„Kiekvienos šalies teisinė atsakomybė sumažinti prekybos žmonėmis mastą“, – penktadienį Seime tarptautinėje konferencijoje sakė M.Vassiliadou, pažymėjusi, jog šalis imtis priemonių įpareigoja direktyva dėl prekybos žmonėmis prevencijos.
Savo pasisakyme EK pareigūnė minėjo, jog pasaulyje dirbti priverstinį darbą gali būti pavergta iki 20 mln. žmonių, nors pažymėjo, jog tai nepatvirtinti duomenys. Prekybos žmonėmis aukos dažniausiai būna moterys ir mergaitės, išnaudojamos seksualiai, apie 20 proc. – vyrai ir berniukai.
Kalbėdama apie naujas potencialių prekybos žmonėmis aukų verbavimo formas, Komisijos atstovė pabrėžė, kad viena pagrindinių priemonių tam tampa internetas, kuris sukuria vis naujų erdvių tradiciniams nusikaltimams, suteikdamas galimybę pasiekti labai didelį skaičių potencialių aukų.
Konferenciją „Tiriant prekybos žmonėmis ir interneto sąsajas: kibernetinė erdvė prevencijai – ne verbavimui“ rengia Vidaus reikalų ministerija, bendradarbiaudama su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetu bei Europos Komisija.
Renginyje dalyvauja apie 150 atstovų iš Europos Komisijos, Europos Parlamento, Europos Sąjungos valstybių narių, Baltijos jūros regiono, tarptautinių organizacijų, mokslo, verslo, pilietinės visuomenės, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.
Lietuvos teisėsaugos institucijų duomenimis, 2012 metais šalyje buvo atliekami 44 ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis. Dauguma tiriamų veikų buvo susijusios su jaunų moterų išvežimu į užsienio valstybes seksualiai išnaudoti ar įdarbinti prostitutėmis.
Pernai Lietuvoje pagalbos kreipėsi per 100 nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis asmenų, tačiau ir valstybės institucijų, ir nevyriausybinių organizacijų atstovai pripažįsta, kad oficiali statistika neatspindi realios situacijos.
Tarptautinės darbo organizacijos skaičiavimais, 2002–2011 metais pasaulyje verčiami dirbti ir seksualiai išnaudojami 20,9 mln. žmonių, iš jų 5,5 mln. prekybos žmonėmis aukų – vaikai.