2022 01 12

Vilniaus biudžetas šiemet sieks 936 mln. eurų: daugiau dėmesio skirs neformaliam ugdymui, naujoms mokykloms

Vilniaus miesto taryboje pristatytame projekte – 936 mln. eurų siekiantis 2022 m. miesto biudžetas. Tai yra 11 proc. arba 93,5 mln. eurų daugiau už pernai patvirtintą biudžetą. Sustabdytas skolos augimas, daug didesnis dėmesys neformaliam ugdymui, dvi užbaigiamos naujos mokyklos ir penkios projektuojamos, nemokamas transportas socialiniams darbuotojams ir didesnis infrastruktūros plėtros finansavimas - tokie, anot miesto mero, didžiausi šių metų biudžeto akcentai, rašoma Vilniaus savivaldybės pranešime žiniasklaidai.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Planuojama, kad patikslinus valstybės dotacijas galutinis patvirtintas 2022 m. sostinės biudžetas bus dar didesnis.

„Net ir patyrus ekonomikos sulėtėjimą 2020 m. sugebėjome pernai nemažinti biudžeto, o po spartaus ekonomikos atsigavimo šiemet galime jį didinti dar labiau. Tai reiškia gerėjančią miestiečių gyvenimo ir aptarnavimo kokybę visose miesto sferose. Augantis biudžetas leis mums užtikrinti darbų tęstinumą prioritetinėse srityse – toliau gerinsime švietimo sistemą, darysime miestą patogesniu ir žalesniu, tęsime miegamųjų rajonų ir pietinio Vilniaus atgimimą. Svarbiausia, kad biudžetas subalansuotas, o miesto skola nedidėja“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Biudžeto plane numatyta, kad savivaldybės pajamos savarankiškoms funkcijoms vykdyti sieks 577,2 mln. eurų. Prognozuojama, kad iš valstybės gautos dotacijos sudarys 234,5 mln. eurų, ES ir kitos finansinės paramos lėšos – 27,6 mln. eurų, skolintos lėšos – 43,1 mln. eurų, lėšų likučiai – 53,6 mln. eurų. Kol kas valstybės dotacijos Vilniui prognozuojamos pagal 2021 m. biudžetą, bet laukiama, kad 2022 m. jos bus ženkliai didesnės.

Didesnis dėmesys švietimui ir žaliuojančiam Vilniui

Švietimo sričiai šiemet siūloma skirti 449,6 mln. eurų – 7,9 proc. daugiau nei 2021 m. patvirtintame biudžete. Planuojama didinti darbuotojų užmokestį, gerinti ugdymo kokybę, toliau rekonstruoti ir plėsti mokyklas, darželius. Šiemet rugsėjį duris atvers Tolminkiemio gimnazija Pilaitėje, o iš viso iki 2025 m. Vilniuje atsidarys 8 naujos mokyklos. Bus didinamas dėmesys neformaliam ugdymui, kuriam numatyta skirti apie 1 mln. eurų.

Antra didžiausia pagal finansavimą sritis – aplinka ir miesto plėtra. Tam, kad miestiečiai galėtų džiaugtis sutvarkyta, žaliuojančia aplinka, šios srities finansavimas augs 20,1 proc. ir jam bus skirta 122,9 mln. eurų.

„2021 m. rudenį pristatėme „Žaliąją bangą“ – programą, kuria siekiame, kad kiekvienas iš dviejų tūkstančių Vilniaus gatvės kilometrų būtų apsodintas medžiais, krūmais, vijokliais. Šiemet tęsime želdinimo darbus, rūpinsimės ne tik naujų želdinių sodinimu, bet ir jų priežiūra, kviesime prie žalesnio Vilniaus kūrimo prisidėti ir pačius vilniečius bei verslą“, – sako Vilniaus meras R.Šimašius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

2022 m. aplinkos ir miesto plėtros lėšas taip pat numatyta skirti žalių erdvių plėtrai ir tvarkymui: teritorijos prie Jeruzalės tvenkinio ir Verkių dvaro sodybos tvarkymui ir Japoniško sodo įkūrimui, Senamiesčio pastatų išorės ir aplinkos tvarkymui. Dalis lėšų atiteks kaimynijų programos plėtrai bei beglobių gyvūnų priežiūrai.

