„Man labai malonu, kad Amatričės šv.Juozapo bažnyčioje bus dalelė Lietuvos. Būtent šio XVII amžiaus pastato, stipriai nukentėjusio seisminės nelaimės metu, atstatymui bus panaudotos šio vakaro metu aukotos lėšos“, – pasakė 15min Italijos ambasadorius Stefano Taliani de Marchio.
„Šiuo metu visame pasaulyje vyksta Italijos virtuvės dienos: 500 valstybių vyks 1700 renginių – vakarienių, degustacijų, susitikimų su Italijos maisto gamintojais ir šefais. Mes nusprendėme, jog Italijos virtuvei Lietuvoje atstovaus Lacijaus regiono miesto Amatričės virtuvė. Miesto, kuris siekia atsitiesti po griaunančio žemės drebėjimo“, – sakė ambasadorius.
Žymius Lietuvos žmones į „Kempinski Cathedral Square“ viešbutį pakvietė Italijos ambasada, Italijos kultūros institutas Vilniuje ir Amatričės miesto savivaldybė. Garsus Italijos fotomenininkas Stefano Ripertas pristatė fotografijas, kuriose užfiksuoti dramatiški, jaudinantys sugriautų namų vaizdai, Lacijaus regiono kraštovaizdis, Amatričės gyventojų kasdienybė po griaunamos seisminės nelaimės.
Tą lemtingą dieną aš netekau visko: mamos, sesers, pusbrolio. Netekau restorano, kuriame dirbau, – pasakojo restorano „Ma – Tru“ virtuvės šefas Daniele Bonanni.
„Aš esu iš Amatričės, tai miestas, kuriame gimiau, kuriame iki šiol gyvena mano giminaičiai, šeima, – pasakojo Italijos kultūros instituto Vilniuje direktorė Paola Cioni. – Miesto centre dabar paskelbta vadinamoji „raudonoji zona“, čia kol kas niekam neleidžiama gyventi. Bet svarbu tai, kad 299 gyvybes nusinešusi tragedija nepalaužė miesto gyventojų. Jie daro ir padarys viską, kad miestas būtų atstatytas, jie nori sugrįžti į savo gatves, į savo namus. Būtent todėl Vilniaus ištiesta ranka Amatričei yra jaudinantis ir svarbus gestas“.
Vakaro svečiai turėjo progos susipažinti su gastronominėmis Amatričės garsenybėmis: trys šio miesto šefai viešbučio restorane gamino tipiškus Lacijaus regiono patiekalus: „spaghetti all‘amatriciana“, „spaghetti alla gricia“, ėriuko kepsnį „agnello alla scottadito“.
„Tą lemtingą dieną aš netekau visko: mamos, sesers, pusbrolio. Netekau restorano, kuriame dirbau“, – pasakojo restorano „Ma – Tru“ virtuvės šefas Daniele Bonanni.
Vilniečiams savo žemės patiekalus gaminęs Amatričės šefas šiuo metu gyvena vagonėlyje. Laukia žiema, kuri Apeninų kalnuose paprastai būna rūsti ir pakankamai šalta.
„Kad ir kaip sunku, bet aš niekur nežadu trauktis iš savo gimtojo miesto. Renku lėšas ir tikiuosi atidaryti restoraną šį pavasarį. Atvažiuokite pas mus ir pamatysite atgimusį miestą“, – triūsdamas virtuvėje kalbėjo šefas Daniele.
Beje, italai į Vilnių atvyko ne tik papasakoti apie juos ištikusią nelaimę. Jie žada pasidalinti gastronomijos žiniomis su būsimaisiais Lietuvos virėjais ir konditeriais. Profesionalūs virtuvės šefai 45 vaikinus ir merginas iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Varėnos pamokys itališkos virtuvės paslapčių, Amatričės „Slow Food“ gastronominio judėjimo koordinatorius Ernesto Berardi papasakos apie itališkų produktų kokybės, gaminimo, kilmės nuorodas.