2020 03 12 /12:25

Vyriausybė dviem savaitėms uždaro ugdymo įstaigas, uždraudžia renginius, mėnesį rekomenduoja nekeliauti

Ketvirtadienį Vyriausybės pasitarime sprendė, kaip užkirsti kelią koronaviruso plitimui. Mėnesį rekomenduojama niekur nekeliauti. Jei rekomendacijos bus nevykdomos piktybiškai, gyventojams gresia atsakomybė. Ugdymo procesą, viešus renginius tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse Vyriausybė stabdo dviem savaitėms, bet leis tėvams tuo metu gauti nedarbo išmokas. Vilniaus savivaldybė, renginių organizatoriai ir mokslo įstaigos imasi priemonių nelaukdami valdžios sprendimų. Naujų koronaviruso atvejų Lietuvoje ketvirtadienį nėra nustatyta – jų tebėra trys.
Patikros akimirka
Patikros akimirka / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose ir toliau bus išduodami

18:13

Nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose ir toliau bus išduodami, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Keturiolikos dienų saviizoliacijai namuose jie ir toliau bus išduodami žmonėms, grįžusiems iš koronaviruso paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu naujojo koronaviruso (COVID-19) atveju. Ši tvarka galios, kol nebus paskelbta kitaip.

SAM teigia kreipusis į darbdavius, prašydama solidarizuotis su pastangomis įveikti naująjį koronavirusą ir leisti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu.

„Galimybė likti namuose, taip išvengiant kontakto su kitais žmonėmis iš esmės yra pati svarbiausia priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo viruso plitimo grėsmės“, – teigia ministerija.

Tais atvejais, jeigu galimybės dirbti iš namų nėra, numatoma galimybė dviejų savaičių laikotarpiui gauti nedarbingumo pažymėjimą.

Žmonių, keliavusių paveiktose teritorijose ar turėjusių sąlytį su patvirtintu COVID-19 atveju, dėl nedarbingumo pažymėjimo prašoma nuotoliniu būdu kreiptis į šeimos gydytojus, jokiu būdu fiziškai nevykti ir prieš tai užpildyti anketą, patalpintą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje.

Pasak SAM, tokiu būdu laikinai 14-ai dienų nedarbingumą gali gauti ir tėvai, įtėviai, seneliai bei globėjai, kurių vaikai iki 14 metų lankėsi COVID-19 paveiktose teritorijose arba švietimo įstaigose nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą ir dėl to atsiradus būtinybei prižiūrėti mažuosius, t. y., darželinukus, pradinukus.

Toks režimas Lietuvoje nustatytas nuo kovo 16 iki kovo 27 dienos.

Šiuo metu rizikingomis šalimis laikomos: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija ir visa Italija.

Valstybės gynimo taryba vertins koronaviruso situaciją, aptars žvalgybų ataskaitas

18:04

Valstybės gynimo taryba penktadienį Krašto apsaugos ministerijoje vertins koronaviruso situaciją, aptars praėjusių metų žvalgybos tarnybų ataskaitas.

„Taryba įvertins esamą situaciją, dalyvaus sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga“, – BNS sakė šalies vadovo atstovas Antanas Bubnelis.

Tuo metu 2019 metų ataskaitas pristatys Valstybės saugumo departamentas ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas.

„Žvalgybos tarnybos pristatys ataskaitas“, – teigė prezidento atstovas.

Po tarybos posėdžio numatyti komentarai žiniasklaidai.

Valstybės gynimo taryba yra institucija, svarstanti ir koordinuojanti svarbiausius valstybės gynybos reikalus, įskaitant ir valstybės institucijų veiklą svarbiausiais valstybės saugumo užtikrinimo ir gynimo klausimais.

Tarybą sudaro prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas, tarybai vadovauja prezidentas.

Spektaklius atšaukė Nacionalinis operos ir baleto teatras

18:01

Reaguodamas į  Vyriausybės sprendimus, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) atšaukia 2020 m. kovo 13–27 dienomis numatytus spektaklius.