Patogesnis judėjimas ir daugiau sveikatingumo galimybių

Laikantis naujo Vilniaus gatvių standarto principų daugiau judumo srities lėšų bus skiriama dviračių ir riedėjimo priemonių bei pėsčiųjų infrastruktūros plėtrai, gatvių rekonstrukcijoms, 3,5 km naujų gatvių tiesimui. Dalį lėšų siūloma investuoti į elektromobilių stotelių tinklo plėtrą, viešojo transporto e-bilietų vystymui Vilniaus regione. Iš viso į judumo sritį planuojama investuoti 73,7 mln. eurų.

Taip pat numatyta Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžių socialinės apsaugos įstaigų darbuotojams suteikti galimybę viešuoju transportu naudotis nemokamai.

„Pernai tokiu būdu atsidėkojome švietimų įstaigų darbuotojams už jų nuolatinį indėlį į miesto visuomenės raidą. Šiemet norime įvertinti ir kitą itin svarbią miesto darbuotojų grupę – socialinės apsaugos darbuotojus, kurie nepailstamai rūpinasi pažeidžiamiausiais Vilniaus gyventojais. Žinoma, turime ir iššūkių – akivaizdu, kad per pandemiją sumažėjo viešojo transporto keleivių skaičius, todėl jo palaikymui turėsime skirti didesnes dotacijas“, – sako R.Šimašius.

Šių metų Vilniaus miesto biudžeto plane socialinei apsaugai suplanuota skirti beveik 14,7 proc. daugiau nei pernai – 90,4 mln. eurų. Ruošiamasi skirti didesnį finansavimą soc. išmokoms, paramai, taip pat didinti socialinio būsto prieinamumą bei rekonstruoti kompleksinį paslaugų centrą „Čiauškutė“.

Šių metų Vilniaus miesto biudžeto plane socialinei apsaugai suplanuota skirti beveik 14,7 proc. daugiau nei pernai.

Sveikatos ir sveikatingumo sričiai šiemet numatyta 55,8 mln. eurų – beveik ketvirtadaliu daugiau, nei praeitais metais. Lėšos iš šio biudžeto bus skirtos sporto aikštelių prie mokyklų bei antrokų mokymo plaukti programos plėtrai. Planuojama užbaigti įrengti daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centrą, didinti profesionalių sporto klubų konkursinį finansavimą.

Įsibėgės ruošimasis Vilniaus jubiliejui

Kultūros srityje, kuriai numatyta 14,9 mln. eurų, ketinama didinti dotacijas viešosioms įstaigoms, skirti papildomų lėšų kultūriniams projektams, įvairių kultūros patalpų remontui. Didelis dėmesys bus skiriamas Vilniaus 700 metų jubiliejaus pasiruošimo darbams bei Vilniaus rotušės rekonstrukcijai.

Atsižvelgiant į kasmet išreiškiamus gyventojų poreikius, didžiausias finansavimo augimas suplanuotas saugumo ir apsaugos srityje – jis augs daugiau nei dvigubai, nuo 6,6 mln. eurų pernai iki 14,4 mln. eurų šiais metais. Lėšos numatytos kelio ženklų, nuorodų ir kitų eismo saugumo priemonių įrengimui ir priežiūrai, taip pat greičio matuoklių, stebėjimo sistemų, srautų jutiklių, viešojo transporto laukimo paviljonų plėtrai.

Galima teikti savo siūlymus

Miesto administravimo reikmėms šiemet suplanuota 61,6 mln. eurų. 41,6 mln. eurų numatyti paskolų grąžinimui.

Lina Koriznienė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė, pažymi, kad kol kas pristatytas Vilniaus miesto biudžeto projektas yra pradinis dokumentas.

„Miesto biudžetas yra skirtas visų sostinės gyventojų gerovei užtikrinti. Tad visi miestiečiai gali teikti savo pastabas ir siūlymus, kaip būtų galima biudžetą koreguoti. Biudžeto projektas šiuo metu dar bus svarstomas komitetuose, o galutinis jo variantas bus tvirtinamas Vilniaus miesto taryboje vasario pradžioje. Įprasta, kad po svarstymo patvirtintas biudžetas būna didesnis už pateiktąjį planavimo stadijoje“, – pažymi L.Koriznienė.

Susipažinti su Vilniaus miesto savivaldybės 2022 m. biudžeto projektu galima čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai