Kūčių vakarą avarijos padariniai likviduoti. Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė sostinės meras Remigijus Šimašius.
„Pagaliau avarija, dėl kurios buvo sugadintas magistralinis slėginis nuotekų vamzdis, pilnai likviduota!
Didžiulis ačiū vyrams, kurie naktį ir šiandien sunkiai dirbo, visai ekstremalių situacijų valdymo komandai, jų šeimų nariams, tiems Baltupių, Jeruzalės, Antakalnio ir Žirmūnų gyventojams, kurie apribojo nuotekų patekimą į sistemą.
Iš karto po Kalėdų imsimės ir tikslaus kaltųjų nustatymo, kad į upę pateko teršalai, žalos nustatymo bei jos išieiškojimo iš kaltųjų, taip pat priemonių, kad tokie dalykai nepasikartotų“, – rašė jis.
Daugiau kaip 100 įvairių tarnybų specialistų kiek daugiau nei parą intensyviai dirbo avarijos vietoje, kad nuotekų vamzdžiai būtų atstatyti kiek įmanoma greičiau ir sustabdyta gamtai daroma žala. Preliminariais vertinimais, į Neries upę galėjo patekti apie 20 tūkst. kubinių metrų nuotekų. Kitą savaitę tikimasi turėti daugiau informacijos apie aplinkai padarytą žalą ir galimas avarijos priežastis.
Įgriuvos gylis – 5–6 metrai
Kaip nurodoma apie 16.40 val. išplatintame bendrovės pranešime, maždaug 16 valandą buvo pradėtos montuoti nutrauktų vamzdžių movos. Kaip ir planuota, nuotekų vamzdžius tikimasi sujungti ir nuotekų srautą jais atnaujinti šiąnakt. Siekiant išvengti papildomų įgriuvų, toliau gruntu tvirtinama statybų aikštelėje suformuota atraminė siena.
Anksčiau buvo skelbta, kad prireiks maždaug apie 800 kubinių metrų grunto.
Įgriuvos gylis siekia apie 5–6 metrus, plotis – apie 7 m, ilgis – apie 10 metrų. Nutraukti vamzdžiai yra beveik 2 metrų gylyje. Gruntas bus pilamas, paskirstomas ir suslegiamas, kad būtų galima sujungti lūžusius vamzdžius. Tik sutvirtinus šį gruntą specialistai galės suremontuoti nutrauktus vamzdžius. Iki tol dalis šių nuotekų, nors ir apvalytos, neišvengiamai pateks į Neries upę, penktadienį skelbė Vilniaus miesto savivaldybė.
Po penktadienį įvykusios avarijos keletą valandų nuotekos buvo kaupiamos tarpinėje nuotekų stotyje, esančioje už kelių šimtų metrų nuo avarijos vietos. Tačiau vakare, persipildžius tarpiniams rezervuarams, jos buvo pradėtos leisti į Neries upę, netoli tilto šalia Edukologijos universiteto, pranešime nurodo „Vilniaus vandenys“.
Nutrauktais magistraliniais nuotekų vamzdžiais iš siurblinės Upės gatvėje nuotekos įprastai pumpuojamos į netoli Gariūnų esančią Vilniaus Nuotekų valyklą. Šiais vamzdžiais nuotekos teka iš Žirmūnų, Antakalnio, Baltupių ir Jeruzalės mikrorajonų.
Dalis šių nuotekų, kiek leidžia technologinės galimybės, yra pumpuojamos aplinkinėmis trasomis. Šioje vietoje buvo įrengti du vamzdžiai, vienas įprastai naudojamas kaip atsarginis. Deja, avarijos metu buvo nutraukti abu vamzdžiai.
Ieškos kaltų
Naktį avarijos vietoje apsilankęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius „Facebook“ rašė, kad avarijos padarinius šalinantys žmonės yra didvyriai.
„Darbų daug ir daug rimtesnių nei kam nors gali pasirodyti. Žmonės, šiąnakt likviduojantys avarijos pasekmes, yra didvyriai. Dėl vilniečių ir gamtos jie aukoja savo miegą ir šeimų ramybę Kūčių išvakarėse“, – rašė sostinės meras.
Pasak jo, nei statybos rangovas, kurio veiksmai ir sukėlė šią katastrofą, nei kiti kaltieji, atsakomybės už gamtai ir vilniečiams padarytą žalą neišvengs.
Paėmė mėginius
Nuotėkoms patekus į Nerį, Vilniaus aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai 6 val. ryto paėmė mėginius Pagiriuose ir Vievyje. Vizualiai apžiūrėjus Neries upės vagą, panikai pagrindo nėra: kritusių žuvų, naftos dėmių nesimato, praneša Aplinkos ministerija.
Aplinkos viceministras Mindaugas Gudas sako, kad pati gamta padėjo situaciją sušvelninti: „Žymiai pakilęs Neries vanduo 200-250 kartų praskiedžia teršalus. Be to, dėl žemos vandens temperatūros nėra toks intensyvus deguonies suvartojimas, kuris yra gyvybiškai būtinas vandens gyvybei“.
Pirminiai vandens tyrimų rezultatai bus antradienį, patikslinti – ketvirtadienį, apie jų rezultatus bus pranešta visuomenei.
Preliminariai tikimasi avariją likviduoti 17 val.