„Informuojame, kad kovo 13 d. „Bohemos“ spektaklis perkeliamas į birželio 13 dieną, o kovo 27 d. spektaklis „Romeo ir Džuljeta“ – į birželio 19 dieną“, – rašoma pranešime.

Pinigai už bilietus į minėto laikotarpio spektaklius žiūrovams bus grąžinti iki 2020 m. birželio 30 d. Dėl bilietų grąžinimo reikėtų kreiptis į teatro informaciją.

A.Veryga: naktiniai klubai dėl koronaviruso grėsmės turėtų stabdyti veiklą

17:54

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad naktiniai klubai dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms turėtų stabdyti veiklą.

„Matėt, kaip atrodo Vilniaus gatvė vakare ir kokia ten yra žmonių sankaupa. Tai tikslas yra jų išvengti, nesvarbu, kokiame formate“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė A.Veryga.

„Naktiniai klubai, kuriuose susirenka daug žmonių, turėtų veiklą sustabdyt dviem savaitėms. Tai yra ne rekomendacija, tai yra privaloma vykdyti“, – teigė jis.

A.Veryga taip pat pridūrė, kad reikalavimas įsigalioja nuo penktadienio septintos ryto, tačiau jis negalios vietoms, kuriose teikiamos maitinimo paslaugos.

„Pats baras, jeigu ten maitinimas, nedaug žmonių, mes maitinimo paslaugų neribojam“, – sakė ministras.

Pasak jo, iš pradžių tai turėtų kontroliuoti patys žmonės, tačiau vėliau naktiniams klubams, kurie nepaisys draudimo, gali grėsti baudos.

VIDEO: Vilniečiai apie koronavirusą – kaip saugojasi ir kaip tai paveiks jų gyvenimą

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas koronaviruso apie padarinius kalbės uždarame posėdyje

17:44

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ketvirtadienį nutaręs aptarti galimus koronaviruso padarinius šalies finansams ir pajamoms, nusprendė dalį posėdžio surengti uždarai.

Tai pasiūlė komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas. 

„Klausimas pakankamai svarbus, bet ir kartu labai jautus, ir norėtųsi atvirai pasikalbėti be nerimo, kad vienas ar kitas neatsargus žodis papuls į antraštę, kad galėtume ir iš verslo išgirsti nuoširdžią nuomonę, kaip viskas atrodo, ir valstybės institucijų“, – aiškino parlamentaras. 

Tam pritarė ir finansų ministras Vilius Šapoka.

„Galima skaidyti į dvi dalis – bendrais bruožais aptarti situaciją, o dėl detalių diskusiją nėra būtina transliuoti“, – teigė jis. 

Neeiliniame komiteto posėdyje planuojama įvertinti Lietuvos viešųjų finansų būklę bei pradėti rengti finansinių priemonių planą, kuris leistų stabilizuoti šalies ūkio padėtį.

Posėdyje bus aiškinamasi, kokią įtaką Lietuvos ekonomikai ir finansams turės viruso plitimas ir kokių neatidėliotinų priemonių būtina imtis siekiant sumažinti žalą. 

Seimo posėdis antradienį įvyks

17:14

Seimas, patvirtinęs plenarinio posėdžio darbotvarkę, antradienį dar rinksis į darbą. Posėdžio metu parlamentarai turėtų priimti teisės aktus, susijusius su ekstremalia situacija dėl koronaviruso.

Vėliau dėl tolesnio Seimo darbo spręs Seimo valdyba.

Ragina neatšaukti antradienio Seimo posėdžio

16:54

Vyriausybė pageidautų, kad antradienį dar vyktų Seimo posėdžiai, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Mes dar pageidautume, kad antradienį būtų Seimo posėdžiai.

Yra įstatymai pateikti, ir tikiuosi, kad iki antradienio – bus arba rytoj Vyriausybės posėdis, arba pirmadienį – mes atliepsim į medikų lūkestį dėl susirgimo vykdant profesines pareigas (...), kad būtų galima jiems išmokėti 100 proc. nedarbingumo išmoką“, – Seime ketvirtadienio pavakarę kalbėjo jis.

Kiek vėliau į posėdį rinksis Seimo valdyba, kuri spręs, ar kitą savaitę organizuoti Seimo posėdžius, ar ne.

Siūlo vadovautis Vyriausybės, ne Vilniaus savivaldybės sprendimais

16:48

Vilniaus miesto savivaldybė ir Vyriausybė, siekdamos suvaldyti situaciją dėl koronaviruso, priėmė skirtingus sprendimus. Savivaldybė ugdymo įstaigų veiklą sustabdė nuo penktadienio iki balandžio 17 dienos, Vyriausybė veiklą stabdyti penktadienį tik rekomendavo. Privalomas stabdymas numatytas kovo 16–30 dienomis.

Tai kieno sprendimais vadovautis?

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad Vyriausybės: „Šalies gyventojai, visos valdžios institucijos privalo vadovautis šalies Ekstremalių situacijų operacijų vadovo sprendimais.“

Vilniaus savivaldybės iniciatyvos imtis griežtesnių priemonių ministras pirmininkas plačiau vertinti nesiėmė: „Manau, norėjo padaryti kaip geriau, kartais gaunasi kaip visada.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius taip pat siūlė vadovautis tuo, ką patvirtino Vyriausybė. Jis teigė negalintis pasakyti, kodėl savivaldybė priemonių ėmėsi savarankiškai.

„Matyt, siekiant gerų tikslų, – darė prielaidą jis. – Tačiau Vyriausybė rekomenduoja, kad nebūtų sumaišties, dabar pasinaudoti atostogomis.“

Ministrų kabinetas šalies ugdymo įstaigoms siūlo dvi savaites atostogauti ir per šį laiką pasiruošti mokymui nuotoliniu būdu, kurio gali prireikti, jei ugdymo įstaigų nedarbas būtų stabdomas ir vėliau.

Laboratorijos kol kas dirba ne visu pajėgumu

15:51

Koronaviruso tema plėtota ir Vyriausybės valandos Seime metu.

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pastebėjusi, kad Lietuvoje atlikta tik daugiau nei 300 tyrimų siekiant nustatyti užsikrėtimą teiravosi, ar bus galimybių testų atlikti daugiau. Taip pat ar bus leista tyrimą pasidaryti visiems negaluojantiems žmonėms, galintiems susimokėti.

„Mes turime pagrindinę laboratoriją ir dar dvi, kurios gali atlikti testus. Pajėgumai turbūt bus apie 800 (...) per parą“, – atsakinėjo premjeras Saulius Skvernelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad galimybių atlikti daugiau tyrimų yra, o papildomi pavedimai įsigyti tyrimams reikalingų reagentų duoti: „Reagentai turėtų pasiekti, kiek žinau, dar šią savaitę Lietuvą (...), greičiausiai jau rytoj turėtų turėt.“

A.Veryga pabrėžė, kad tyrimai turi būti daromi saugiai – asmuo, manantis, kad gali sirgti koronavirusu, neturėtų vykti pas šeimos gydytoją. Reikėtų kviesti greitąją medicinos pagalbą, saviizoliuotis.

Jis patikslino premjerą, teigdamas, kad tyrimus dėl koronaviruso Lietuvoje atlikti galėtų keturios įstaigos, bet dabar jų „paleisti“ esą nėra reikalo.

V.Matijošaitis: Kaune bus atšaukiami renginiai, keičiama tvarka viešajame transporte

15:29

Reaguojant į koronaviruso grėsmes, Kaune bus atšaukiami masiniai renginiai, keičiama tvarka viešajame transporte, sako Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

„Pritariame Vyriausybės posėdyje priimtiems sprendimams stabdyti ugdymo procesą ir uždrausti viešuosius renginius. Nedelsiant imsimės juos įgyvendinti. Artimiausiomis dienomis Kaune turėjo vykti nemažai didelio masto renginių, tačiau žmonių sveikata ar net gyvybė yra aukščiau visko“, – BNS atsiųstame komentare sako Kauno meras.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis

Pasak jo, Kaunas neskubėjo savavališkai priimti sprendimų ir laukė, kol dėl tolesnių veiksmų pasisakys Vyriausybė.

