Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas bei Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga pasiūlė Seimui papildyti Vidaus tarnybos statuto projektą pataisomis, kuriose būtų numatytas priedas už darbą sostinės policijos padalinyje. Įgyvendinus tokį siūlymą, už tarnybą vidaus reikalų įstaigoje, kurios veiklos teritorija siejasi su Vilniaus miesto savivaldybės teritorija, pareigūnams būtų skiriamas 15 procentų priedas.
Statistika rodo, kad sostinės pareigūnams neretai tenka net iki dešimt kartų didesnis krūvis.
Statistika rodo, kad sostinės pareigūnams neretai tenka net iki dešimt kartų didesnis krūvis. Tai susiję su daugeliu aplinkybių: didesnis gyventojų skaičius, didelis jų tankis, didelis atvykstančių į šalį užsieniečių srautas, visuomeninių renginių skaičius bei jų specifiškumas ir kt.
Londono policininkams – 60 proc. algos siekiantys priedai
Toks specialus sostinės pareigūnų statusas Europoje nėra naujiena: daugelis šalių jį taiko.
Pavyzdžiui, kaip sakė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas, Londono policijos pareigūnai gauna 60 procentų priedą prie atlyginimo.
„Nežinau, kaip yra dabar, bet man ten lankantis prieš šešerius – septynerius metus, tikrai taip buvo. Kodėl sostinės pareigūnai turi gauti tiek pat, kiek apskrityje dirbantys pareigūnai“, – sakė K. Lančinskas. Kai kuriose šalyse pasirinktas ir kitoks būdas: sostinės policininkams suteikta aukštesnė kategorija, negu dirbantiems kitur.
Kaip vieną iš priežasčių, kodėl sostinės pareigūnams turi būti suteiktas specialus statusas, Vilniaus policijos vadovas įvardijo tą faktą, kad sostinės policijai didelę konkurenciją sudaro kitos institucijos.
„Mes esame tarsi kalvė. Geriausi pareigūnai išeina kitur, nes ten atlyginimai yra nepalyginamai aukštesni“, – kalbėjo K. Lančinskas. Iš tikrųjų, net patyrusio pareigūno, užimančio gan aukštas pareigas, atlyginimas negali konkuruoti su pareigūno iš, pavyzdžiui, Finansinių nusikaltimų tyrimo ar Specialiųjų tyrimų tarnybų pareigūnų atlyginimais.
Pareigūnai iš rajonų į Vilnių nesikelia
Nepavyksta žmonių prisikviesti ir iš rajonų – palyginus su jais, Vilniuje pragyvenimo lygis yra gerokai didesnis. Kam žmogus turi keltis iš kokių Kaišiadorių, jei Vilniuje jis gaus tiek pat, o išlaidos ženkliai išaugs. „Vienareikšmiškai sakau: reikia specialaus sostinės statuso“, – pabrėžė K. Lančinskas.
Generalinis komisaras Saulius Skvernelis šiuo klausimu santūresnis. „Šį klausimą reikia gerai apsvarstyti. Juk ką pasakys kiti, kai sostinės pareigūnai, dirbdami tą patį darbą, gaus kažkokius priedus. Gal reikia eiti per kitus aspektus: pavyzdžiui, per aukštesnes kategorijas“, – sakė generalinis komisaras.
Kitose šalyse sostinių policininkai uždirba daugiau
„Prieš pora metų Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga kartu su Vilniaus apskrities policijos komisariatu atliko nedidelį tyrimą dėl kitų šalių sostinių policijos pareigūnų išskyrimo. Kaip pavyzdį norėčiau paminėti, kad Rygos miesto policija turi aukštesnį statusą negu kitų Latvijos regionų policijos įstaigos ir sostinės policininkai turi šiek tiek didesnius atlyginimus nei kitų keturių rajonų policininkai. Helsinkio policija (Suomija) neturi sostinės policijos statuso, tačiau teisės aktuose yra įtvirtinta norma, kad Helsinkio policijos pareigūnai gauna atlyginimą, kuris yra maždaug 180 eurų didesnis nei kitų regionų policijos pareigūnų, – sakė Vytautas Lamauskas, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas.Kaip matome, mūsų kaimynai šį klausimą sprendžia įvairiais būdais ir kiekvieni jų akcentuoja, kad sostinėje dirbantys pareigūnai susiduria su intensyvesniu darbu, didesniais krūviais bei brangesniu pragyvenimu, – sakė V.Lamauskas.
Anot jo, taip yra todėl, kad skiriasi pragyvenimo lygis. Pragyvenimo išlaidos Helsinkyje yra didesnės negu kituose šalies miestuose. Estijoje nuo 2008 metų Šiaurės prefektūros (Talinas) pareigūnai gauna nedidelį regioninį mokestį – neviršijantį 63 eurų – dėl didesnio darbo krūvio. Šioje prefektūroje nusikaltimų registruojama apytikriai 50 procentų daugiau lyginant su kita Estijos dalimi. Taip pat šioje prefektūroje didesnės pragyvenimo išlaidos.
„Kaip matome, mūsų kaimynai šį klausimą sprendžia įvairiais būdais ir kiekvieni jų akcentuoja, kad sostinėje dirbantys pareigūnai susiduria su intensyvesniu darbu, didesniais krūviais bei brangesniu pragyvenimu", – sakė jis.
„Negalime nekalbėti apie sostinės pareigūnų darbo ypatumus ir apie atitinkamą kompensacinį mechanizmą. Sostinės pareigūnams šis statusas reikalingas ne kaip išskirtinumas, bet kaip būtinybė“, – įsitikinęs V.Lamauskas.
Viltis deda į L.Graužinienę
Neseniai įvykusio Vilniaus apskrities VPK metinio ataskaitinio susirinkimo metu apie Vilniaus pareigūnų statusą prabilo renginyje dalyvavusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.
Tai svarbu todėl, kad iki šiol politikai į tokius pasiūlymus geriausiu atveju modavo ranka, nors, kaip minėta, apie tai kalbama nebe pirmus metus. L. Graužinienė teigė apie sostinės statusą girdėjusi. Ji paragino pareigūnus teikti savo siūlymus. „Prašau kreiptis į mane, į mano tarnybą, pateikti savo pasiūlymus“, – baigdama savo kalbą sakė Seimo pirmininkė ir patikino, kad tie pasiūlymai nebus užmiršti.