2012 04 17

Vilniečių nosių nemalonus nuotekų kvapas nebeturėtų erzinti

Nemalonus kvapas, sklindantis iš „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklos, turėtų išnykti. Tokį pažadą sostinės vadovai išgirdo iš bendrovės vadovų. Baigiami statyti apie 150 mln. Lt kainavę įrengimai nuotekų dumblą apdirbs taip, kad iš jo teliks kompostui tinkama sausa bekvapė medžiaga.
Nemalonių kvapų po nuotekų valymo įrenginių baigimo turėtų nelikti.
Nemalonių kvapų po nuotekų valymo įrenginių baigimo turėtų nelikti. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Darbai, kuriuos Viešųjų pirkimų komisijos vadovas Žydrūnas Plytnikas yra pavadinęs „antraisiais Valdovų rūmais“, artėja į pabaigą. Valstybinė komisija objekte turėtų apsilankyti birželio pabaigoje. Dar metus įrengimus eksploatuos ir prižiūrės specialistai iš Vokietijos. Tai irgi buvo įtraukta į projekto sąmatą.

Kaina – apie 145 mln. Lt

Anot „Vilniaus vandenų“ direktoriaus Valentino Miltienio, nors buvo kalbama, kad įrengimai kainuos net apie 200 mln. Lt, tačiau galutinė kaina pasirodė mažesnė – apie 145 mln. Lt. Pagrindinė dalis – iš Europos Sąjungos gauta parama, taip pat lėšų skirta iš Valstybės, savivaldybės ir bendrovės biudžetų.

Už šią kainą pavyko pastatyti įrengimus, kuriems veikiant nebeliks nemalonaus kvapo, varginusio ne vienerius metus aplinkinių sostinės rajonų gyventojus, nereikės vežti didelių dumblo kiekių į laukus, kas irgi sulaukdavo gyventojų nepasitenkinimo.

„Naudos turėsime daug: aplinkinių rajonų gyventojų nevargins kvapai, švarus vanduo pateks į Nerį, gaminamos biodujos, elektra. Likusį nuo nuotekų produktą galime vežti į laukus kaip trąšas arba numatytas kitas variantas – naudojantis džiovykla susidaro produktas panašus į rudąją anglį. Jeigu šalia bus pastatyta atliekų deginimo gamykla, bus galima jį deginti ir vilniečiai gaus šilumą“, – kalbėjo V.Miltienis.

Vanduo išvalomas maksimaliai

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nemalonių kvapų po nuotekų valymo įrenginių baigimo turėtų nelikti.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./A.Zuoką įtikino, kad nemalonių kvapų neliks.

V.Miltienio teigimu, į Nerį šiuo metu išleidžiamas 97 proc. išvalytas vanduo, tad per miestą tekančioje antroje pagal dydį Lietuvos upėje gali veistis lašišos.

Įrengimai bendrovei taip pat leis gaminti elektros energiją. Jos planuojama pagaminti apie 16 mln. kWh per metus – tiek, kiek reikia patenkinti visus „Vilniaus vandenų“ poreikius. Tačiau kadangi šiuo metu už elektrą įmonė moka po 30 ct už kWh, o valstybė iš atsinaujinančių šaltinių pagamintą energiją superka po 49 ct už kWh, tad galvojama geriau pagamintą energiją parduoti, ne naudoti savo reikmėms.

Vilniaus meras Artūras Zuokas teigė buvęs įtikintas, kad nemalonių kvapų mieste nebesijaus. „Buvau čia pernai rugsėjį, tai dar neprivažiavus nuotekų valyklos teritorijos kvapas buvo nepakenčiamas. Dabar ir pačioje teritorijoje jo beveik nėra“, – kalbėjo meras.

Kol nebuvo naujųjų įrengimų, per metus susikaupdavo apie 72 tūkst. tonų dumblo į metus, o dabar liks tik apie 15-20 tūkst. tonų.

Apie kainų kėlimą nebegalvoja

V.Miltienis teigė, kad bendrovė negalvoja artimiausiu metu prašyti didinti kainas gyventojams už paslaugas. Šiuos metus tikimasi net baigti neturint nuostolių, kurie pernai siekė 6 mln. Lt.

Paskutinį kartą šalto vandens kaina vilniečiams keitėsi nuo 2011 metų rugsėjo 1 dienos. Tuomet ji buvo padidinta nuo 4,22 Lt iki 4,37 Lt už kub. m. Gyventojams pridėtas ir abonentinis mokestis, kuris siekia 2,37 Lt kas mėnesį, jeigu vandens skaitiklis priklauso vartotojui, arba 3,92 Lt, jeigu skaitiklis priklauso „Vilniaus vandenims“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai