2014 12 18

Vilniaus policija nustebino Europą: pareigūnai įvykius fiksuoja planšetiniais kompiuteriais

Sostinės policija pirmoji Europoje apsiginklavo planšetėmis. Buvo sukurta moderni kompiuterinė sistema, kuri leidžia pareigūnams greičiau pranešti apie nusikaltimus, užfiksuoti pažeidimus. Tai sumažins popierizmo, todėl policija galės daugiau laiko skirti bendravimui su gyventojais.
Policijos pareigūnų darba lengvina planšetiniai kompiuteriai
Policijos pareigūnų darba lengvina planšetiniai kompiuteriai. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Įsivaizduokite situaciją. Jūsų gyvenamajame rajone dirbantis policijos pareigūnas eina į susitikimą su saugios kaimynystės bendruomene – turės papasakoti žmonėms apie saugumo kriminogeninę situaciją jų gatvėje. Tačiau pamato, kad ant šaligatvio palikti penki automobiliai. 

Pareigūnas turėtų užsirašyti visų šitų transporto priemonių numerius, o grįžęs iš susitikimo su gyventojais pildyti protokolą. Tik tada administracinės teisės pažeidimas būtų įtrauktas į įvykių registrą. 

Tačiau situacija pasikeitė.

Vilniaus miesto viešoji policija gavo 170 planšečių, kurios yra prijungtos prie virtualios informacinės sistemos, todėl dabar pareigūnai ne vietoje paliktus automobilius gali tiesiog nufotografuoti, o nuotrauka, tiksli įvykio vieta ir laikas automatiškai patalpinami registre.

 Mūsų tikslas buvo sumažinti administracinio darbo krūvius, kad pareigūnai galėtų kuo daugiau laiko skirti bendravimui su žmonėmis, – pasakojo M.Naruševičius.

„Mūsų tikslas buvo sumažinti administracinio darbo krūvius, kad pareigūnai galėtų kuo daugiau laiko skirti bendravimui su žmonėmis. Manau, kad dabar gyventojai gatvėse pamatys daugiau policijos“, – pasakojo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Marius Naruševičius. Šis pareigūnas buvo vienas iš idėjos autorių. 

Dviejų nuovadų idėja

Kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare, daug policijos registrų buvo perkelti į virtualią erdvę: įvykių, ieškomų asmenų, daiktų, transporto priemonių ir kt. Pareigūnai atsikratė popierių ir savo darbą perkėlė į kompiuterius.

„Matėme, kad policijos darbas vis labiau skaitmenizuojamas, tačiau viena sritis taip ir liko nepaliesta modernizacijos. Tai yra nusikaltimų ir teisės pažeidimų prevencija“, – pasakojo pareigūnas M.Naruševičius.

Tai svarbi viešosios policijos darbo dalis: bendravimas su žmonėmis, saugios kaimynystės bendrijomis, aktyviais piliečiais, policijos rėmėjais. Pareigūnai dalį darbo laiko privalo skirti bendravimui su visuomene, nes tai padeda užkirsti kelią nusikaltimams ir didina saugumą.

„Prevencinę veiklą yra labai sunku kaip nors apskaičiuoti ar taikyti kokius nors kriterijus. Pavyzdžiui, apylinkės inspektoriui paskambina susirūpinęs gyventojas, kuriam reikia konsultacijos. Pareigūnas pakalba su žmogumi, išklauso, pataria, tačiau tokia veikla nėra niekaip įvertinama ir analizuojama“, – aiškino M.Naruševičius.

Po tokių susitikimų pareigūnai turėdavo pildyti popierines ataskaitas, kurias dėdavo į segtuvus, o metų pabaigoje vėl perskaitydavo, išanalizuodavo ir apibendrindavo.  

Popierių pildymas surydavo daug viešosios policijos pareigūnų laiko. Todėl 2007 metais kilo idėja sukurti skaitmeninę sistemą, kuri palengvintų šį darbą. Tai sugalvojo tuometinis Viršuliškių nuovados viršininkas M.Naruševičius ir jo kolega iš Lazdynų nuovados Andžejus Stasevičius. 

2007 metais kilo idėja sukurti skaitmeninę sistemą, kuri palengvintų šitą darbą. Tai sugalvojo tuometinis Viršuliškių nuovados viršininkas M.Naruševičius ir jo kolega iš Lazdynų nuovados Andžejus Stasevičius. 

