JAV prezidentas Joe Bidenas baigiantis Vilniaus viršūnių susitikimui paskelbė, kad demokratinis pasaulis padės sukurti Ukrainai stiprią ir pajėgią gynybą sausumoje, ore ir jūroje.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tai pavadino reikšminga saugumo pergale. Jis trečiadienį iš esmės pakeitė retoriką Vakarų partnerių atžvilgiu – susitikimo pradžioje kritikavęs juos dėl neryžtingumo, paskutiniame komentare Vilniuje susitikimą įvertino kaip labai sėkmingą.
Svarbiausi įvykiai
- NATO pažadėjo, kad Ukrainos ateitis yra Aljanse ir sutrumpino procedūrą link narystės
- Didysis septynetas Vilniuje paskelbė apie ilgalaikę paramą Ukrainai ir šį paketą pavadino saugumo garantijomis
- Volodymyras Zelenskis Vilniuje sako, kad susitikimo rezultatai geri, bet ne idealūs
- Prancūzija Vilniuje pažadėjo Ukrainai ilgojo nuotolio raketų, vienuolika šalių pradės rengti F-16 pilotus
- Vilniuje pirmą kartą posėdžiavo NATO ir Ukrainos taryba
- Vilniečiai renkasi klausytis Joe Bideno kalbos Vilniaus universitete
NATO viršūnių susitikimo finišas: pasakęs įkvepiančią kalbą J.Bidenas vienas paskutiniųjų paliko Vilnių
22:05
NATO viršūnių susitikimo Vilniuje kulminacija tapo keliolikos minučių trukmės JAV prezidento Joe Bideno kalba Vilniaus universitete, kurią gyvai stebėjo tūkstančiai žmonių.
Apie 600 žmonių pateko į patį VU Didįjį kiemą ir turėjo galimybę J.Bideną pamatyti gyvai. Dar daugiau žmonių JAV prezidento kreipimosi klausėsi jo prieigose per įrengtus lauko ekranus. Istoriniame universiteto kieme kalbą stebėjo ir Lietuvos vadovai, kiti politikai ir kviestiniai svečiai.
Daugiau skaitykite ir žiūrėkite: „Mes nesvyruosime!“: J.Bidenas Vilniuje pabrėžė šventą NATO priesaiką, Ukrainos laisvės kovą ir įspėjo V.Putiną
Po šios kalbos, kuri daugybę ją stebėjusiųjų tapo tikra švente, J.Bidenas grįžo į „Kempinski“ viešbutį. O po 21 val. jo gigantiškas „Air Force One“ lėktuvas, bene paskutinis iš didžiųjų šalių delegacijų orlaivių, paliko Vilnių.
Drauge darbą baigia ir tris dienas jums dirbusi 15min žurnalistų komanda. Ačiū jums, mieli skaitytojai, kad stebėjote NATO viršūnių susitikimą Vilniuje kartu su mumis.
E.Macronas Vilniuje blokavo NATO sprendimą steigti biurą Tokijuje
20:18
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį nepritarė NATO siekiui atidaryti ryšių biurą Japonijoje.
Aljansas vis labiau baiminasi didėjančios Pekino įtaką, todėl siekia stiprinti bendradarbiavimą su Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono demokratinėmis šalimis.
Antrus metus iš eilės NATO aukščiausiojo lygio susitikime dalyvavo Australijos, Japonijos, Naujosios Zelandijos ir Pietų Korėjos lyderiai.
NATO yra užsimojusi atidaryti ryšių biurą Tokijuje, kad padėtų gerinti bendradarbiavimą su šia šalimi.
Tačiau Prancūzija šį žingsnį blokavo, tvirtindama, kad NATO turėtų sutelkti dėmesį į savo atsakomybę rūpintis euroatlantinės erdvės apsauga.
„Kad ir ką žmonės sakytų, tačiau geografija yra sudėtinga“, – sakė E.Macronas po NATO aukščiausiojo lygio susitikimo Lietuvos sostinėje.
