Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 02 18

Vilniuje atsisveikinama su disidentu Antanu Terlecku: renkasi artimieji, bičiuliai ir buvę kolegos

Vasario 16-ąją eidamas 96-uosius metus mirė buvęs politinis kalinys, Lietuvos laisvės lygos įkūrėjas, Laisvės premijos laureatas Antanas Terleckas. Šeštadienį Vilniuje paskutinį kartą tarti „sudie“ vienam iš žymiausių antisovietinio pasipriešinimo dalyvių renkasi artimieji, bičiuliai ir buvę bendražygiai. Atsisveikinti atvyko ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei pirmoji ponia Diana Nausėdienė.
Atsisveikinimas su Antanu Terlecku
Atsisveikinimas su A. Terlecku / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Nuo pat ryto į Vilniaus laidojimo rūmus „Ritualas” pradėjo plūsti A.Terlecko artimieji, bičiuliai ir jį pažinoję asmenys. Visų jų rankose – balti gėlių žiedai.

12 valandą už A.Terlecką Vilniaus šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje buvo aukojamos mišios.

Atiduoti pagarbą anapilin iškeliavusiam Lietuvos laisvės lygos įkūrėjui bus galima visą šeštadienį iki 20 val.

A.Terlecko laidotuvės įvyks vasario 19 d. sekmadienį, 15 val. Laisvės premijos laureatas bus laidojamas Vilniaus miesto Rokantiškių kapinėse, kur Amžinojo poilsio atguls šalia savo žmonos Elenos.

A.Terleckas mirė vasario 16-ąją. Vyrui buvo 95-eri.

„Jono Basanavičiaus pavyzdžiu, sulaukęs gražiausios vasario dienos, naktį mirė Antanas Terleckas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ apie netektį ketvirtadienį parašė A.Terleckas.

A.Terleckas gimė 1928 metų vasario 9 dieną Krivasalio kaime, Švenčionių apskrityje.

Pirmą kartą jis suimtas 1945 metų vasarą, apkaltintas priklausąs antisovietinei organizacijai, tačiau neradus jokių įrodymų, paleistas.

Pokariu A.Terleckas Vilniaus universitete finansininko specialybę.

BNS Foto nuotr./Antanas Terleckas
BNS Foto nuotr./Antanas Terleckas

Anot Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pranešimo, sovietmečiu jis su kalbininkais ir studentais lituanistais važinėjo po pietryčių Lietuvą, lietuvių gyventas Baltarusijos dalis, vežė ten lietuviškų leidinių ir vadovėlių.

„A.Terlecko patriotizmas, nesitaikymas su sovietine okupacija ir ryžtingas būdas atkreipė į jį KGB dėmesį. 1957 metų pabaigoje bute buvo padaryta krata, o jis pats suimtas“, – teigiama pranešime.

A.Terlecko byla susieta su kelių kitų žmonių bylomis, jie kaltinti pogrindinės organizacijos sukūrimu. Sovietų Lietuvos aukščiausiasis teismas A. Terlecką nuteisė ketveriems metams lagerio, bausmę jis atliko Taišetlage, Irkutsko srityje.

Būdamas 36 metų, A.Terleckas įstojo į Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakulteto neakivaizdinį skyrių. Baigdamas studijas, buvo išlaikęs 31 egzaminą ir programą įvykdė, bet diplomo negavo, jo diplominis darbas neįtiko politiškai.

Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr./Antanas Terleckas Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) Tardymo izoliatoriuje Vilniuje. 1979 m. spalio 31 d.
Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr./Antanas Terleckas Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) Tardymo izoliatoriuje Vilniuje. 1979 m. spalio 31 d.

Bene svarbiausias A.Terlecko kūrinys buvo Lietuvos laisvės lygos įkūrimas 1978 metais, minint 38-ąsias okupacijos metines.

Pogrindinės organizacijos tikslas buvo ugdyti politinę ir tautinę sąmonę, kelti laisvės klausimą tarptautiniuose forumuose.

1979 metais Laisvės lyga inicijavo „Keturiasdešimt penkių pabaltijiečių memorandumą“. Jį pasirašė 35 lietuviai, šeši latviai, keturi estai, parėmė Rusijos disidentai Jelena Boner, Andrejus Sacharovas, Tatjana Velikanova ir kt.

Tai buvo reikšmingiausias neginkluoto pasipriešinimo laikotarpio dokumentas. Memorandume reikalauta negaliojančiais paskelbti Molotovo-Ribentropo pakto slaptuosius protokolus nuo jų pasirašymo momento, iš Baltijos šalių išvesti okupacinę kariuomenę, taip likviduojant abiejų diktatoriškų režimų suokalbio padarinius šiame regione.

Memorandumo tekstas paskelbtas per užsienio radijo stotis, publikuojamas pogrindžio leidiniuose.

Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr./Antanas Terleckas. Vilnius, Gedimino (dabar – Katedros) aikštė. 1988 m. birželio 14 d.
Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr./Antanas Terleckas. Vilnius, Gedimino (dabar – Katedros) aikštė. 1988 m. birželio 14 d.

Pabaltijiečių memorandumas sulaukė didelio atgarsio pasaulyje – 1983 metų sausio 13 dieną Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl padėties Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

1979 metų spalio mėnesį A. Terleckas vėl buvo suimtas, nuteistas ir aštuonerius metus kalėjo Rusijoje.

1987 metų pradžioje grįžęs į Lietuvą jis greitai vėl įsitraukė į visuomeninę ir disidentinę veiklą. Jo vadovaujama Laisvės lyga rengė protestus ir mitingus prieš sovietų valdžią, garsiausias iš jų – 1987 metų rugpjūčio 23 dieną vyko prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje.

Prasidėjus Lietuvos atgimimui, A.Terleckas ir jo vadovaujama lyga oponavo Lietuvos komunistų partijai, o neretai ir Sąjūdžio politikai.

1989 metais Laisvės lyga inicijavo parašų rinkimą dėl SSRS kariuomenės išvedimo iš Lietuvos teritorijos. Su Sąjūdžio pagalba surinkta daugiau kaip milijonas parašų.

J.Juknevičiaus nuotr./Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio mitingas pirmąją Sovietų Sąjungos komunistų partijos centro komiteto generalinio sekretoriaus Michailo Gorbačiovo vizito Lietuvoje dieną. Antroje eilėje iš kairės: 1. Antanas Terleckas, 2. Viktoras Petkus. Vilnius, Gedimino (dabar – Katedros) aikštė. 1990 m. sausio 11
J.Juknevičiaus nuotr./Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio mitingas pirmąją Sovietų Sąjungos komunistų partijos centro komiteto generalinio sekretoriaus Michailo Gorbačiovo vizito Lietuvoje dieną. Antroje eilėje iš kairės: 1. Antanas Terleckas, 2. Viktoras Petkus. Vilnius, Gedimino (dabar – Katedros) aikštė. 1990 m. sausio 11

Atkūrus Lietuvos valstybės nepriklausomybę A.Terleckas dalyvavo politiniame gyvenime, komentavo politinius įvykius, rašė knygas, dalyvavo Seimo rinkimuose, 2000 metais buvo išrinktas į Panevėžio miesto tarybą.

Už savo veiklą A.Terleckas apdovanotas 3-iojo laipsnio Vyčio Kryžiaus ordinu, Lietuvos nepriklausomybės medaliu, Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Karininko kryžiumi, Estijos Marijos žemės kryžiaus 3 klasės ordinu.

2013 metais Seimas jam skyrė Laisvės premiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas