„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 11 20

Vilniaus senamiestyje – apverktina padėtis dėl tualetų: kas tai lėmė ir kas planuojama

Rasti viešąjį tualetą Vilniaus centre nėra lengva. Jų yra, tačiau per mažai. Kaip sako Vilniaus tarybos narys Tomas Seikalis, ir esantys neretai anksti užsidaro, nepriima mokėjimo kortele, tad Senamiesčio gyventojams savo kiemuose tenka kentėti šlapimo tvaiką. Vilniaus savivaldybė tikina, kad naujų tualetų statybos stringa ir dėl Senamiesčio apsaugos reglamento, neleidžiančio naujų statybų.
Viešasis tualetas V.Kudirkos aikštėje
Viešasis tualetas V.Kudirkos aikštėje / Tomo Seikalio nuotr.

Tomas Seikalis situaciją dėl viešųjų tualetų Senamiestyje vadina apverktina. Jis pasakoja kreipęsis į Vilniaus miesto savivaldybės administraciją su prašymu pateikti informaciją apie veikiančius viešuosius tualetus sostinėje. Ir gautas atsakymas jo, kaip teigia, netenkina.

Schema paruošta dar 2018 m.

Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus atsakyme teigiama dar 2018 m. gegužės 10 d. pasitarime buvo pateikta „Vilniaus plano“ parengta Vilniaus miesto viešųjų automatinių kanalizuotų tualetų įrengimo miesto centrinėje dalyje schema, kurioje nurodyti esami viešieji kanalizuoti tualetai ir numatomi įrengti automatiniai tualetai.

„Pasitarime taip pat informuota, kad pagal minėtą schemą numatyta įrengti 9 naujus automatinius tualetus centrinėje miesto dalyje: Karmelitų g. – Visų Šventųjų g. sankirtoje (Lazdynų Pelėdos skveras) – vienvietis, pritaikytas ir neįgaliesiems; Gedimino pr. – Šventaragio g. sankirtoje (Odminių skveras) – dvivietis, pritaikytas ir neįgaliesiems; K.Sirvydo skvere – trivietis, pritaikytas ir neįgaliesiems; Subačiaus g. (prie apžvalgos aikštelės šalia automobilių aikštelės) – vienvietis, pritaikytas ir neįgaliesiems;

Olandų g. (prie Jono Pauliaus II aikštės) – trivietis, pritaikytas ir neįgaliesiems; Kauno g. prie esamo Kauno 5A – trivietis, pritaikytas ir neįgaliesiems; Bazilijonų g. (Bazilijonų skvere) – du triviečiai, pritaikyti ir neįgaliesiems; Pamėnkalnio g. (vietoje esamo Pamėnkalnio 40A) – vienvietis, pritaikytas ir neįgaliesiems; Polocko g. (vietoje esamo Polocko 2A) – dvivietis, pritaikytas ir neįgaliesiems“, – tokią informaciją tarybos nariui pateikė savivaldybė.

Tomo Seikalio nuotr./Automatinis tualetas Vokiečių gatvėje prie Rotušės
Tomo Seikalio nuotr./Automatinis tualetas Vokiečių gatvėje prie Rotušės

Taip pat atsakyme informuojama apie keturis planuojamus nugriauti viešuosius tualetus Polocko, Kauno, Bazilijonų ir Pamėnkalnio gatvėse bei du planuojamus remontuoti – V.Kudirkos a. ir Vokiečių gatvėje.

„Automatinių tualetų projektų, jų dizaino suderinimo procesai ilgą laiką stringa Kultūros paveldo departamente dėl Senamiesčio apsaugos reglamento, kuriuo neleidžiama nauja statyba, ir kurį reikėtų keisti“, – taip situaciją dėl stojančio įrengimo aiškino savivaldybė.

Automatiniai – stotelėse

Savivaldybė taip pat paminėjo jau įrengtus automatinius tualetus viešojo transporto laukimo paviljonuose „Žaliojo tilto“, „Dailės akademijos“, „Broniaus Laurinavičiaus skvero“, „Rotušės“ stotelėse bei „Narvesen“ kioskuose Sodų bei Vrublevskio gatvėse.