„Indijos ir Ramiojo vandenyno regionas nėra Šiaurės Atlantas, todėl neturime sudaryti įspūdžio, kad NATO kažkokiu būdu kuria teisėtumą ir geografiškai įsitvirtino kitose teritorijose“, – pridūrė jis.
Prancūzijos prezidento nepritarimas steigti NATO biuro Japonijoje sukėlė Aljanso diplomatų pasipiktinimą.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas po susitikimo su Japonijos ministru pirmininku Fumio Kishida tvirtino, kad galimybė atidaryti ryšių palaikymo biurą vis dar svarstoma.
Anot J.Stoltenbergo, NATO siekia stiprinti bendradarbiavimą su Japonija tokiose srityse kaip kibernetinis ir jūrų saugumas.
J.Stoltenbergas pareiškė, kad NATO susitikimas su Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono partneriais siunčia žinią, jog saugumas yra ne regioninis, o globalus klausimas, todėl svarbu laikytis vienybės.
„Tai rodo Kinijos milžiniškos investicijos į naujus karinius pajėgumus“, – teigė jis.
„Manome, kad iki 2035 metų Kinija turės 1 500 branduolinių kovinių galvučių raketose, kurios galės pasiekti Šiaurės Ameriką ir visą Europą, NATO teritoriją“, – pareiškė J.Stoltenbergas.
Jis pabrėžė, kad NATO nesiekia plėsti savo įtakos visame pasaulyje, bet pripažįsta, kad Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas susiduria su pasauliniais iššūkiais, tarp kurių yra ir Kinija.
JAV jau ilgą laiką spaudžia savo NATO sąjungininkes Europoje laikytis griežtesnės pozicijos Kinijos atžvilgiu.
Antradienį paskelbtame komunikate NATO vadovai išreiškė susirūpinimą dėl stiprėjančios Rusijos ir Kinijos strateginės partnerystės.
Jie primygtinai paragino Pekiną pasitelkti savo įtaką ir priversti Maskvą nutraukti plataus masto invaziją į Ukrainą.
V.Zelenskis: esu tikras, kad nei O.Scholzas, nei J.Bidenas neišduos
18:45
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Vilniuje „Litexpo“ rūmuose surengė paskutinę spaudos konferenciją.
Įžanginio jo pasisakymo nebuvo, renginys iš karto pradėtas nuo klausimų.
Paklaustas apie Ukrainos narystę NATO ir tam Vakarų keliamas sąlygas, V.Zelenskis sakė nesąs tikras, kad galės pateikti visas detales.
Jo nuomone, šio viršūnių susitikimo rezultatas yra teigiamas, gauta visų NATO lyderių parama Ukrainos narystei Aljanse.
Jis tiki, kad jo šalis bus NATO, kai baigsis karas. Ukrainos prezidentas teigė negirdėjęs jokių kitų nuomonių dėl to.
Anot V.Zelenskio, suprantama, kad viskas sukasi apie saugumą ir susiję su tuo.
Antradienį Ukrainos prezidentas buvo labai skeptiškas dėl Vilniaus viršūnių susitikimo rezultatų. Šiandien jis jau kalbėjo gerokai švelniau.
V.Zelenskis aiškino, kad nuomonės nepakeitė. Jis kartojo, kad jam svarbu, jog būtų nedviprasmiškai pareikšta, kad Ukraina bus NATO nare ir bus suteiktos saugumo garantijos.
Kalbant apie NATO baigiamąjį komunikatą, kaip pastebėjo klausimą V.Zelenskiui uždavusi žurnalistė, panašu, kad JAV ir Vokietija laikėsi tvirčiausios pozicijos, jog nebūtų nurodyta konkreti data, kada Ukraina taps Aljanso nare.
Ukrainos prezidentas klaustas, kodėl, jo nuomone, Vašingtonas ir Berlynas taip elgėsi? Gal kai kurios Vakarų sostinės ruošiasi scenarijui, kai Ukrainos narystė NATO bus panaudota derybose su Rusija?
