Ši arkivyskupo žinia yra Vilniaus arkivyskupijos tikintiesiems dėl sielovados labiau pandemijos apimtų savivaldybių bažnyčiose. Nauji ribojimai galios ir Verbų sekmadienį, ir per Velykas.
Ribos Vilniaus krašte
Kreipdamasis į Vilniaus arkivyskupijos tikinčiuosius arkivyskupas padėkojo už buvimą aktyviais bažnyčios nariais.
„Girdžiu ir suprantu jūsų skausmą dėl esamų ribojimų, ir kviečiu tą patiriamą skausmą aukoti Dievui už save, už visą pasaulį, o ypač už tuos, kurie serga ar gydo sergančiuosius. Deja, COVID-19 pandemijai vis labiau plintant, keliose Vilniaus arkivyskupijos savivaldybėse 14-os dienų sergamumas 100-ui tūkstančių gyventojų viršijo 500 naujų atvejų ribą.
Nuo kovo 25 dienos, rytojaus, šv. Mišių šventimas su tikinčiaisiais pristabdomas šių savivaldybių bažnyčiose ir koplyčiose: Vilniaus miesto, Vilniaus r., Švenčionių r., Visagino sav. Taip pat Mišios su tikinčiaisiais laikinai nevyks Vilniaus arkivyskupijai priklausančiose Širvintų rajone esančiose Alionių bažnyčioje bei Bartkuškio ir Šiaulių koplyčiose. Šv. Mišios nedalyvaujant tikintiesiems šiose Vilniaus arkivyskupijos savivaldybėse vyks iki Velykų antrosios dienos (balandžio 5 d.) imtinai“, – rašoma G.Grušo pranešime.
Ragina skiepytis
Anot arkivyskupo, ir jam skaudu, kad didelė dalis Vilniaus vyskupijos tikinčiųjų vėl šv. Velykas turės švęsti ne su tikinčiųjų bendruomene, tačiau tegali juos pakviesti jungtis į bendrą maldą stebint šv. Mišių transliacijas internetu, per televiziją ar klausant radijo.
„Labai prašau kiekvieną iš Jūsų – ateikite į savo parapijas privačiai maldai, atlikite išpažintį ar susitarkite dėl dvasinio pokalbio su kunigu, priimkite Švenčiausiąjį Sakramentą. Kunigai Jūsų laukia. Bažnyčios – atviros. Ateidami stenkimės išlaikyti atstumus, laikytis čiaudėjimo higienos, dažnai plauti rankas, dėvėti patalpose kaukes, o jei jaučiame bent menkiausius peršalimo simptomus – likime namie.
Turinčius galimybę kviečiu pasinaudoti valstybės siūlomais skiepais. Visomis vakcinomis nuo COVID galima skiepytis – jos neprieštarauja Bažnyčios mokymui.
Turinčius galimybę kviečiu pasinaudoti valstybės siūlomais skiepais. Visomis vakcinomis nuo COVID galima skiepytis, – jos neprieštarauja Bažnyčios mokymui. Skiepai yra vienas iš pandemijos valdymo būdų, o kartu ir geras darbas mūsų visuomenei ir šalia esantiems žmonėms, kurie negali skiepytis ar dar neatėjo jų eilė“, – paragino skiepytis arkivyskupas G.Grušas.
Tikslius laikus, kada klausoma išpažinčių, dalijama komunija, transliuojamos mišios, lauke šventinamos verbos ar laiminami velykiniai valgiai, bus galima pasitikslinti bažnyčių tinklalapiuose, feisbuko puslapiuose ar skelbimų lentose.
Kitur spręs pagal skaičius
Kaip praneša BNS, Vyskupų konferencija Velykų laikotarpiu bažnyčiose neplanuoja imtis papildomų ribojimų, pamaldos vyks ten, kur naujų atvejų skaičius neviršys 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
„Sprendimų nėra kažkokių planuojamų, yra taip, kaip ir buvo nuspręsta, kad tose savivaldybėse, kur naujų užsikrėtimų per 14 dienų skaičius viršija 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų, ten mišių nebus. Šiuo metu štai Vilniaus arkivyskupija išplatino apie savo rajonus, toliau Širvintų rajonas, Marijampolės rajonas“, – BNS sakė Vyskupų konferencijos Generalinio sekretoriaus padėjėjas kunigas Mykolas Sotničenka.
Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos kancleris Vitalijus Mockus taip pat sakė, kad pamaldos su tikinčiaisiais visoje šalyje nėra atšaukiamos, išskyrus ten, kur epidemiologinė situacija yra blogiausia: Vilniaus miesto ir rajono, Švenčionių rajono ir Visagino savivaldybėse.
Katalikų parapijose, kuriose pamaldos tęsiamos, galios esama tvarka, jog vienam žmogui turi tekti 20 kv. metrų ploto.
„Klebonams nurodyta, kad jie turi užtikrinti dalyvių skaičių, atstumų laikymąsi, kad būtų dezinfekcinio skysčio, kad kaukes visi dėvėtų“, – sakė M.Stoničenka.
Kai kuriose parapijose, pasak jo, vykdoma išankstinė registracija, kitose reguliuojamas ateinančių tikinčiųjų skaičius, rengiama daugiau mišių. Tuo tarpu šventinimai, pavyzdžiui, verbų ar maisto šv. Velykoms, bus atliekami kitu laiku, ne po mišių, kad tikintieji nesibūriuotų.
„Kai kurie žmonės ateina į bažnyčią per Velykas norėdami tik maistą pasišventinti. Tai maisto šventinimas gali būti vykdomas atskirai: raginame, kad žmonės tada stebėtų mišias nuotoliniu būdu, o jeigu nori maistą pasišventi, ateitų kažkada dienos metu, paprašytų klebono ir klebonas tikrai pašventintų maistą. Lygiai tas pats yra su verbomis net ir tose parapijose Vilniaus mieste, rajone, kur nebus pamaldų, irgi tas pats: verbos bus šventinamos, bet atskirai nuo mišių, visą dieną, kad nesibūriuotų“, – sakė Vyskupų konferencijos atstovas.
„Pasitikime žmonėmis, prašome, kad ne tik kunigai būtų atsakingi, bet ir patys žmonės būtų atsakingi“, – pridūrė jis.
Pernai Verbų sekmadienis ir Didžioji savaitė irgi nebuvo įprastos – pirmojo karantino metu bažnyčiose pamaldos su tikinčiaisiais nevyko, nebuvo ir procesijų, taip būdingų Verbų sekmadieniui ir Velykoms.