Be to, su kitais infrastruktūros vystymo projektais įrengti automatiniai tualetai Reformatų parke šalia Pylimo g. ir Neries senvagės parke šalia Linkmenų g.

Vardina daug, veikia ne visi

Tačiau tiek daug išvardintų viešųjų tualetų T.Seikaliui įspūdžio nepadarė – kaip sako, „Senamiestyje labai trūksta viešųjų tualetų, ypatingai lankomiausiose gatvėse, kur dažnas šių tualetų lankytojas būna miesto svečias, mat vietiniai turi kitų išeičių“.

„Dauguma požeminių viešųjų tualetų buvo įrengti dar sovietmečiu. Kai kurie požeminiai viešieji tualetai buvo neatnaujinti ir uždaryti, kaip Malkų turgaus vietoje, Pylimo g. arba Užupyje, Polocko g.

Vėlai vakare arba neturint 10 ar 20 centų monetų, negali pasinaudoti šiais tualetais, nes požeminiai tualetai uždaromi nuo 20 val., o automatiniai nepalaiko mokėjimo banko kortele funkcijos. Dėl to senamiestyje gyventojai kenčia dėl pridergtų kiemų, o barų gatvėse lengvai jaučiamas šlapimo tvaikas.

Dauguma požeminių viešųjų tualetų buvo įrengti dar sovietmečiu. Kai kurie požeminiai viešieji tualetai buvo neatnaujinti ir uždaryti.

Minėti miesto tualetai yra prasčiau prižiūrimi nei prekybos centruose. Užėjus nėra jauku, kvapai įvairūs“, – kalbėjo Vilniaus tarybos narys.

Jo užfiksuoti tualetai Vilniaus centrinėje dalyje atrodo visaip – vieni tvarkingesni, kiti mažiau tvarkingi. Kaina visur vienoda – 30 centų. Kai kur nurodoma, kad ilgiausiai būti galima 15 minučių.

Prižiūri 10 kanalizuotų, įrengti 4 automatiniai

Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjo Gintauto Runovičiaus atsakyme 15min teigiama, kad Vilniaus mieste yra 10 savivaldybės prižiūrimų viešųjų kanalizuotų tualetų: V. Kudirkos a. 11A, Vokiečių g. 13, Bazilijonų g. 5, Pamėnkalnio g. 40A, Kauno g. 5A, Olandų g. 1, Lukiškių a. 18, Konstitucijos pr. 7A, B. Radvilaitės g. 2, Maironio g. 14A (Bernardinų sodas).

Tomo Seikalio nuotr./Prausykos
Tomo Seikalio nuotr./Prausykos

Toliau savivaldybės atstovas kartoja tai, ką ir atsakyme T.Seikaliui: kad yra įrengti 4 automatiniai viešieji kanalizuoti tualetai: du „Narvesen“ spaudos kioskuose bei du su kitais infrastruktūros vystymo projektais. Be to, mieste yra įrengti UAB „JCDecaux Lietuva“ automatiniai viešieji kanalizuoti tualetai viešojo transporto laukimo paviljonuose.

„Viešuosius kanalizuotus tualetus V.Kudirkos a. 11A ir Vokiečių g. numatoma remontuoti, parengta Vilniaus miesto viešųjų automatinių kanalizuotų tualetų įrengimo miesto centrinėje dalyje schema, kurioje numatyta suprojektuoti ir įrengti 9 tokius tualetus centrinėje miesto dalyje, 4 esamus viešuosius kanalizuotus tualetus numatoma griauti, vietoje jų ar šalia jų įrengiant naujus automatinius viešuosius kanalizuotus tualetus“, – teigiama G.Runovičiaus komentare.

Jis taip pat nurodo ir tą pačią priežastį, kodėl viešieji tualetai statomi taip lėtai – taip yra dėl to, kad Kultūros paveldo departamente automatinių viešųjų kanalizuotų tualetų projektų, jų dizaino suderinimo procesai esą ilgą laiką stringa dėl Senamiesčio apsaugos reglamento, kuriuo neleidžiama nauja statyba, ir „kurį reikėtų keisti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“