„Svarbiausia jums yra žinoti mano asmeninę, mūsų poziciją. Aš visada apie tai kalbu atvirai ir esu tikras, kad nei Olafas Scholzas, nei Joe Bidenas neišduos. Bet vis tiktai turiu pasakyti, kad mes nekeisime jokio statuso į jokią savo teritoriją, net ir į vieną kaimą, kuriame gyvena vienas senukas.
Mes niekuomet neatsisakysime savo teritorijos ir neiškeisime jokio savo lopinėlio į užšaldytą konfliktą. Tai mano akivaizdi pozicija ir mano partneriai tai žino“, – pažymėjo V.Zelenskis.
Turkijos vadovas: švedų narystė NATO bus parlamento prioritetas, bet tik spalį
18:43
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sako, kad Švedijos narystės NATO ratifikavimo klausimas šalies parlamente turėtų būti prioritetinis, kai prasidės sesija spalį.
„Tikiu, kad mūsų parlamento pirmininkas, kai tik bus atnaujintos parlamento sesijos, įtrauks šį klausimą į prioritetinių klausimų sąrašą“, – žurnalistams Vilniuje trečiadienį sakė Turkijos vadovas.
„Norėtume, kad šis procesas būtų baigtas kuo greičiau“, – pridūrė jis.
Taip R.T.Erdoganas kalbėjo NATO viršūnių susitikimo Vilniuje išvakarėse Švedijai, Turkijai, ir Aljansui radus bendrą sutarimą, pagal kurį Ankara nebeblokuos Stokholmo narystės NATO ratifikavimo proceso.
Turkija daugiau nei metus blokavo Švedijos narystę Aljanse, argumentuodama, jog Stokholmas nepakankamai stengiasi kovoje su terirozimu Ji taps 32-ąja NATO nare.
E.Macronas: Rusija kariniu ir politiniu požiūriu trapi, o Ukraina turi ilgalaikę paramą
18:10
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį pareiškė, kad Rusija yra „politiniu ir kariniu požiūriu trapi“, o Ukraina gavo ilgalaikius sąjungininkų paramos įsipareigojimus.
„Rusija parodė pirmuosius susiskaldymo požymius“, – sakė E.Macronas spaudos konferencijoje po NATO viršūnių susitikimo Vilniuje, kalbėdamas apie neseniai surengtą trumpai gyvavusį privačios karinės bendrovės „Wagner“ maištą Rusijoje.
J.Bidenas Ukrainos prezidentui Vilniuje: mokate velnišką kainą, bet vienijate pasaulį
18:09
Nuo Rusijos besiginanti Ukraina moka didžiulę kainą, tačiau jos ryžtas vienija pasaulį padėti, sako Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas, Vilniuje trečiadienį susitikęs su Ukrainos kolega Volodymyru Zelenskiu.
„Liūdnos žinios yra tos, kad jūs atsidūrėte šioje situacijoje. Nepaprastos žinios yra tos, kad jūs vienijate pasaulį“, – prasidedant susitikimui sakė J.Bidenas.
„Tai velniška kaina, tačiau jūs vienijate pasaulį, ir žmonės supranta, jog negalima pasyviai stebėti“, – pridūrė JAV prezidentas.
Jis gyrė ukrainiečių lyderį už „milžinišką darbą“ ir tvirtino, jog suteiks Kyjivui visą reikalingą pagalbą.
„Laukiu dienos, kai susitiksime atšvęsti oficialios jūsų narystės NATO“, – sakė J.Bidenas.
Plačiau skaitykite čia.
Prezidentas susitikęs su F.Kishida: Lietuva remia Japonijos artėjimą prie NATO
17:58
Lietuva remia Japonijos artėjimą prie NATO, sako trečiadienį su NATO viršūnių susitikime dalyvaujančiu japonų premjeru Fumio Kishida susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda.
Jis su Japonijos Vyriausybės vadovu aptarė strateginės partnerystės įgyvendinimą, tolesnę santykių plėtrą, Rusijos karo prieš Ukrainą problematiką bei globalius saugumo iššūkius.
„Labai vertiname Lietuvos ir Japonijos strateginę partnerystę, ypač dinamiškai augantį bendradarbiavimą saugumo ir gynybos, prekybinių ryšių, gyvybės mokslų, aukštųjų technologijų, kultūros mainų srityse“, – Prezidentūros pranešime cituojamas G.Nausėda.
Plačiau skaitykite čia.
Vilniaus oro uoste vėl kyla ir leidžiasi lėktuvai
17:22
Trečiadienį, kaip ir planuota, nuo 16 val. vėl veikia tarptautinis Vilniaus oro uostas. Jis komerciniams skrydžiams buvo uždarytas nuo antradienio 12 val. dėl sostinėje vykstančio NATO viršūnių susitikimo. Nuo 16 val. Jau nusileido lėktuvai iš Kutaisio, Kopenhagos, Varšuvos, Stokholmo, Vienos, Briuselio. 17 val. Pakilo lėktuvas į Kopenhagą, netrukus išskris dar keli. Tiesa, dauguma vyriausybinių orlaivių, atgabenę į Vilnių užsienio šalių delegacijas, dar nėra išskridę.
Lietuvos oro uostų duomenimis, dėl šio 26 valandų apribojimo iš Vilniaus buvo atšaukta daugiau kaip 100 skrydžių.
O.Scholzas: Rusija nepaveiks Ukrainos kvietimo į NATO proceso
17:19
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas sako, kad Vilniaus NATO viršūnių susitikime priimti sprendimai dėl Ukrainos perspektyvos Aljanse yra geri, o šio proceso Rusija niekaip nepaveiks.
„Mes priėmėme labai gerus sprendimus dėl Ukrainos perspektyvos NATO. Galima įvairiai tai traktuoti, bet tai buvo priimta vienbalsiai ir Ukrainos prezidentas šiandien tikrai pagyrė sprendimą“, – žurnalistams baigiantis viršūnių susitikimui sakė O.Scholzas.
„Ir visiškai aišku, kad šis klausimas dėl priklausymo NATO tikrai nebus diskutuojamas kitų, kurie nepriklauso šiam Aljansui. Rusija neprisidės prie šios diskusijos“, – tvirtino jis.
Aljanso lyderiai antradienį sutarė, kad kvietimas Ukrainai stoti į NATO bus įteiktas, kai dėl to sutars bloko valstybės ir Kyjivas įvykdys keliamas sąlygas.
Vakarų lyderiai vengia duoti Ukrainai pernelyg konkrečius įsipareigojimus dėl būsimos narystės bloke, nes baiminasi, kad tai įtrauks Vakarus į karą su Maskva, tačiau tvirtina norintys parodyti Kremliui, jog jis nesulauks susilpnėsiančios paramos Kyjivui.
Vilniuje sulaukęs Didžiojo septyneto (G-7) garantijų dėl paramos Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad iš Lietuvos parsiveža „reikšmingą saugumo pergalę“.
NATO taip pat nusprendė atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) vykdymo, įsteigti Aljanso ir Ukrainos tarybą bei patvirtintas ilgalaikės paramos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms planas.
Volodymyras Zelenskis: Vilniaus viršūnių susitikimas buvo labai sėkmingas
17:15
Baigiantis Vilniaus viršūnių susitikimui Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jį įvertino kaip labai sėkmingą, nors jo pradžioje buvo pažėręs griežtos kritikos Vakarų partneriams.
„Viršūnių susitikimo pabaigoje matome didelę vienybę tarp lyderių. Viršūnių susitikimas, manau, buvo labai sėkmingas“, – sakė V.Zelenskis susitikime su JAV prezidentu Joe Bidenu.
NATO Vilniuje pakartojo pažadą ateityje priimti Ukrainą į aljansą, bet konkrečių terminų nenurodė. Vakarų lyderiai taip pat įsipareigojo teikti tokią karinę paramą ukrainiečiams, kad jie galėtų apsiginti nuo rusų agresijos.