2014 03 13

Vilniaus savivaldybės ir tėvų konfliktas – dėl priešmokyklinukų perkėlimo į mokyklas

Rudenį apie 500 šešiamečių iš Vilniaus vaikų darželių bus priversti kraustytis į kaimynines mokyklas, kur ketinama įsteigti priešmokyklinio ugdymo grupes. Iš viso bus 28 naujos grupės. Jų vietas darželiuose užims jaunesni vaikai. Tačiau dalis tėvų permainomis nepatenkinti – jie nenori savo atžalų iš darželių kraustyti į mokyklas, kurių vėliau vaikai nelankys.
Viršuliškių mokykloje įsteigtas grupes lankys 47 4-5 metų vaikai
Darželis Viršuliškių mokykloje / Vilniaus m. saviv. nuotr.

Dvi grupės priešmokyklinukų iš lopšelio-darželio „Rytas“ nuo rugsėjo 1-osios kraustysis į Vilniaus Sausio 13-osios mokyklą, į Karaliaus Mindaugo pagrindinę mokyklą – po grupę iš darželių „Pagrandukas“, „Šnekutis“ ir „Mažylis“, trys – iš darželio „Medynėlis“ į „Ryto“ progimnaziją, į Naujininkų mokyklą – dvi iš lopšelio-darželio „Želmenėliai“. Ir taip toliau.

Mokyklų klases perdarys

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gintaras Alfonsas Petronis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gintaras Alfonsas Petronis

Per 500 šešiamečių nuo rugsėjo jau eis ne į sau įprastus darželius, o į Vilniaus mokyklas, kuriose prieš tai žadama jiems sudaryti sąlygas žaisti, valgyti, miegoti.

Taip žada Vilniaus savivaldybės atstovai. Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus Gintaro Alfonso Petronio teigimu, jau šį mėnesį mokykloms bus skirta lėšų infrastruktūrai parengti – mokyklose atsiras miegamieji vaikams, atskiri žaidimų kambariai, aikštelės lauke. Kai kur – net atskiri įėjimai, kad priešmokyklinukai nesusidurtų su vyresniais vaikais.

„Dalis mokyklų darbą buvo pradėjusios praėjusią vasarą, kadangi jau ruošėmės tam žingsniui. Patalpos kai kuriose mokyklose jau parengtos, laukia vaikų. Kitur realiai darbai bus pradėti tik tuomet, kai baigsis pamokos – nuo birželio. Bet kadangi darbų apimtys nedidelės, visiškai nesudėtinga susitvarkyti per vasarą“, – tikino G.A.Petronis.

Anot departamento direktoriaus, Vilnius jau išbandė naująją sistemą – pernai priešmokyklinukai persikraustė į Baltupių ir Viršuliškių mokyklas. „Skundų iš tėvų dėl tų mokyklų neturime“, – užtikrino G.A.Petronis.

Miegui sąlygas sudarys

Patalpos kai kuriose mokyklose jau parengtos, laukia vaikų. Kitur realiai darbai bus pradėti tik tuomet, kai baigsis pamokos – nuo birželio. Bet kadangi darbų apimtys nedidelės, visiškai nesudėtinga susitvarkyti per vasarą, – tikino G.A.Petronis.

Esą ir miegoti vaikams tikrai sudaromos visos sąlygos, priešmokyklinukai įkurdinami pradinių klasių kaimynystėje, kur pamokos baigiasi 13 val. Tad skambučiai nebeskamba, kai mažieji turėtų miegoti. Be to, anot G.A.Petronio, per pietus miega labai maža priešmokyklinukų dalis, tad ši problema nėra itin aktuali.

Į mokyklas, kurios turi laisvų patalpų, bus perkeliami visi vaikai iš numatyto darželio, lankysiantys priešmokyklines grupes.

„Dėl šios priežasties į mokyklas ne visada perkeliami bus vaikai iš greta esančio darželio. Nes jame galėjo būti trys priešmokyklinukų grupės, o mokykla gali priimti tik dvi. Tokiu būdu būtų užprogramuotas konfliktas. Todėl darėme taip, kad jeigu mokykla gali priimti dvi grupes, tai ieškojome greta esančio darželio, kuris turi būtent tiek grupių“, – aiškino G.A.Petronis.

Vis dėlto nemaža dalis tėvų naująja tvarka nėra patenkinti. Nacionalinis aktyvių mamų sambūris (NAMS) dar prieš beveik metus išsakė savo nuomonę šiuo klausimu, kai NAMS atstovai dalyvavo savivaldybės suburtoje darbo grupėje ir pirmą kartą išgirdo apie naująją idėją. Jau tuomet buvo pasakyta, kad tėvų netenkina savivaldybės skubėjimas greičiau įgyvendinti savo sumanymą.