Be to, nuo ketvirtadienio Kaune keičiama įlipimo į viešąjį transportą tvarka: žmonės bus įleidžiami ne tik pro priekines, bet pro visas duris.

„Tai prisidės prie geresnės oro cirkuliacijos transporto priemonėse bei tolygesnio keleivių srautų pasiskirstymo“, – sako V.Matijošaitis.

Taip pat nuo penktadienio viešojo transporto bilietų nebus galima įsigyti iš vairuotojo, o keleiviai raginami naudotis išmaniąja programėle arba pildyti elektroninius bilietus.

Pasak V.Matijošaičio, į šią aplinkybę atsižvelgs ir keleivių kontrolė, jeigu žmonės vyks iš vietų, kur nėra bilietų platinimo vietų ar jos nedirba.

Ketvirtadienį Kaune vyko pasitarimas su ligoninių, Kauno poliklinikos bei Greitosios medicinos pagalbos stoties vadovais.

„Uoliai sekame situaciją, konsultuojamės su specialistais, paisome jų rekomendacijų“, – sako Kauno meras.

Pasak jo, šiuo metu ruošiamos papildomos patalpos pacientų karantinavimui ir saviizoliacijai, miestas taip pat papildė dezinfekanto atsargas ir jomis pagal poreikį aprūpins visas savivaldybei pavaldžias įstaigas.

Paskutinis atnaujinimas 2020-03-12 15:29

Vyriausybė ketvirtadienį susirinko į neeilinį posėdį ir pasitarimą ir apsisprendė dviem savaitėms uždaryti ugdymo įstaigas, uždrausti renginius, kuriuose dalyvauja daugiau nei 100 žmonių.

„Šiandien Vyriausybė priims sprendimus pirmiausia, kas susiję su prevencinėmis priemonėmis, masiniais renginiais. Taip pat svarstysime klausimą, aišku, jis dar nėra šios minutės aktualiausias, bet svarstysime ir tam tikrą pasaulinės, europinės ekonomikos poveikį Lietuvos ekonomikai, tam tikras amortizacines priemones“, – ryte Žinių radijui sakė S.Skvernelis.

Koronaviruso paveiktoms įmonėms yra prievolių atidėjimo galimybė

Daliai verslo skaičiuojant nuostolius dėl koronaviruso, premjeras Saulius Svernelis sako, kad yra mokesčių atidėjimo galimybė, tačiau kiekviena įmonė bus vertinama individualiai. Jis taip pat pabrėžė, kad valstybė nesiruošia verslui teikti subsidijų.

„Galime pasakyti, jeigu kas nors galvoja, kad valstybė pradės subsidijas dalinti arba remti, pakeisti vartotojus ir valstybė taps vartotoju, taip tikrai nebus, bet su atskirom šakom vyksta pokalbiai. (...) Identifikuojamos rizikos ir yra svarstoma, kaip palengvinti naštą“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras.

„Jeigu atsirastų nedarbo problema, mes irgi tam esame pasiruošę, jei atsirastų problemos įmonėms su prievolių vykdymų, tai galiu pabrėžti labai atsakingai, kad Valstybinė mokesčių inspekcija į kiekviena faktą žiūrės individualiai, su visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis – prievolių atidėjimas, grafiko išdėstymas, tikrai nebus taip, kad šitoj situacijoj įmonės, kurios dėl koronaviruso susiduria su ekonomikos sunkumais, patirtų sankcijas, nepatogumus ar persekiojimą“, – pridūrė jis.

Premjeras taip pat užsiminė, kad Vyriausybė turi planų, kaip, atsiradus poreikiui, reikėtų skatinti šalies ekonomiką, vidinį vartojimą, bet detaliau jų neįvardijo.

„Kol kas nėra apie ką kalbėti, šalies ekonomika tvirta, finansai taip pat pakankamai gerai suvaldomi“, – sakė S.Skvernelis.

Jis pabrėžė, kad kalbėti apie ekonominę krizę nėra jokio pagrindo, o Lietuva esą yra pasiruošusi visiems iššūkiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis