12 prekybos kioskų, kuriuose būdavo pardavinėjami įvairūs suvenyrai, iš Pilies gatvės pradžios dingo naktį iš pirmadienį į antradienį. Trys pastatyti toje pačioje Pilies gatvėje šalia Sirvydo skvero, kiti devyni – prie Aušros vartų.
Bijo būti iškeldinti dar kartą
Prekeiviai sutinka, kad apie tai, jog juos norima iškraustyti, Vilniaus savivaldybė buvo informavusi jau prieš kelis mėnesius, apie tai daug diskutuota. Tačiau nei sekmadienį, nei pirmadienį jokio įspėjimo nei pardavėjai, nei individualių įmonių savininkai negavo.
„Nieko nesulaukėme. Gražiai daiktai sudėti, viskas pervežta. Šokas, kad tokioje laisvoje Lietuvoje gyvename. Galvoju – artėja rinkimai, ar beverta į juos eiti ir už kažką balsuoti. Į jokį mūsų šauksmą niekas neatsiliepė“, – piktinosi kelias prekybos vietas valdanti moteris, nepanorusi skelbti savo pavardės.
Jos teigimu, prekybininkai yra kreipęsi į Kultūros paveldo departamentą (KPD) prašydami paaiškinimo, ar nekils sunkumų, jeigu suvenyrų kioskai bus pastatyti prie gynybinės Vilniaus sienos ir Aušros vartų šventovės. Juk esą tai irgi saugoma teritorija. Tačiau atsakymo jie tvirtina neturintys. „Juk vienas iš pretekstų mus iškeldinti iš Pilies gatvės pradžios buvo tas, kad užstojame architektūrinius paminklus. Tai čia juk irgi paveldas“, – svarstė moteris.
Prekybininkai tvirtina norintys kokių nors garantijų, kiek laiko jie galės prekiauti šalia Aušros vartų, nes KPD kol kas nepalaimino ketinimų prekybininkus įkurdinti šioje vietoje. Tad nespėjus nė kojų apšilti gali tekti vėl kraustytis kur nors kitur. Tačiau jokių garantijų niekas neskuba jiems teikti.
Neatsidaro durys
Individualios įmonės savininkė Danguolė Mickuvienė taip pat antrino kolegei – esą neįtikėtina, kad tiesiog vidury nakties buvo atvažiuota ir iškelti kioskai. Be to, naujoje vietoje jie sustatyti taip, kad prekeiviai tik kraipė galvas svarstydami, kaip teks atsidaryti duris, išdėstyti prekes ar pagelbėti kolegoms suvenyrus prižiūrėti, kai kuris nors pardavėjas eis į tualetą. Anot D.Mickuvienės, paklausę savivaldybės atstovų, ar nebuvo galima kioskų sustatyti tvarkingai, jie išgirdo, kad tą turi daryti patys.
Trys kioskai atsidūrė šalia vietos, kur pardavinėjami paveikslai. |
„Mano individuali įmonė turėjo leidimą prekiauti iki spalio 1 d. Pilies g. pradžioje. Rugsėjo 12 dieną buvau pas Senamiesčio seniūną, sakė – stovėkite iki spalio 1 dienos. Nes nuo tos dienos aš buvau pasiruošusi savo noru išsikraustyti, tereikėjo man parodyti vietą. Tai man buvo atsakyta, kad kur nuvažiuosime, ten galime ir stovėti. Tai ramiai ir prekiavome. O šįryt sulaukiau skambučio, kad jau išvežta viskas“, – apie keistą tvarką kraustantis prie Aušros vartų kalbėjo D.Mickuvienė.
Prekeiviai abejoja ir vietos šalia Aušros vartų patrauklumu, nes esą čia anksčiau suvenyrus pardavinėję jų kolegos skundėsi, kad vasarą šioje vietoje labai karšta, saulė spigina į sieną, o žiemą visiškai nėra žmonių.
Iš 12 kioskų trys buvo perkelti šalia paveikslus pardavinėjančių prekeivių, kurie taip pat nepatenkinti naujaisiais kaimynais. Esą tokiu būdu gerokai sumažės paveikslų pardavėjų teritorija, nors už ją yra sumokėta.
Savivaldybė: niekas nieko neturėjo įspėti
Vilniaus savivaldybė situaciją aiškina kiek kitaip. Esą prekybos leidimai daugumai šių prekybininkų jau yra pasibaigę, be to, Pilies gatvėje buvę 12 kioskų vadinti prekybos vietomis, tad norint iškraustyti kioskus niekas nieko neprivalėjo informuoti.
Jie užstojo gražiausios ir seniausios miesto gatvės vaizdus. Šiandien iškėlėme juos į kitą gausiai turistų lankomą vietą, prie Aušros vartų ir Daukšos gatvių sankryžos, – sakė V.Grinius.
„Po kelis mėnesius trukusių derybų, reaguojant į Kultūros paveldo departamento, Vilniaus arkivyskupijos kurijos, Vidaus reikalų ministerijos, gyventojų, patalpų savininkų skundus ir prašymus, nuspręsta Pilies gatvėje esančius prekybos įrenginius perkelti į aikštelę esančią netoli Aušros vartų (Aušros Vartų g. – Daukšos g. sankryžoje)“, – tvirtinama Vilniaus savivaldybės išplatintame pranešime spaudai.
Savivaldybė tvirtina, kad su prekybos įrenginius Pilies gatvėje eksploatavusiais prekybininkais kelis mėnesius derėtasi, tartasi siekiant surasti naują prekybos tautodailės gaminiais vietą sostinėje. Ieškant kompromiso, siūlytos įvairios vietos, pavyzdžiui, Tymo turgus. Esą patvirtinus naują prekybos tautodailės gaminiais schemą, nuspręsta perkelti į turistų ypač lankomą Senamiesčio gatvę – Aušros vartų.
„Sutvarkius Pilies ir Šventaragio gatvių sankryžą, įrengus modernius dviračių stovus imtasi svarstyti prekybos įrenginių iškėlimą. Jie užstojo gražiausios ir seniausios miesto gatvės vaizdus. Derėjomės ir ieškojome visiems tinkamo varianto. Šiandien iškėlėme juos į kitą gausiai turistų lankomą vietą, prie Aušros vartų ir Daukšos gatvių sankryžos“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktorius Vytautas Grinius.
Anot jo, daugelio prekybininkų leidimai prekiauti jau yra pasibaigę., vis dėlto nė vienas iš jų nesutiko nutraukti savo veiklos ir vykdyti teisėto Vilniaus miesto savivaldybės reikalavimo perkelti savo prekybos įrenginius į kitas jiems siūlomas vietas. V.Grinius tikino, jog prekybininkai taip pat žinojo, kad teisė prekiauti Pilies gatvėje jiems yra suteikta laikinai ir bet kuriuo metu gali būti panaikinta.