Ką reikėtų žinoti renkantis kaukę ir kokios saugo labiausiai? Kaip teisingai nešioti ir nusiimti? Apie tai kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Aplinkos ir darbo medicinos katedros docentu dr. Pauliumi Vasilavičiumi.
– Ką reikėtų žinoti renkantis kaukę? Jų pasirinkimas nemažas – nuo vienkartinių iki medžiaginių ar respiratorių.
– Visų pirma reikėtų pasakyti, kad kaukės bendrąją prasme nuo virusų neapsaugo – jų tikslas yra sudaryti barjerą tarp bendraujančių asmenų. Kitaip tariant, kaukės neleidžia iš žmogaus sklindantiems skysčiams ir purslams, kai kosėjame ir čiaudime, pasklisti plačiai aplinkoje.
Kaukės neleidžia iš žmogaus sklindantiems skysčiams ir purslams pasklisti plačiai aplinkoje.
Jeigu kalbėtume apie efektyvią apsaugą nuo viruso, reikėtų paminėti FFP3 respiratorius. Tiesiogiai bendraujant su pacientais, kurie serga koronavirusu arba įtariama, kad jie serga, imant tepinėlius, suteikiant skubią medicinos pagalbą, reikėtų dėvėti būtent tokius respiratorius, tačiau rinkoje jų šiuo metu beveik nėra arba kainos labai išaugusios.
Galima naudoti ir viena klase žemesnius respiratorius – FFP2. Ir dar reiktų atkreipti dėmesį, kad kai mes jau nebežinome, kas užsikrėtęs, o kas ne, FFP3 (ar dabar naudojami FFP2) respiratoriai turėtų būti naudojami BE iškvėpimo vožtuvo, tam, kad ne tik medikai apsisaugotų nuo paciento, bet ir pacientą apsaugotume nuo medicinos personalo (per iškvėpimo vožtuvą virusas iš galimai užsikrėtusio ir to nežinančio mediko labai lengvai pateks pacientui, kuris dar galimai yra sveikas).
Taip, dirbant su respiratoriais be kvėpavimo vožtuvo, yra sunkiau kvėpuoti, bet tokiu atveju reikia atkreipti dėmesį į darbų organizavimą ir galimai derinti trumpesnes pamainas ar kt.
– Patarkite, ką turime žinoti apie medicinines vienkartines kaukes?
– Jos šiuo metu naudojamos dažniausiai. Tai medicinos priemonė, kuri susideda iš filtro sluoksnio, kuris yra įklijuotas, kitaip – įlietas tarp dviejų audinio sluoksnių. Išorinė tokios kaukės pusė dažniausiai būna spalvota. Reikėtų atkreipti žmonių dėmesį, kad ta spalvota pusė turėtų būti visada išorėje. Tam ir yra padarytas akcentas, šiuo atveju, spalva, kad žinotumėte, kaip tą kaukę dėvėti.
Kitas dalykas, į kurį žmonės nelabai atkreipia dėmesį, yra tas, kad medicininės kaukės būna kelių tipų – pirmojo ir antrojo. Tokia informacija yra užrašyta ant kaukių dėžutės. Šiuo metu rinkoje daugiausiai yra pirmojo tipo kaukės ir jas reikėtų dėvėti siekiant sumažinti infekcijų plitimo riziką tarp asmenų. Medicinos srityje dirbantiems žmonėms reikėtų rinktis antrojo tipo vienkartines kaukes, nes jos turi didesnę apsaugą.
I tipo medicininės kaukės turėtų būti naudojamos tik pacientų ir kitų asmenų, kai siekiama mažinti infekcijų plitimo riziką, ypač epidemijų arba pandemijų atvejais. I tipo kaukės neskirtos naudoti sveikatos priežiūros specialistams operacinėse ar kitoje medicininėje aplinkoje, kuriai keliami panašūs reikalavimai. Tam jau reiktų II ar IIR tipo medicininių kaukių.
– Ką galėtumėte pasakyti apie medžiagines kaukes?
– Jos lygiai taip pat, kaip ir kitos kaukės sukuria barjerą – svarbiausia, nešioti kokybiškas, pagamintas bent iš trijų sluoksnių. Socialiniuose tinkluose plintančios skylėtos ar vieno sluoksnio marlinės kaukės tikrai yra netinkamos, nes nesudaro net minimalaus barjero ir yra daugiau puošmena, realios naudos neduoda, tik gali labiau pakenkti.
– Kiek ilgai galima dėvėti skirtingas kaukes?
– Kaukių dėvėjimą vertinu labai teigiamai, tačiau itin neigiamai vertinčiau žmonių elgesį ir požiūrį kalbant apie kaukių dėvėjimą, kadangi daugelis kaukių dėvima bet kaip, nesilaikanti saugumo. Skirtingų kaukių dėvėjimo laikas yra labai skirtingas, be to, reikia laikytis gamintojų rekomendacijų.
Skirtingų kaukių dėvėjimo laikas yra labai skirtingas, be to, reikia laikytis gamintojų rekomendacijų.
Labai svarbus kompleksinis požiūris. Pavyzdžiui, jeigu dėvite FFP3 respiratorių, tai virusas į kvėpavimo takus nepaklius, tačiau jis gali įsiskverbti per kitas gleivines, tarkime, per akis, jeigu nedėvime apsauginių akinių. Jeigu du žmonės, iš kurių vienas sergantis, dėvi kaukes, laikomasi atstumo, plaunamos rankos ir jos dezinfekuojamos, nebendraujama ilgiau nei 10-15 minučių, rizika užsikrėsti sumažėja labai stipriai.
Reikėtų žinoti tam tikrus pagrindinius principus – medžiagines ir vienkartines kaukes galite dėvėti labai trumpai. Kai tik kaukė sudrėksta iš vidaus, ją reikėtų keisti. Jeigu jūs kaukę dėvite visą dieną, o vakare nusiėmę pakabinate ir kitą rytą vėl ją nešiojate, darote pačią didžiausią klaidą, nes tokiu būdu galite tik dar labiau platinti virusą. Jeigu, tarkime, turėjote kontaktą su sergančiu, virusas nusėdo ant jūsų kaukės, kaukę padėjote ant kokio nors paviršiaus, virusas plinta labai plačiai.
Medžiagines ir vienkartines kaukes reikia dėvėti labai trumpai. Kai tik kaukė sudrėksta iš vidaus, ją reikėtų keisti.
Todėl patariu turėti ne po vieną kaukę, o bent dvi tris – tiek medžiagines, tiek vienkartines, kad galėtumėte keisti kas kelias valandas. O jeigu jau prireikė kaukę nusiimti, tai turite ją iškart išmesti (ar padėti skalbti, jeigu ji medžiaginė) ir keisti nauja.
Respiratoriai yra pagaminti pagal kitą technologiją, ir pagal jų specifikaciją dažniausiai yra skirti naudoti visą darbo pamainą – tai reiškia iki 8 valandų.
Daugkartinės medžiaginės kaukės turėtų būti skalbiamos ne žemesnėje nei 70 laipsnių temperatūroje ir ne trumpiau nei 25 minutes. Kai kurių medžiagų kaukes galima kelias minutes pavirinti. Taip pat patariama kaukes išlyginti lygintuvu iki sausumo.
– Jeigu aš važiavau 15 minučių autobusu, išlipau ir nusiėmiau kaukę, o vėliau įėjus į parduotuvę vėl ją užsidėjau. Ar tai būtų klaida?
– Taip, visiška klaida – jūs nežinote, kas nusėdo ant jūsų kaukės. O ir nusiėmus kaukės negalima dėti į rankinuką ar kišenę. Tokią padėvėtą kad ir 15 minučių kaukę patariama iškart išmesti ir dėtis naują, kad apsisaugotumėte. Kitu atveju jūsų saugumas tiesiog butaforinis.
– Kaip teisingai užsidėti ir nusiimti kaukę?
– Daromos labai didelės klaidos: kaukė nusmaukiama žemyn ant barzdos, liečiamas išorinis kaukės paviršius, nešiojama taip, kad nosis lieka atvira. Kad ir kokią kaukę norėtumėte užsidėti – vienkartinę medicininę, daugkartinę medžiaginę ar respiratorių, pirmiausia turite nusiplauti rankas muilu arba jeigu nėra galimybės, jas dezinfekuoti.
Tada, paėmus už kaukės ar respiratorių raištelių neliečiant nei vidinio, nei išorinio paviršiaus dėtis tinkama puse kaukę prie veido ir užkabinti už ausų. Jeigu tai yra vienkartinė medicininė kaukė, ją reikėtų gerai išformuoti aplink nosį, nes viršuje yra speciali vielutė, kad nebūtų plyšių, o apatinę dalį gerai priglausti prie smakro.
Nusiimant kaukę irgi svarbu laikytis higienos taisyklių – nusiplauti rankas, kaukę nusiimti atsargiai neliečiant jos išorinio ir vidinio paviršiaus. Vienkartinės kaukės turėtų būti iškart išmetamos, o daugkartinės – skalbiamos.
Todėl noriu pabrėžti, kad šiame etape mes visi privalome sąžiningai dėvėti kaukes, nes atsipalaidavome, užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius auga. Turime apsaugoti ir save, ir aplinkinius, o kaukių dėvėjimas padeda sukurti barjerą ir stabdo viruso plitimą. Tik nešiokime kaukes taisyklingai ir nepamirškime laiku jų pakeisti.
Norėčiau labai atkreipti visuomenės dėmesį, kad nedarytume parodijos iš kaukių dėvėjimo, jas turime dėvėti atsakingai ir kaip pridera, priešingu atveju jos nuo nieko neapsaugo, o tik dar labiau padidina užsikrėtimo riziką.
Kaukių dėvėjimas, rankų plovimas, dezinfekavimas, atstumų laikymasis ir kt. tikrai sumažina ne tik COVID-19, bet ir gripo bei kitų virusinių susirgimų riziką.
Pažiūrėkime kaip tie patys Kinijos gyventojai – jei tik kas, tuoj masiškai dėvi kaukes, pas juos tai įprasta, tai kultūros dalis. O mes gėdijamės dėvėti kaukes, mums jos trukdo ir t.t. Nors kaukių dėvėjimas, rankų plovimas, dezinfekavimas, atstumų laikymasis ir kt. tikrai sumažina ne tik COVID-19, bet ir gripo bei kitų virusinių susirgimų riziką.
rekomendacijos, kaip tinkamai dėvėti kaukes:
- Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį;
- Dėvint kaukę, negalima jos liesti rankomis;
- Nusiimant kaukę, negalima liesti rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
- Nusiėmus kaukę arba ją palietus, reikia nusiplauti rankas;
- Vienkartinės veido kaukės keičiamos kai sudrėksta, bet ne rečiau kaip kas 4 valandas;
- Vienkartinių kaukių pakartotinai naudoti negalima, panaudotas po kiekvieno naudojimo reikia išmesti.
Visuomenės informavimas apie COVID-19 viruso prevenciją ir pagalbą kovojant su epidemijos pasekmėmis finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.