Trečiadienį, viename paskutinių senosios tarybos posėdyje Vilniaus politikai pritarė sprendimui išnuomoti patalpas lengvatinėmis sąlygomis „Naktiniam Vilniaus aviliui“. Projektas naujas Lietuvos sostinėje, tačiau tikimasi, kad prigis ir leis turėti vietą, kurioje dominuos ne alkoholis, o kultūrinė veikla ir tai leis vykdyti efektyvią prevenciją.
Patalpų kv. m nuoma – už 4,76 euro
Klausimas, numatytas tarybos posėdžio darbotvarkėje, susiejo du dalykus, kuriems numatomi viešieji konkursai: nekilnojamojo turto Vilniaus g. 22 išnuomojimą ir „Naktinio Vilniaus avilio“ operatoriaus atranką. Sprendimo projekte siūloma išnuomoti Vilniaus savivaldybei priklausantį nekilnojamąjį turtą viešo konkurso būdu penkeriems metams.
Patalpos suskirstytos į šešis objektus pagal įėjimus, jos įvairios savo dydžiu, taip pat ir pradine nuomos kaina. Vienų kvadratinio metro nuomos kaina per mėnesį siekia 13 eurų, kitų – 15, 25 eurus. Tai patalpos administracinei, paslaugų, prekybos, socialinei, kultūrinei veiklai.
Viena dalis negyvenamųjų patalpų – 781,4 kvadratiniai metrai pirmajame ir antrajame aukštuose – išskirta šiame sprendime: joms nustatyta 1 kv. m kaina siekia tik 4,76 euro, o čia galima plėtoti administracinę, kultūrinę, socialinę, prekybos, paslaugų veiklą, tik antrame aukšte draudžiama prekiauti alkoholiu. Ši kaina konkurso metu nekils.
Renka parašus po peticija
Būtent ši buvusių „Žinijos“ draugijos patalpų dalis ir turėtų tapti „Naktiniu Vilniaus aviliu“. „Valstybinėje narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metų programoje prevencijos ir žalos mažinimo priemonės tarp pasilinksminimo vietų lankytojų numatytos kaip vienos iš prioritetinių sričių. Radome idealią vietą – puikiai tinka Vilniaus g. 22 esantys foje ir antras aukštas.
Suprantame, kad ne visi gyvename naktimis ir kad naktinis gyvenimas būna problemiškas. Apie tai skatiname kalbėti su visomis interesų grupėmis „Naktiniame avilyje“, kad kartu galėtume rasti sprendimus ir kompromisus“, – rašoma projekto interneto svetainėje naktis.org.
Prevencijos ir žalos mažinimo priemonės tarp pasilinksminimo vietų lankytojų numatytos kaip vienos iš prioritetinių sričių. Radome idealią vietą – puikiai tinka Vilniaus g. 22 esantys foje ir antras aukštas.
Kartu kviečiama pasirašyti peticiją, nes miesto taryba dėl sprendimo balsuos šį trečiadienį: „Palaikykite idėją įsteigti „Vilniaus naktinį avilį“, skirti erdvę ir suteikti laisvę mūsų kūrybininkams, teikti kultūros ir socialines paslaugas, padėti naktiniams gyventojams ir mažinti problemų miegantiems kaimynams. Daugiau kultūros, mažiau žalos!“
Tarp idėjos iniciatorių įvardijami kadenciją baigiančios tarybos narys Markas Adamas Haroldas, išrinkta būsimosios tarybos narė Deimantė Rimkutė ir Vilniaus miesto savivaldybė.
„Jauni žmonės neina, kur nėra alkoholio“
Kalbėdamas su 15min, M.A.Haroldas tikino, kad šios patalpos tikrai tiktų numatomai veiklai, juolab – antras aukštas apleistas, jau senokai jam ieškoma nuomininkų, tačiau iki šiol nesėkmingai.
„Būtų ideali galimybė įrengti „Naktinį avilį“, kokį turi pažangūs Europos miestai. Ėjau į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą, kurie kaip tik patvirtino nacionalinę strategiją ir norėtų galimybės veikti būtent barų zonose. Aš sutikau, pasakiau, kad žinau, kur galime tai daryti, ir mes pradėjome formuoti projektą, kad būtų vartojimo mažinimas ir prevencija kartu su pramogų traukos centru.
Sunku kažkam suprasti, kaip veikia ir baras, ir prevencija kartu, bet tai labai pagrįsti principai, kad jeigu nori užbėgti už akių būsimoms problemoms su alkoholiu, tai reikia daryti bare“, – dėstė M.A.Haroldas.
