Kaip BNS nurodė Vilniaus miesto savivaldybė, žurnalistai sostinėje skiepijami remiantis Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriame tarp prioritetinių grupių išskiriami ir visuomenei svarbią funkciją atliekančių profesijų atstovai. Pavyzdžiui, policininkai, ugniagesiai ar žvalgybos pareigūnai.
Šiame prioritete taip pat nurodyta, kad skiepijami gali būti ir „kiti gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas, išskyrus bendrąsias, vykdantys darbuotojai, kontaktuojantys su kitais asmenimis, kai funkcijų negalima vykdyti nuotoliniu būdu“.
Anot sostinės mero atstovo spaudai Karolio Vaitkevičiaus, būtent ši punkto dalis sudaro galimybes skiepyti ir žurnalistus.
„Vyriausybės nutarime „Dėl Gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų sąrašo patvirtinimo“ išskiriama tokia funkcija kaip visuomenės apie situaciją šalyje informavimas“, – BNS teigė K. Vaitkevičius.
Mero atstovas pabrėžė, kad savivaldybė „skiepijimo procese preciziškai laikosi SAM nustatytos tvarkos ir prioritetų sąrašo“.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija su tokiu išaiškinimu nesutinka ir pabrėžia, kad nors visuomenės informavimas ir minimas konkrečiame Vyriausybės nutarime, gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų įgyvendinimas „atskleidžiamas per valstybines mobilizacines užduotis“.
Jos nurodytos kitame Vyriausybės nutarime, „Dėl valstybinių mobilizacinių užduočių valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms skyrimo“.
„Už jų įgyvendinimą atsakingos tam tikros valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos. Tiesioginių mobilizacinių užduočių žurnalistams nėra numatyta. (...) Kaip atskira grupė žurnalistai nėra įtraukti į vakcinacijos prioritetinių grupių sąrašą“, – BNS informavo ministerija.
SAM teigimu, žurnalistai šiuo metu gali būti vakcinuojami pagal prioritetinių grupių sąraše nurodytus rizikos veiksnius (amžių, lėtines ligas), taip pat kaip didelių subjektų darbuotojai.
Vis dėlto ministerijos antradienį išplatintame laiške savivaldybėms, kurį gavo ir BNS, tam tikros galimybės daliai žurnalistų pagal prioritetų sąrašą pasiskiepyti numatomos, nors „bendrai vertinant nepriklauso gyvybiškai svarbioms funkcijoms“.
„Žurnalistai prisideda prie valstybines mobilizacines užduočių tiek, kiek tai numatyta minėtų institucijų ir įstaigų mobilizacijos planuose. Savivaldybių administracijos savo planuose yra nusimačiusios/įsitraukusios žurnalistus, tačiau tikrai ne visus“, – nurodoma ministerijos laiške.
Ministerija BNS neatsakė, kaip vertina savivaldybės veiksmus, ar dėl to ketinama imtis kokių nors priemonių.
Savo ruožtu Elektrėnuose viešinti premjerė Ingrida Šimonytė, paklausta, ar neplanuojama į prioritetų sąrašą įtraukti ir žurnalistų, sakė, kad „ateiname į tą stadiją, kada klausimas, kuri profesija yra geresnė už kitą profesiją, nebėra toks svarbus ir nebus toks svarbus“.
„Gerai būtų, kad tokių diskusijų nebūtų. Tiesą sakant, visi darbai yra svarbūs ir visi darbai yra garbingi, tai manyčiau, kad jau artimiausiu metu skiepijimo prioritetai toliau judės pirmyn pagal amžių“, – penktadienį sakė politikė.