęs dalykas – melsti Dievą, kad tik mano vyras manęs nepaliktų.“
Prieš griebdamasis smurto, Vidmantas užrakindavo namų duris, paslėpdavo raktus ir atimdavo iš Vilijos telefoną. „Negalėdavau kreiptis pagalbos. Gerai, kad kaimynai už sienos gyveno. Kai tik jis mane pradėdavo mušti, aš į sieną su rankomis, šlepetėmis daužydavau ir šaukdavau pagalbos“, – kalbėjo Vilija.
Moteris ne sykį kreipėsi į policijos pareigūnus, tačiau nuolat išgirsdavo tą patį pasiūlymą – nebegyventi su savo vyru. „Taip, aš galėjau nebegyventi su juo. Bet reikia suprasti ir mane... Aš Vidmantą pažįstu nuo 14 metų. Kai fizinis skausmas praeidavo, atminty išlikdavo tik geros emocijos, o ne blogos...“
Lemtinga diena
Tądien, kai aukštyn kojomis apsivertė Vilijos pasaulis, prisigėrusi vaistų moteris miegojo. „Namo sugrįžęs girtas vyras užrakino duris ir 3–4 valandas mane daužė, – kalbėjo Vilija. – Jis buvo pavogęs ir pragėręs mano telefoną, todėl niekam negalėjau paskambinti.“
Ryte į duris pabeldusi kaimynė Dalia įtikino Vidmantą atrakinti butą. Jis taip ir padarė, o šia proga pasinaudojusi Vilija smuko pro duris ir išbėgo į koridorių. „Drebėjau ir verkiau. Kaimynė pasiūlė išlenkti stikliuką. Pamąsčiau, kad išgėrusi vieną taurelę persirengsiu ir bėgsiu pas uošvienę, – prisiminė moteris. – Bet užsikabinau... Išgėrusi grįžau namo, virtuvėje apsipykau su vyru ir išėjau į kitą kambarį.“ Paskui – stiprus smūgis, juoda atminties duobė ir areštinė.
Vilijai buvo nustatytas 2,1 promilės girtumas.
Planuoja ir toliau gyventi kartu
Atsigavęs nuo patirtų sužalojimų, Vidmantas susitiko su Vilija ir jos atsiprašė. „Vilyte, aš pats kaltas, ką man dabar daryti?“ „Vilyte, tu per mane sėsi į kalėjimą“ – manęs vyras nuolat atsiprašinėjo“, – kalbėjo moteris.
Kai dukrytei buvo treji metukai, vyras vieną vakarą mano galvą daužė į jos lovytę. Mergytė viską matė ir nuo to laiko dar ilgai šlapinosi į lovą.
„Dabar jis važinėja pas mane į pasimatymus beveik kas mėnesį ir praleidžia čia su manimi po dvi paras, – apie savo pasikeitusį gyvenimą pasakojo nuteistoji. – Jis rašo laiškus, aš jam kiekvieną savaitę po du kartus skambinu. Vyras visuose teismuose kartojo, kad man atleidžia, kad jis pats kaltas, prašė manęs neteisti ir mane paleisti.“
Tačiau to, kas įvyko, nebepakeisi. Vilijai skirta bausmė pagal Baudžiamojo kodekso 129 str. „Nužudymas“. „Kai išeisiu į laisvę, mane šis įrašas visur lydės. Juk niekur nebus parašyta, kad vyras išgyveno. Į mane žiūrės kaip į žudikę“, – sielvartavo moteris.
Tai, kas įvyko, sukrėtė ir Vidmantą. Vilija pasakojo, kad vyras metė gėręs. „Jis prašo, kad ir toliau kartu gyventume, bet aš pažiūrėsiu, kaip jis gyvens vienas. Jei negers, jei tvarkysis, jei gerai elgsis, tada gal ir toliau gyvensim kartu. Bet iškart nepulsiu to daryti“, – apie planus sugrįžti pas ją mušti nevengusio vyro pasakojo Vilija.
