Tinklų plovimas klientams turės teigiamą efektą kelerius metus.
Didelės apimties senųjų vandentiekio tinklų plovimo darbai vykdomi atsižvelgiant į klientų pastabas. Kad paplavos nepatektų klientams, tam jiems kelioms valandoms tenka atjungti vandenį.
Kad tinkama geriamojo vandens kokybė Naujamiestyje ir Žemuosiuose Paneriuose būtų užtikrinama nuolat, o rezultatas būtų tvarus, „Vilniaus vandenys“ konkurso būdu nusipirko paslaugą ir su modernia austriška technika per devynias lapkričio dienas išplaus pagrindines Naujamiesčio ir Žemųjų Panerių vandentiekio tinklo magistrales.
Plovimas vyksta etapais
Planuojama, kad visi plovimo darbai dviejuose sostinės rajonuose bus baigti kitą trečiadienį, lapkričio 20 d., o vienoje gatvėje ar jos dalyje plovimas turėtų trukti ne ilgiau kaip 12 valandų. Tinklus plauti numatoma dienomis, nuo 8 valandos ryto iki 20 valandos vakaro, kad naktį kompresorių triukšmas netrikdytų gyventojų poilsio.
Tose vietose, kur vyks darbai, klientams laikinai nebus tiekiamas vanduo, jų prašoma neatsukti šalto vandens čiaupo, nejungti skalbimo mašinų bei indaplovių. Taip pat tam tikrose gatvėse ties hidrantais ir važiuojamojoje kelio dalyje esančiais šuliniais gali būti ribojamas eismas.
Apie tai, kur ir kada konkrečiai bus plaunami vandentiekio tinklai bei atjungtas vandens tiekimas, Naujamiesčio ir Žemųjų Panerių gyventojai perspėjami SMS žinutėmis, bendradarbiaujant su būsto administratoriais – iškabinami skelbimai laiptinėse. Šiose miesto dalyse veikiančios bendrovės įspėjamos elektroniniais laiškais. Informacija viešai skelbiama ir per žiniasklaidą.
Kol laikinai atjungtas vanduo, kad nepatogumų būtų kuo mažiau, „Vilniaus vandenys“ į reikiamus kvartalus siunčia automobilius su geriamuoju vandeniu. Taip pat gyventojų prašoma, kad gavę pranešimus apie plovimo darbus, patys iš anksto pasirūpintų vandens atsargomis.
Plaunama vandeniu ir oru
Tinklų plovimo metu moderni technika iš pradžių išpučia esamą vandenį iš vamzdyno, o tuomet jis plaunamas pulsuojančia vandens ir oro srove. Kad paplavos nepatektų į pastatų vidaus tinklus, užsukamos vamzdynų sklendės. Po tokios plovimo procedūros kai kur papildomai reikia išplauti pastatų įvadinius skaitiklius, tad pavieniais atvejais vandens tiekimo atstatymas gali šiek tiek užtrukti.
Vandeniu ir oru plaunami vandentiekio tinklai – jau įprastas dalykas kitose šalyse. Visai neseniai tokia pat austrų technika tinklai buvo plaunami kai kuriuose Niujorko kvartaluose JAV ir kaimyninės Latvijos sostinėje, Rygoje.
Nuosėdos susidaro natūraliai
Kiekvieną kartą prijungiant naują objektą prie vandentiekio tinklo ar remontuojant patį tinklą, ant vamzdžių sienelių esančios nuosėdos dėl hidraulinio smūgio susidrumsčia ir patenka į artimiausius pastatus. Senųjų tinklų plovimas padėtų ilgam laikui išspręsti šią problemą.
Geležies ir mangano geriamajame vandenyje po žemėmis atsiranda natūraliai. Nedideli jų kiekiai sveikatai ne tik nepavojingi, o kaip tik – net naudingi. Geležies ir mangano kiekis geriamajame vandenyje reguliuojamas pagal higienos normas, o per didelė metalų koncentracija šalinama vandens gerinimo įrenginiuose vandenį filtruojant kvarciniu smėliu. Nepaisant to per ilgesnį laiką vandentiekio vamzdžių sienelės neišvengiamai apsineša smulkiomis apnašomis.
„Vilniaus vandenys“ geriamąjį vandenį tiekia Vilniaus, Švenčionių bei Šalčininkų miestuose ir rajonuose. Bendrovė prižiūri apie 1700 km ilgio vandentiekio vamzdynų tinklą, 147 vandens siurblines, 271 gręžinį 34 vandenvietėse ir kone 5000 hidrantų.