Buvo sukurta vidinė sistema, kažkuo primenanti programą „Exel“, kurioje nuovadų pareigūnai galėjo fiksuoti darbą su visuomene ir pildyti ne popierines, bet skaitmenines ataskaitas.

„Tuo metu į mūsų komisariatą atėjo daug jaunų pareigūnų, todėl viskas buvo labai lengva. Jie ir patys norėjo naujovių ir mažiau popierių“, – pasakojo M.Naruševičius.

Dviejų nuovadų idėja pasiteisino, todėl buvo priimtas sprendimas įdiegti tokią sistemą, kuri apjungtų visos sostinės viešosios policijos prevencijos darbą.

Padeda ieškoti liudininkų

Pareigūnas M.Naruševičius parodė, kaip atrodo naujoji sistema. Tai lyg policijos socialinis tinklas, kuriame kiekvienas pareigūnas turi savo profilį. Kalendoriuje policininkai gali planuoti savo veiklą, tikslus, žymėti atliktus darbus, pildyti nesudėtingas ataskaitas, o sistema pati išanalizuoja situaciją ir rezultatus.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Policijos pareigūnų darba lengvina planšetiniai kompiuteriai
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Policijos pareigūnų darbą lengvina planšetiniai kompiuteriai

Be to, naujoji informacinė sistema sąveikauja su daugybe jau egzistuojančių teisėsaugos registrų – pasiima duomenis apie nusikaltimus ir kitokius teisės aktų pažeidimus, todėl padeda greitai suprasti kriminogeninę situaciją.

„Tai padeda išvengti pasikartojimų ir užkirsti kelią galimiems nusikaltimams“, – aiškino M.Naruševičius.

Tarkime, ryte atėjęs į darbą Viršuliškių nuovados viršininkas savo profilyje gali matyti visus įvykius, kurie per parą nutiko būtent jo seniūnijoje – nuo vagysčių iki dingusių žmonių. Įvertinęs situaciją, sistemoje gali paskirstyti užduotis kitiems pareigūnams.

Pavyzdžiui, sistema sąveikauja su ieškomų asmenų registru, todėl dabar pareigūnai iškart sužino, kad jų teritorijos gyventojas yra ieškomas. „Anksčiau tokių dalykų nuovadų pareigūnai nesužinodavo, kol negaudavo oficialaus dokumento, kad reikia kažką patikrinti. Dabar viskas vyksta daug greičiau“, – aiškino M.Naruševičius.

Naujoji sistema palengvino ir liudytojų paiešką – pareigūnai gali pažymėti, kurioje vietoje įvykdytas nusikaltimas ir per portalą epolicija.lt išsiuntinėti užklausą aplink gyvenantiems žmonėmis.

Naujoji sistema palengvino ir liudytojų paiešką – pareigūnai gali pažymėti, kurioje vietoje įvykdytas nusikaltimas ir per portalą epolicija.lt išsiuntinėti užklausą aplink gyvenantiems žmonėmis. Portale registruoti vartotojai gauna žinutę, kad jų gyvenamajame rajone buvo įvykdytas nusikaltimas.

Kitas pavyzdys. Bendraudami su saugios kaimynystės bendrijoms nuovadų pareigūnai turi pateikti informaciją apie kriminogeninę situaciją toje teritorijoje. Anksčiau prieš susitikimą su žmonėmis policininkai turėdavo nagrinėti įvykių suvestines. Dabar – sudarius saugios kaimynystės sutartį, sistema automatiškai apibrėžia teritoriją aplink konkretų namą ir per kelias akimirkas pateikia įvykių suvestinę.

Be to, net patys pokalbiai su gyventojais automatiškai žymimi sistemoje, todėl policijos vadovai mato, ką veikia pareigūnai, kokių tikslų siekia ir kokie yra rezultatai.

Greičiau praneš apie smurtą šeimose

Idėjos autorius M.Naruševičius sako, kad naujoji sistema taip pat padidino socialinės rizikos grupės asmenų, įtariamųjų, iš kalėjimų paleistų žmonių kontrolę.

Vilniaus AVPK nuotr./Šiuo metu apie 170 sostinės pareigūnų naudojasi planšetėmis.
Vilniaus AVPK nuotr./Šiuo metu apie 170 sostinės pareigūnų naudojasi planšetėmis.

