Vilniaus miesto savivaldybė surengė pirmąjį naujo Bendrojo plano koncepcijų pristatymą. Bendrajame plane pateikti ir demografiniai pokyčiai Vilniaus mieste.
Gyventojų nemažėja
„Gyventojų skaičius Vilniuje kito pagal panašias tendencijas, kaip ir visoje Lietuvoje, tačiau metinis pokytis buvo 1–2 proc. punktais didesnis. Po įstojimo į ES, atsivėrus sienoms, gyventojų Vilniuje kiek sumažėjo, po to truputį vėl augo. 2011 metais stebimas didelis gyventojų skaičiaus sumažėjimas – tikėtina, kad 2010 metais, įvedus prievolę nuolatiniams šalies gyventojams mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, savo išvykimą deklaravo jau ir ankstesniais metais išvykę piliečiai. Nuo 2013 metų stebimas silpnas Vilniaus gyventojų skaičiaus augimas“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos Bendrojo plano keitimo strateginio pasekmių aplinkai vertinimo (SPAV) ataskaitoje.
Paskutiniais metais natūrali gyventojų kaita Vilniuje buvo teigiama, taip pat stipriai sostinės nenustekeno ir emigracija, nors 2015 metais ji ir padidėjo. Vis dėlto vaikų Vilniuje gimsta daug, tad gyventojų skaičiaus pokytis išliko teigiamas.
SPAV ataskaitoje įrašyta, kad 2016 metais Vilniuje gyveno 543,5 tūkst. gyventojų. O nuo čia jau brėžiamos trys kreivės: tikėtinas, pesimistinis ir optimistinis scenarijai. Pagal pesimistinį scenarijų 2030 metais Vilniaus gyventojų jau bus kiek mažiau – 539 tūkst. O 2050-aisiais šis skaičius smuktelės net iki 510 tūkst. gyventojų.
Optimistinis ar pesimistinis scenarijus?
Tačiau yra ir kitas – optimistinis – scenarijus. Pagal jį, po 13-os metų Vilniuje gyvens 552 tūkst. gyventojų, o tai yra beveik 10 tūkst. daugiau, nei turime dabar. 2050 metais šis skaičius bus dar didesnis ir sieks net 566 tūkst. gyventojų.
Vis dėlto diagramoje yra ir trečiasis scenarijus – tikėtinas. Pagal jį, 2030-aisiais gyventojų sostinė turės maždaug tiek pat, kaip 2016 metais – 544 tūkst. O 2050 metais šis skaičius smuktelės iki 533 tūkst.
Vilniečių amžiaus vidurkis pernai siekė 38 metus (visoje Lietuvoje – 43 metai), jį labiausiai jaunina tai, kad sostinėje gimsta daug vaikų – jų skaičius pastaraisiais metais auga. 2050 metais Vilnius bus kiek vyresnis – vidutinio vilniečio amžius sieks 46 metus.