Rugsėjo 1-oji šiemet bus kitokia – be didelių iškilmių, į dvyliktokų rankas įsikibusių pirmokėlių ir kitų šiai progai taip įprastų dalykų. Viskas dėl pandemijos, verčiančios mokslo metus pradėti laikantis griežtų saugos reikalavimų.
Matuoti temperatūrą neprivaloma
Vienas iš jų buvo mokinių temperatūros matavimas. Vis dėlto šį reikalavimą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė atšaukusi – švietimo įstaigoms nebeliko įpareigojimo prie įėjimo tikrinti karščiuojančių (37,3 °C ir daugiau), ūmiomis viršutinėmis kvėpavimo ligomis sergančių ir kitų užkrečiamųjų ligų požymius (pvz., sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) turinčių žmonių temperatūrą.
„Toks operacijų vadovo sprendimas priimtas ministerijai atsižvelgus į ugdymo įstaigų prašymą. Jos prašė ministerijos leisti nebetikrinti temperatūros, nes dėl didelių lankytojų srautų visiems ateinantiems matuoti temperatūrą būtų sudėtinga.
Nauja tvarka galioja visoms ugdymo procesą organizuojančioms įstaigoms – pradinį, pagrindinį, vidurinį ugdymą, taip pat aukštąjį mokslą, profesinį mokymą ir neformalųjį suaugusiųjų švietimą vykdančioms švietimo ir mokslo institucijoms. Visgi ministerija pabrėžia, kad karščiuojant ar prastai jaučiantis į darželius, mokyklas, universitetus bei kitas ugdymo įstaigas nereikėtų eiti“, – pranešime spaudai rašė SAM.
Jutiklį įsirengė
Vilniaus licėjus nusprendė, kad vis dėlto temperatūrą jie matuos. Bendrovės „Telia“ ir „Altas IT“ mokykloje įrengė išmanius temperatūros matuoklius, taip tikimasi sumažinti COVID-19 ir kitų sezoninių virusų plitimo riziką ne tik mokyklose, bet ir daug darbuotojų turinčiose organizacijose.
„Norime, kad mokiniams ir darbuotojams licėjuje būtų užtikrintos visapusiškai geros darbo sąlygos. Mums svarbu, kad mokiniai įgytų ne tik kokybišką išsilavinimą, bet ir kasdien jaustųsi saugūs. Įdiegdami modernias prevencines priemones, investuojame į licėjaus bendruomenės sveikatą bei gerovę“, – prieš kelias dienas platintame pranešime spaudai buvo cituotas Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.
Bekontaktis kūno temperatūros matavimas kaip prevencinė priemonė veiksminga ne tik COVID-19 pandemijos metu, tai kasmet tampa aktualu prasidėjus gripo sezonui.
Žalia arba raudona
„Kentix SmartXcan“ temperatūros jutiklis yra visiškai bekontaktis ir nereikalaujantis žmogiškųjų išteklių. 0,3 °C tikslumo matavimo rezultatas pateikiamas vos per 1 sekundę. Labai aiškiai suprantama šviesos diodų juosta parodo rezultatą žalios arba raudonos spalvos indikatoriumi bei pasigirsta atitinkamas garso signalas.
Jutiklis yra kompaktiškas ir lengvai montuojamas, o tipinė sistemos įrengimo kaina vienoje įstaigoje siekia iki 1000 Eur. Per valandą šiuo jutikliu temperatūrą galima pamatuoti apie 700 žmonių.
Licėjuje šalia jutiklio yra aprašas, kaip juo naudotis: matavimosi metu nedėvėti akinių, pažiūrėti į jutiklį, tuo metu atstumas tarp jo ir akies privalo būti 10–30 cm, tada reikia palaukti, kol užsidegs žalia arba raudona šviesa. Jeigu užsidega žalia, galima tiesiog eiti toliau, temperatūros neturite, jeigu raudona – primygtinai reikalaujama kreiptis į licėjaus sveikatos priežiūros specialistę.