Prarado dukters pasitikėjimą
Labiausiai moteriai širdį skauda dėl savo 29-erių duktės. „Dukra nuo manęs nusisuko, bet aš labai meldžiu jos man už viską atleisti, – pasikūkčiodama kalbėjo Vilija. – Praradau dukros pasitikėjimą. Tai pats skaudžiausias dalykas. Ji jaučia didžiulę nuoskaudą.“
Moters dukrai teko daug iškęsti. Nors tėvas prieš ją rankos nėra pakėlęs, jauna moteris augo matydama, kaip vienas artimas žmogus žalojo kitą artimą žmogų. „Kai dukrytei buvo treji metukai, vyras vieną vakarą mano galvą daužė į jos lovytę. Mergytė viską matė ir nuo to laiko dar ilgai šlapinosi į lovą“, – pasakojo Vilija.
Ilgiau nei metus kalinti moteris išėjusi į laisvę planuoja parduoti savo inkstą ir už jį gautus pinigus atiduoti dukrai. „Gal bent taip kompensuosiu mažytę dalį jos patirtos skriaudos“, – svarstė Vilija.
Nemokama pagalba smurto aukoms
ALYTAUS apskritis
Alytaus miesto moterų krizių centras
Tel., faks. (8 315) 71 170
Mob. 8 611 54342
ammkc@aktv.lt
KAUNO apskritis
Asociacija Kauno moterų draugija
Tel., faks. (8 37) 26 27 73
Mob. 8 603 89833
Kmd.asoc@gmail.com
VšĮ Moters pagalba moteriai
Kauno r.
Mob. tel. 8 618 40044
info@moters-pagalba.lt
Kauno apskrities moterų krizių centras
Mob. Tel. 8 679 31930
Faks. (8 37) 34 00 27
kaunoaspc@kamkc.lt
KLAIPĖDOS apskritis
Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras
Tel., faks. (8 46) 35 00 99
Mob. 8 618 01464
kmn@moteriai.lt
Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras
Tel. faks.(8 445) 78 024,
Mob. 8 605 82331
kmimc@kretvb.lt
MARIJAMPOLĖS apskritis
Marijampolės apskrities moters veiklos centras
Tel. (8 343) 59 525
Mob. 8 633 55007
mvc.mot@gmail.com
Marijampolės apskr. Moterų namai-Krizių centras
Mob. 8 617 23 130
moteru.namai@gmail.com
PANEVĖŽIO apskritis
Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius Šeimos namai
Mob. 8 685 65540
paramosnamai@gmail.com
ŠIAULIŲ apskritis
Šiaulių moterų veiklos inovacijų centras
Tel., faks. (8 41) 52 02 39
Mob. 8 652 24232.
mvic@splius.lt
TAURAGĖS apskritis
Asociacija Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras
Tel. (8 446) 61 565
taurage@moterscentras.w3.lt
TELŠIŲ apskritis
Telšių krizių centras
Tel., faks. (8 444) 74 282
Mob. 8 682 29459
kriziucentras@gmail.com
UTENOS apskritis
Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras
Mob. 8 615 45 464
anyksciumoterys@gmail.com
Asociacija Visagino šeimos krizių centras
Mob. 8 601 21 383
viltisvskc@gmail.com
VILNIAUS apskritis
Vilniaus moterų namai Krizių centras
Tel., faks. (8 5) 261 6380
Mob. 8 615 54810
vmotnam@delfi.lt
Asociacija Moterų informacijos centras
Tel. (8 5) 262 9003
mic@lygus.lt
Šeimos centras Ergo Sum
Tel. (8 5) 21 20 212,
Mob. 8 699 69205
info.ergosum@gmail.com
Všį Moters pagalba moteriai
Mob. 8 618 40044
info@moters-pagalba.lt
Asociacija Kauno apskrities vyrų krizių centras
Pagalba visos šalies vyrams, kai smurto auka vyras
Mob. 8 636 81621
dovile@vyrukrc.lt