Aikštėje priešais Nacionalinę filharmoniją turėtų stovėti aukštas J.Basanavičius, pasirėmęs lazdele. Bent jau šis projektas laimėjo konkursą. Idėjos autoriai yra Gediminas Antanas Sakalis, Gediminas Piekuras ir Algirdas Rasimavičius.
Idėja yra, ar įgyvendins – nežino
Tačiau R.Šimašius pažymėjo, kad kol kas tai nereiškia, jog būtent šis paminklas ir stovės numatytoje vietoje. Kol kas tai tik idėja, kuri buvo pripažinta geriausia.
„Dėl meninės idėjos dalies yra viskas aišku, yra atrinkti nugalėtojai, bet su realizavimu yra šiek tiek kitaip. Deja, prizinių vietų laimėtojai nepateikė visų reikalingų dokumentų, kas leistų jiems realizuotų šitą darbą, kas reiškia, kad šiandien skelbiame konkurso laimėtojus, o dėl realizavimo reikės spręsti atskirai. Tai tam tikra mūsų viešųjų pirkimų biurokratija, kurią, mano supratimu, reikėtų sutvarkyti, kad meninius projektus būtų lengviau realizuoti“, – sakė meras Remigijus Šimašius.
Anot mero, kitą savaitę turėtų būti priimtas sprendimas, ar statyti išrinktą pirmos vietos laimėtojų paminklą už privačias lėšas, nes nepateikus dokumentų už viešas lėšas to daryti negalima, ar atsižvelgus į nuomones, kad galėjo būti geresnių projektų, skelbti konkursą iš naujo. Tačiau meras linkęs rinktis pirmąjį variantą.
Kol kas privačių rėmėjų, kurie galbūt galėtų pastatyti šį paminklą, anot mero, nėra, kadangi dar nenuspręsta, ar būtent tokiu būdu ir bus statomas paminklas J.Basanavičiui. Taip R.Šimašius teigė, paklaustas, kad galbūt to imtis norėtų koncernas „MG Baltic“, kuris jau yra siūlęs savo projektą ir finansavimą jo įgyvendinimui.
Penkios vietos
Komisijos pirmininko G.Karaliaus teigimu, pirmosios trys vietos pasiskirstė labai panašiai. Antrąją vietą konkurse laimėjo UAB „Studija2a“ pristatyta idėja „J. Basanavičius – vėliavnešys“, trečiąją – UAB „Vilniaus architektūros studijos“ skulptūra „Lietuva – Lietus – Basanavičius“. Ketvirtosios vietos prizininkai – dr. Jono Basanavičiaus paminklo idėjos autoriai Gintautas Jonkus, Petras Grecevičius, Edmundas Andrijauskas, Jonas Abromas, penktosios vietos – UAB „Klaipėdos komprojektas“ pristatyta idėja „Aušros bokštas“.
„Jis lengvai identifikuojamas, lengva nustatyti, koks tai žmogus. Antra – judesys, žengia į gyvenimą. Kaip vieną iš dalykų reikia akcentuoti plastinę kalbą. Jeigu žiūrėsime, netoli, už 200 metrų, kažkada stovėjo panaši figūra su paltu, Vincas Mickevičius-Kapsukas. Taigi autoriui sudėtingiausia bus rasti būdų, kaip atgaivinti šitą plastinę kalbą“, – apie pirmosios vietos laimėtoją sakė G.Karalius.
Antrąją vietą gavo projektas, pasak G.Karaliaus, turi „kiek ironišką požiūrį“.
Vertindamas visus projektus, G.Karalius teigė pastebėjęs savotišką kūrėjų skubėjimą.
Penkiems projekto konkurso prizininkams bus skirtos piniginės premijos: pirmosios vietos laimėtojui – 5 tūkst. eurų, antrosios – 4 tūkst. eurų;,trečiosios – 3 tūkst. eurų, dvi paskatinamosios premijos po 2 500 eurų– ketvirtos ir penktos vietų laimėtojams.
Pagal konkurso sąlygas nėra būtina realizuoti būtent šį projektą, teigė R.Šimašius: „Autorius gali ir, sakyčiau, turi patobulinti projektą pagal pateiktas pastabas. Todėl dalis tų trūkumų, abejonių, kurios išsakytos, gali būti ištaisytos. Man atrodo, kad prizinės vietos yra padorios, įkvepiančios, su savo privalumais, todėl tuos dalykus išspręsti gali.“
Vilniaus vyriausias architektas Mindaugas Pakalnis kalbėjo, kad laimėtojas išrinktas, prie projekto dar reikia padirbėti, tačiau nesąžininga būtų konkursą užbraukti ir pradėti iš pradžių. „Darbai, kurie konkurse laimėjo prizines vietas, gali būti vystomi. Mes turime dabartinį požiūrį, dabartinio žmogaus ir taip, kaip mes šiame laikmetyje J.Basanavičių suvokiame, tokį jį ir pastatysime. Tai ką, mes matome, yra tik idėja ir konkursas buvo tik idėjos, prie projekto reikės labai daug dirbti“, – sakė M.Pakalnis.
M.Pakalnis net teigė manąs, kad iki kitų metų Vasario 16-osios paminklą įmanoma pastatyti, tačiau G.Karalius neslėpė abejonių tuo.
Buvo 16 projektų
Vilniaus rotušėje eksponuoti 16 skulptorių ir architektų sukurtų idėjų įamžinti dr. Jono Basanavičiaus atminimą.
Šis konkursas, paskelbus jo dalyvių darbus, sulaukė itin daug kritikos ir net pašaipų. Meno ekspertų organizacijos – Tarptautinės dailės kritikų asociacijos Lietuvos sekcija, Lietuvos dailės istorikų draugija, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga ir Modernaus meno centras, išplatino viešą pareiškimą, kuriame ne viena dešimtis meno ir kultūros žmonių išsakė savo nuomonę, kad paminklo konkurse kai kurie projektai Joną Basanavičių greičiau paniekina, nei įamžina jo atminimą.
Šių organizacijų atstovai kvietė J.Basanavičiaus atminimo įamžinimo konkurso organizatorius ir žiuri pripažinti, kad meniniu požiūriu konkursas nepavyko ir nė vienam iš pristatytų prieš savaitę darbų neskirti premijos. Tačiau R.Šimašius į tai atsakė, kad vienas iš konkursui pasiūlytų paminklų tikrai bus pastatytas aikštėje priešais Nacionalinę filharmoniją.
G.Karalius BNS yra pripažinęs, kad nors formaliai geriausi darbai atrinkti, jis nė vieno jų nemato sostinėje. „Šitas konkursas yra silpnas. Ne, iš to, kas yra, aš nematau Vilniuje“, – sakė G.Karalius.