Plačiau skaitykite: Lijundra Vilniaus šaligatvius pavertė itin pavojingais: pilasi eismo įvykiai ir traumos, situacija blogėja
Iškvietimų bumas – staiga
Kaip 15min pasakojo į RVUL pacientą atgabenusi paramedikė, pats darbymetis prasidėjo maždaug 8 valandą ryto, kai daugybė vilniečių vyko į darbus.
„Mes pradėjome dirbti nuo 7, tada tikrai buvo santykinai ramu. Viskas įvyko labai staiga – maždaug nuo 8 valandos ryto, kuomet pasipylė iškvietimai vienas po kito, dauguma – traumos. Mes ir patys vos paeiname, štai, ką tik vos nenučiuožėme trise su ligoniu“, – pasakojo paramedikė Danguolė.
Jos vertinimu, negalima teigti, kad daugiausia krenta vyresniojo amžiaus žmonės, kaip tik atvirkščiai – šį rytą teko gabenti nemažai jaunų pacientų, kurie, neapskaičiavę jėgų ar paskubėję, įsitaiso rimtų traumų, susitrenkia galvas.
Pasak paramedikės, daugiausiai šį rytą teko skubėti į viešas vietas – stoteles, įkalnes.
Slydo netoli savivaldybės
Skubiosios pagalbos skyriuje Lazdynuose savo eilės laukianti Marija pasakojo pamačiusi, kad bus problemų, kai vos peržengė namų slenkstį – kiemo šaligatviai buvo itin slidūs, todėl abu su vyru stengėsi judėti labai atsargiai, o vairuoti nepaprastai atidžiai.
Tačiau tai nepadėjo – prie pat darbovietės Konstitucijos prospekte moteris paslydo ir itin smarkiai krito.
„Griuvau vos per metrą nuo savo darbo. Dėjau koją ant visiškai nedidelio nuolydžio ir paslydau tik išlindusi iš mašinos.
Kadangi prie vyro išsitėškiau, tai padėjo man įsėsti atgal ir važiavome tiesiai į ligoninę. Dabar nei rankos negaliu sulenkti, nei kojos ištiesti“, – pasakojo moteris.
Ji sakė, kad laukti teko neilgai – medikai dirba itin operatyviai, o atvykę pacientai registruojami pakankamai greitai. Daugiausiai problemų vykstant į ligoninę teko patirti jos apylinkėse ieškant, kur prisiparkuoti automobilį.
Griuvo namo kieme
Kaip 15min pasakojo taip pat savo eilės laukianti senjorė Natalija, ją bėda ištiko daugiabučio kieme, mat moters niekas nebuvo įspėjęs apie plikledį.
„Susiruošiau ryte į parduotuvę, visada iš ryto nueinu. Atidariau duris, dar laiptai kažkaip buvo neslidūs, tačiau vos paėjau kelis žingsnius ir nugriuvau, čia pat – ant šaligatvio.
Pas mus kiemuose retai kada barsto, tai kaimynė mane vis įspėja, nueina už mane į parduotuvę, o dabar va – nespėjo. Stipriai susitrenkiau galvą, skauda ranką“, – skundėsi moteris.
Ji pasakojo, kad greitąją pagalbą jai iškvietė kaimynai, ir labai dėkojo medikams už atidų rūpestį.
Dauguma plikledžio aukų keiksnoja gatvių ir šaligatvių prižiūrėtojus – esą jau vakar vakare buvo pagrindo įtarti, kad ryte susidarys tokia ekstremali padėtis ir į tai turėjo būti atsižvelgta organizuojant darbus.
Savivaldybė klaidų nemato
Tačiau savivaldybės specialistai beda pirštu į oro sąlygas – Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius nesutiko su mestais kaltinimais, kad sostinės gatvės iš ryto nebuvo barstomos.
„Ši prognozuojama lijundra buvo matoma, kad tikrai vyks jau vakar dienos metu. Todėl mes su savivaldybės pareigūnais susirinkome, susidėliojome visus veiksmus. Vakare buvo atliktas prevencinis barstymas, ryte buvo barstoma druska, taip pat ir skaldele. Ryto metu situacija buvo kiek geresnė, tačiau vėliau pradėjo šalti ir situacija vėl pablogėjo. Visos įmonės tikrai dirba ir nesustos, kol situacija nepasibaigs“, – tikino savivaldybės atstovas.
G.Runovičius pabrėžė, kad sostinės šaligatviai nėra nebarstyti – jie tampa pakartotinai slidūs.
„Aš labiau norėčiau akcentuoti ne tai, kad nespėjama, bet tai, kad probleminės vietos yra kartojamos naujai – situacija blogėja arba negerėja, todėl kartojami tie patys maršrutai, todėl naudojama skaldelė ir druskos mišinys“, – tvirtino Miesto aplinkos skyriaus vedėjas.
Barsto ne visų poliklinikų teritorijas
Žurnalistams pasiteiravus, dėl ko į kai kurias poliklinikas atvykę vilniečiai slidinėjo tiesiog jų teritorijoje, G.Runovičius paaiškino, kad yra teritorijų, kurias prižiūri savivaldybė, yra, kur turėtų prižiūrėti pačios įstaigos.
„Šeškinės poliklinika, pavyzdžiui, prižiūri pati savo teritoriją, o savivaldybė tik prieigas“, – pridūrė jis.
Paprašytas išskirti, kokios šiuo metu didžiausios probleminės vietos, jis įvardijo įkalnes, betoninius paviršius.
Pilasi eismo įvykiai ir traumos
Eismo sąlygas antradienį sunkinant lijundrai, Vilniaus apskrityje užregistruota pusantro šimto įvairių eismo įvykių, dėl traumų į ligoninę kreipėsi pusšimtis žmonių.
„Nuo ketvirtos valandos ryto iki dešimtos užregistruota apie 150 pranešimų apie įvykius, susijusius su eismo saugumu“, – BNS sakė Vilniaus apskrities policijos atstovė Loreta Kairienė.
Į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę nuo aštuntos iki dešimtos valandos ryto jau kreipėsi 53 traumas patyrę pacientai.
„Tai yra maždaug pusė mūsų paros vidurkio. Paprastai apie 100 kreipiasi per parą, o dabar jau kreipėsi 53 per dvi valandas“, – BNS antradienį ryte informavo ligoninės atstovė Dalia Smagurauskaitė.