Jis pasidžiaugė, kad idėja tampa realiu sprendimu ir teigė tikįs tarybos narių noru balsuoti už šį sprendimą. Tiesa, pirmieji svarstymai buvo nuspalvinti diskusijų visai ne apie šį socialinį pasiūlymą, o apie norus kelioms bendrovėms suteikti galimybę čia toliau nuomotis patalpas pigiai pagal senas, dar praeitos kadencijos Vilniaus valdančiųjų pasirašytas sutartis.
Sunku kažkam suprasti, kaip veikia ir baras, ir prevencija kartu, bet tai labai pagrįsti principai. Jauni žmonės neina ten, kur nėra alkoholio, – sakė M.A.Haroldas.
Politikai apsisvaidė priekaištais
Gruodžio vidury tarybos nariai svarstė klausimą dėl patalpų nuomos Vilniaus g. 22. Nors žadėta, kad į šį projektą bus įtrauktas siūlymas ir dėl „Naktinio avilio“, savivaldybės Turto departamento direktorius Vygintas Jakas tuomet pristatė klausimą be šios dalies. Esą tai nuspręsta savivaldybės administracijos, tačiau galų gale būtent dėl šios priežasties nutarta visą sprendimą nukelti.
Diskusijų nepritrūko ir dėl kito pasiūlymo: tarybos Miesto planavimo ir plėtros komitetas pasiūlė pratęsti nuomos sutartis su dabar patalpas šiame pastate nuomojančiomis bendrovėmis „Lumina“ ir „Dausera“, kurios čia įrengusios populiarius barus. Tiesa, joms sąlygos – lengvatinės, todėl dalis tarybos politikų siūlė skelbti viešą konkursą. O ir čia dirbančių bendrovių yra daugiau, tik kažkodėl šios dvi išskirtos.
Politikai gruodį susikirto svarstydami siūlymą pratęsti nuomos sutartis dviem bendrovėms, kurios Vilniaus g. 22 pastato pirmajame aukšte turi įsirengusios barus,. M.A.Haroldas pareiškė, kad sutartys sudarytos jau seniai, dar Artūro Zuoko valdymo metais, o per tą laiką keitėsi nuomos kainos, kurias esą galima išsiaiškinti surengus nuomos konkursą.
„Gal Zuokas turi interesų konfliktą, jeigu jau aš tariamai turiu, todėl labai aršiai gina barą, kuriam patalpos buvo išnuomotos labai žemomis kainomis Zuoko kadencijos metu“, – tarybos posėdyje kalbėjo M.A.Haroldas.
Artūras Zuokas atkirto, kad čia ginama paprasta verslo logika: „Plėtros komiteto sprendimas, už kurį siūlome balsuoti, yra pratęsti sutartį, tik galbūt nėra iki galo teisingai suformuluota, iki privatizavimo. Šiuo atveju norite panaikinti sutartis, skelbti naują konkursą ir kartu – privatizuoti patalpas. Tai kas ateis konkurso būdu į patalpas, kada po metų ar dviejų privatizuosit jas. Tai tokį siūlymą ir pateikė Plėtros komitetas – pratęsti sutartį iki pardavimo patalpų.“
Kasparas Adomaitis pabrėžė, kad šios patalpos yra geriausioje Vilniaus vietoje: „Mano žiniomis, aplinkiniai barai moka kur kas didesnes kainas, tikrai turėtume skelbti viešą konkursą. Pirmas aukštas yra komercijai skirtas, todėl viešo konkurso būdu turėtume nustatyti realias kainas.“
Liutauras Stoškus tikino, kad nereikėtų visiškai nubraukti dabartinių nuomininkų įdirbio, būtų tikslinga būtent jiems pirmiausia pasiūlyti galimybę išsinuomoti šias patalpas – tik jiems atsisakius skelbti nuomos konkursą.
Tačiau taryba balsuodama nepritarė tokiam vieno iš komitetų siūlymų. Po balsavimo pasigirdo svarstymų, kodėl siūlymas pratęsti sutartis galiotų tik dviem bendrovėms, nors tose patalpose dirbančiųjų yra daugiau. Bet Plėtros komitetas išskyrė būtent tik dvi bendroves.
Vienos iš jų įkurtame bare A.Zuokas, vienas iš siūlymo teikėjų, per abu rinkimų turus laukė balsavimo rezultatų. Tiesa, paklausus jo komandos atstovų, kodėl būtent čia, atsakymas atėjo labai lakoniškas: „Rinkiminė naktis organizacijos sekretoriatui ir visam štabui būna labai įtempta ir darbinga, būtent todėl ir renkamės barą, esantį arčiausiai partijos būstinės.“