Skundžiasi nebuvę išklausyti

Kaip 15min.lt sakė NAMS atstovė Rasa Žemaitė, pirmiausia buvo prašoma iš anksto, pageidautina – prieš metus arba vos pradėjus diskusijas dėl iškėlimo, informuoti apie tai tėvus, kad jie galėtų ir patys pasiruošti, ir susirasti tinkamą įstaigą savo vaikams, ir vaikus paruošti. Nes esą vaikams tai didelis šokas, kadangi jie darželį lanko su mintimi, jog tiesiai iš čia eis į pirmą klasę, o dabar kraustytis tenka kur kas anksčiau.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rasa Žemaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rasa Žemaitė

Taip pat pageidauta suteikti tėvams iš anksto informaciją apie sąlygas toje mokykloje, kur jų vaikai bus perkelti. O tam reikėtų tėvų susirinkimų, kuriuose būtų ne tik kalbama, bet ir rodomi būsimieji vaikų žaidimų kambariai, miegamieji, kiemas.

Tėvai pageidavo ir pareinamojo laikotarpio su galimybe vaikams priešmokyklinio ugdymo grupę lankyti tame pačiame darželyje. Net priimant naujus įstatymus verslui duodamas pereinamasis laikas, tad kyla klausimas, ar vaikai nėra šiuo atveju svarbesni už verslą.

Tačiau sprendimas buvo priimtas skubos tvarka.

Anot R.Žemaitės, sambūris nėra nusiteikęs prieš galimas permainas, kadangi puikiai suprantama, jog ikimokyklinio ugdymo problemos Vilniuje yra didelės ir daug metų nesprendžiamos. „Reikėtų ieškoti spendimo, tik klausimas kada, kokiomis priemonėmis ir kieno sąskaita. Šiuo atveju nueita lengviausiu keliu ir didžioji dauguma tų tėvų, kurie reiškia nepasitenkinimą ir kreipiasi į mus jau po tarybos sprendimo, visi jie kartoja tą patį – ką mes jau esame išsakę“, – kalbėjo R.Žemaitė.

NAMS atstovė teigimu, turint galvoje tai, kaip ilgai vyksta viešųjų pirkimų procedūros, neatrodo realu, kad mokyklos spės laiku savo patalpas pritaikyti pagal darželiams taikomus reikalavimus.

Nenori į mokyklas, kuriose nelankys pirmos klasės

Kol kas formuojama yra strategija, dar nepasirinkome teisingiausios išeities. Didžiausia problema yra ta, kad laiko praktiškai neliko, o visos procedūros, kurių galima imtis, yra ilgalaikės. Kažką bandysime daryti, bet kiek sugebėsime – nežinau, – neslėpė R.Žemaitė.

Dar vienas dalykas, kuris neramina būsimųjų priešmokyklinukų tėvus, yra tas, kad vaikus ketinama perkelti į mokyklas, kurių jie vėliau nelankys. Tokiu būdu vaikai išgyvens dar didesnį stresą: kelerius metus praleidę vaikų darželyje, metus bus priversti lankyti mokykloje esančią priešmokyklinę grupę, o į pirmą klasę eis dar į kitą įstaigą.

Su tokia dilema susidūrė į Karaliaus Mindaugo mokyklą perkeliamų darželio „Pagrandukas“ grupių vaikų tėvai – didžioji dauguma jų savo atžalas leis į kitas mokyklas, tad jiems nelabai suvokiamas miesto savivaldybės noras mažuosius perkraustyti į šią mokyklą.

G.A.Petronis situaciją aiškina paprastai: „Renkamės mažesnę blogybę. Vaikai galės paskui neiti į tos pačios mokyklos 1 klasę, bet mūsų pagrindinis tikslas – sumažinti vietų trūkumą ikimokyklinio amžiaus vaikams darželiuose. Paslaugą mes pasiūlysime ir tikrai neblogą. Yra tas nepatogumas, kad galbūt metus vaikai, jeigu neketina eiti į tą mokyklą, praleis kažkur ne toje vietoje, kur iki šiol buvo ugdomi. Bet paslauga vis tiek bus. O ką daryti tiems tėvams, kurie negali patekti į vaikų darželius?“

Kurs naujas grupes jaunesniems

Vietoj išeinančiųjų atsiras vietos jaunesniems vaikams. Ar tai bus lopšelio, ar darželio grupės, spręs kiekvienas darželis savarankiškai, atsižvelgdamas į laukiančiųjų eiles. Jeigu didesnis poreikis priimti vaikus iki 3 metų, jiems ir bus įkurta grupė, jeigu daugiau laukia 3-5 metų vaikų – grupes steigs jiems.

NAMS bent kol kas rankų sudėti neketina, tačiau kokių priemonių griebsis – dar atsakyti negali. „Kol kas formuojama yra strategija, dar nepasirinkome teisingiausios išeities. Didžiausia problema yra ta, kad laiko praktiškai neliko, o visos procedūros, kurių galima imtis, yra ilgalaikės. Kažką bandysime daryti, bet kiek sugebėsime – nežinau“, – neslėpė R.Žemaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų