Savivaldybės tarybos ir LLS narys Kęstutis Nėnius teigė, kad savivaldybės bendrovė „Vilniaus vandenys“ turi visas galimybes mažinti geriamojo vandens ir nuotekų kainas.
„Labai skambiai per žiniasklaidą nuskambėjo „Vilniaus vandenų“ reorganizacija, kuri sutaupė tam tikrų lėšų kiekį, ir tai turėtų atsispindėti vandens kainoje. Kitas dalykas yra techniniai reikalai. Mes žinome, kad „Vilniaus vandenys“ turi didžiulius nuostolius geriamojo vandens dėl nutekėjimo į gruntą. Būtent dėl to motyvo ir techniniai sprendimai vandens nutekėjimo mažinimui egzistuoja“, – tarybos posėdyje teigė K.Nėnius.
Keli valdančiųjų atstovai sakė nepasitikintys LLS skaičiavimais, jog kainas galima sumažinti būtent 5 proc.
„Vilniaus vandenų” komunikacijos vadovas Antanas Bubnelis BNS teigė, kad įmonės tarifai artimiausiais metais neturėtų keistis, o ateityje jie gali mažėti.
„Kainų mažinimas yra vienas iš ilgalaikių naujosios „Vilniaus vandenų“ vadovų komandos tikslų. Tačiau trumpalaikėje ar vidutinio laikotarpio perspektyvoje keliamas tikslas išlaikyti dabartines kainas, kurios yra vienos žemiausių tarp panašių Europos miestų. Kainų mažinimas šiuo metu būtų sudėtingas dėl itin sudėtingos bendrovės finansinės situacijos“, – teigė A.Bubnelis.
2015 metais „Vilniaus vandenų“ grynasis veiklos nuostolis siekė 7,3 mln. Eurų, o 2014 metais - buvo apskaitytas 8,4 mln. Eurų nuostolis. Bendrovei šiuo metu trūksta tiek apyvartinių lėšų, tiek lėšų investicijoms, būtinoms nudėvėtos infrastruktūros atstatymui ar plėtrai. Įvertinus bendrovės įsiskolinimų prieaugį ir paskolų aptarnavimo sąnaudas, bendrovės pinigų srautas, kurį būtų galima skirti investicijoms, šiuo metu yra artimas nuliui. Sumažintos paslaugų kainos šią situaciją tik pablogintų.
Pasak A.Bubnelio, sudėtinga finansinė situacija komplikuoja ir galimybes užsitikrinti ilgalaikį finansavimą paskolų forma, kuris yra būtinas kofinansuojant Europos Sąjungos lėšomis įgyvendinamus didelės apimties investicinius projektus.
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainų nustatymą reglamentuojančiame įstatyme numatyta, jog paslaugų kainos yra nustatomos pagal įmonės patiriamas sąnaudas. Paskutinį kartą bendrovės „Vilniaus vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų bei pardavimo kainos trejų metų laikotarpiui buvo nustatytos 2014 metais. Naujosios Bendrovės vadovybės 2016 metais įgyvendintos ir įgyvendinamos veiklos efektyvinimo priemonės jau duoda ekonominį efektą, tačiau pilna apimtimi šių priemonių poveikis bus jaučiamas tik 2017 metais.
Naujoji bendrovės „Vilniaus vandenys“ vadovų komanda šiuo metu rengia veiklos planą 2017–2019 metams, kuris yra vienas iš pagrindinių dokumentų, būtinų naujų kainų derinimui. Šį planą kartu su atnaujintu paslaugų kainų projektu Vilniaus savivaldybės Tarybai ketinama pristatyti šiemet.
O šiuo metu taryba patvirtino paviršinių nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros ir veiklos planą iki 2020 metų. Visiems projektams numatoma skirti 26,55 mln. eurų, iš jų 22,147 mln. eurų – Europos Sąjungos (ES) parama.
Paskutinį kartą šalto vandens kainos Vilniuje didėjo 2014 metais, kai Kainų komisija vienašališkai nustatė trečdaliu aukštesnes „Vilniaus vandenų“ paslaugų kainas: daugiabučių gyventojams juos tuomet brango 34,6 proc. iki 1,7 euro (su PVM), individualių namų savininkams – 22 proc. iki 1,5 euro.
95,41 proc. „Vilniaus vandenų“ akcijų valdo miesto savivaldybė, likusias – Švenčionių, Šalčininkų ir Vilniaus rajonų savivaldybės.