Tarkime, pareigūnai naktį tikrina, ar iš įkalinimo įstaigos paleistas žmogus yra namuose. Neradę, patruliai turėdavo grįžti į nuovadą, surašyti protokolą ir išsiųsti pranešimą probacijos įstaigai.

Dabar tai bus galima daryti stovint prie žmogaus būsto durų – paspaudus kelis mygtukus planšetėje automatiškai išsiunčiamas pranešimas susijusioms institucijoms ir užregistruojamas įvykis.

Kita situacija – įtariama, kad žmogus įvykdė nusikaltimą, todėl jo atžvilgiu pradedamas ikiteisminis tyrimas. Kol pareigūnai aiškinasi aplinkybes, įtariamasis turi nuolat registruotis policijos įstaigoje. 

Anksčiau reikėdavo pildyti popierius, o jeigu žmogus pažeidžia taisykles ir laiku nepasižymi – siunčiamas popierinis pranešimas teismui. Dabar informacinė sistema per 15 minučių automatiškai išsiunčia elektroninį laišką teisėjui, kuris skyrė kardomąją priemonę.

Dabar pareigūnai apie smurtą šeimose praneša elektroniniu būdu – užpildo nesudėtingą formą delninuke ir paramos centrai iškart gauna informaciją apie nusikaltimą.

Kita situacija – pareigūnai yra iškviečiami į butą, kuriame vyras smurtavo prieš žmoną. Policija turi ne tik užtikrinti aukos apsaugą, bet ir informuoti paramos centrus. Dabar pareigūnai tai daro elektroniniu būdu – užpildo nesudėtingą formą delninuke ir paramos centrai iškart gauna informaciją apie nusikaltimą.

Nuliūdino estus

Naujoji sistema buvo įdiegta šiemet, o iki rugsėjo mėnesio sostinės nuovadų inspektoriai turėjo sukelti popierinius duomenis į virtualią erdvę. Pareigūnas M.Naruševičius sako, kad tikrieji rezultatai bus matomi kitąmet, nes bus galima atlikti palyginimus.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Šiuolaikinės policijos pajėgų valdymo sistemos pristatymas.
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Šiuolaikinės policijos pajėgų valdymo sistemos pristatymas.

Tačiau jau dabar aišku, kad projektas yra sėkmingas ir planuojama, kad idėja bus įgyvendinta visoje Lietuvoje.

„Kai savo idėją pristatėme Policijos departamente, sulaukėme vadovybės palaikymo. Prie sistemos planuojama prijungti visos Lietuvos viešosios policijos padalinius. Kai darėme pristatymus Kaune ir Klaipėdoje, tai kolegos klausė, kada jie galės prisijungti prie sistemos“, – pasakojo sostinės Viešosios tvarko valdybos viršininkas Vytautas Grašys.

Pareigūnas pasakojo, kad idėja buvo gerai įvertinta visoje Europoje. Tai pirmas toks projektas Senajame žemyne.

„Neseniai pas mus lankėsi kolegos iš Estijos. Mes su jais draugiškai konkuruojame dėl to, kurie pirmieji įsidiegs kokias nors naujoves. Tai estai buvo labai nusivylę, kad mes pirmieji tai sugalvojome“, – juokavo viršininkas V.Grašys.

Neseniai pas mus lankėsi kolegos iš Estijos. Mes su jais draugiškai konkuruojame dėl to, kurie pirmieji įsidiegs kokias nors naujoves. Tai estai buvo labai nusivylę, kad mes pirmieji tai sugalvojome, – juokavo V.Grašys.

Skaičiai ir faktai

* Idėja sukurti virtualią viešosios policijos sistemą kilo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viršuliškių ir Lazdynų nuovadų pareigūnams;

* Projektą finansavo Europos Komisija;

* Sistema buvo kuriama apie ketverius metus;

* Šiuo metu Vilniaus miesto policijos pareigūnams išdalinta 170 delninukų;

* Kol kas planšetes naudoja apylinkių inspektoriai ir pareigūnai, dirbantys su nepilnamečiais;

* Planuojama, kad per artimiausius metus prie informacinės sistemos bus prijungti visos Lietuvos policijos komisariatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis